Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Ważne ostrzeżenie pogodowe. W czwartek kolejne burze, ryzyko pojawienia się trąby powietrznej

W czwartek w regionie prognozowane są zjawiska konwekcyjne. Na terenie kraju istnieje ryzyko pojawienia się trąby powietrznej w pasie od Mazowsza przez Ziemię Świętokrzyską i Małopolskę.

W czwartek pogodę na przeważającym obszarze części Polski kształtować będzie wypełniający niż o imieniu “AXEL”, jaki przemieści się nad Ukrainę. Zachodnią połowę kraju obejmie słaby klin wyżu. Wystąpią burze, które lokalnie będą gwałtowne.

Nad Polską od kilku dni zalega wilgotne, chwiejne i umiarkowanie ciepłe powietrze polarno-morskie z południowego-wschodu. Z powodzeniem w nim tworzą się chmury Cumulonimbus, przynoszące opady ulewnego deszczu, burze i grad. Występują również warunki do występowania lejków kondensacyjnych i trąb powietrznych.

Na termometrach w regionie zobaczymy dziś od 17°C do 21°C. Prognozowany jest rozwój chmur kłębiastych od pierwszej części dnia. Najwięcej chmur burzowych powstanie w zachodniej części województwa, ale lokalnych burz nie można wykluczyć w całym woj. lubelskim.

Miejscami komórki burzowe, tworzyć będą tzw. szlaki konwekcyjne, czyli kilka burz przejdzie nad jednym obszarem, skutkując dużymi sumami opadów. Największa możliwość takiego zdarzenia będzie na zachodzie regionu. Dzisiejszym burzom towarzyszyć będą opady deszczu o możliwej akumulacji od 5 mm do 30 mm, punktowo nawet 50 mm, prowadząc do podtopień. Oprócz tego prawdopodobny drobny grad od 0,5 cm do 2 cm.

Pierwsze burze powstaną już w przed południem, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Warto obserwować dzisiaj niebo. Możliwe są ponownie liczne lejki kondensacyjne, a nawet 1-2 przypadki krótkotrwałych trąb powietrznych. Ryzyko jednak takiego zjawiska nie jest duże, ale warto o nim wspomnieć.

Zdecydowanie większe szanse na tornada będą w pasie od Mazowsza przez Ziemię Świętokrzyską i Małopolskę. Tam modele sugerują ryzyko rozwoju rozległych struktur wielokomórkowych i superkomórek burzowych. Niski poziom kondensacji, silny skręt wiatru z przyspieszeniem jego w dolnych trzech kilometrach troposfery może spowodować powstanie kilku przypadków trąb powietrznych.

Masa napływająca od kilku dni do Polski jest umiarkowanie ciepła, ale bardzo wilgotna i niestabilna. Niski poziom kondensacji i czynniki kinematyczne oraz zbieżności wiatru wpływają na liczne przypadki trąb powietrznych w Polsce. Burze zaczną zanikać dziś pod wieczór, ale lokalnie grzmieć i padać ma jeszcze w pierwszej części nocy.

Położenie opadów i burz

Najnowsze wieści pogodowe

(fot. Fani Pogody)

2 komentarze

  1. No siema pogodowe wariaty! Jak tam? Wczoraj ani jeden piorun nie uderzył w województwo lubelskie. Dalej sprawdzalność 100%?

    • Nikt nigdy nie mówił, ani nie pisał, że sprawdzalność prognoz jest 100%. Nie ma takiej na świecie 😉 której sprawdzalność byłaby na takim poziomie. Nie ma się co ekscytować ;), tylko cieszyć, że burze nie dotknęły regionu. Były warunki do obfitych opadów deszczu i o tym także była mowa w prognozie. Odsyłamy także do definicji słowa „prognoza” ;).

Z kraju