Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wchodzenie za zamarznięte zbiorniki wodne jest ryzykowne (zdjęcia)

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne wiąże się z ryzykiem przykrego w skutkach wypadku. Grubość i wytrzymałość lodu jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych. Policjanci w miniony weekend interweniowali m.in. nad Jeziorem Białym.

Policjanci, co roku w okresie zimowym, otrzymują zgłoszenia o osobach, które pomimo apeli wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne. W miniony piątek mundurowi kontrolowali teren Jeziora Białego w Okunince. W pewnym momencie zobaczyli mężczyznę, który w odległości kilku metrów od brzegu chodził po zamarzniętej tafli jeziora. Policjanci poprosili go o zejście ze zbiornika.

W ostatnich dniach można zaobserwować również osoby chodzące po tafli Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. Są to m.in. wędkarze, a także osoby uprawiające zimowe dyscypliny sportu.

Wielu osobom wydaje się, że grubość i wytrzymałość lodu wszędzie jest taka sama. Niestety tak nie jest. Nie dość, że lód nie jest jednorodny, to w wielu miejscach, zwłaszcza dalej od brzegu, może być cienki. Ulega on ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Niesie to ryzyko załamania się pod człowiekiem i wpadnięcia do lodowatej wody.

Wchodzenie za zamarznięte zbiorniki wodne jest ryzykowne (zdjęcia)

Kiedy zauważymy osobę tonącą, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Jeśli w zasięgu ręki mamy jakąś gałąź lub długi szalik lub też inny przedmiot przy pomocy którego możemy pomóc osobie tonącej, możemy spróbować podczołgać się na bezpieczną dla nas odległość i postarać się podać poszkodowanemu drugi koniec.

Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarznięte jeziora, rzeki oraz stawy jest zawsze ryzykowne, służby ratunkowe apelują, aby pod żadnym pozorem tego nie robić. Taka nieprzemyślana zabawa na lodzie może zakończyć się tragicznie.

Wchodzenie za zamarznięte zbiorniki wodne jest ryzykowne (zdjęcia)

Wchodzenie za zamarznięte zbiorniki wodne jest ryzykowne (zdjęcia)

 

Przeczytaj również:

Pod 26-latkiem załamał się lód. Mężczyzny nie udało się uratować (zdjęcia)

Pod wędkarzami załamał się lód. Jednego z mężczyzn nie udało się uratować

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

 1. Ta reklama lodu jest wspaniała , ” kruchy lód” poczekam aź będzie elastyczny jak , no właśnie jak???.
  Moźe ktoś widział elastyczny???
  Moźe być cienki lub gruby , w czasie wojny Kandyjczycy zbudowali superlotniskowiec z lodu i trocin i chyba nie był ” kruchy” ??

  • A Rosjanie po „kruchym lodzie” zaopatrywali blokowany przez Niemców Leningrad.

   • Nie Leningrad, Stalingrada teraz nazywa się to miasto Wołgograd , byłem w tym mieście , jest największy pomnik poświęcony obrońcom nazywa się ” kurchan mamaja” człowiek przy tym pomniku wygląda jak mrówka .

    • Nie Leningrad, Stalingrada teraz nazywa się to miasto Wołgograd , byłem w tym mieście , jest największy pomnik poświęcony obrońcom nazywa się ” kurchan mamaja” człowiek przy tym pomniku wygląda jak mrówka .Powino być ” kurhan

     • No i nie powinno być Stalingrad, tylko Leningrad. Poczytaj o niemieckiej blokadzie tego miasta i o tzw. Drodze Życia przez zamarznięte jezioro Ładoga.

 2. Te ostrzeżenia są tak samo skuteczne jak tlumaczenie amebom umysłowym że jazda rowerem po zmroku bez oświetlenia,czy łażenie drogą po prawej stronie to przepis na tragedię

 3. Wiecie, że idiotow nie sieją, oni sami się rodzą. Tak jak się rodzą tak i odchodzą, bez pomyślunku. Zachowania nie można tłumaczyć uprawianiem sportu czy hobby. Sam wedkuje od wielu lat , ale na lód nie wchodzę. I dlatego ŻYJĘ!!!!

Z kraju