690 680 960

W tym miejscu powstaje nowa historia. Trwa burzenie budynków i uprzątanie terenu pod budowę dworca (wideo)

Trwają intensywne prace wyburzeniowe i porządkowe na terenie gdzie powstanie Dworzec Metropolitalny. Już wkrótce na dobre rozpocznie się tutaj budowa, a inwestycja ma być gotowa pod koniec 2022 r.

Budowa Dworca Metropolitalnego jest najważniejszym etapem projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, który to współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość wynosi około 300 mln zł, z czego ponad 173 mln zł stanowią środki unijne.

Głównym obiektem całej inwestycji jest budynek dworca. Dominującymi materiałami w jego bryle są szkło i beton. Obok budynku głównego powstaną niezależne perony autobusowe przykryte szklanym dachem wspartym na filarach, które jednocześnie spełnią funkcję ozdobną poprzez ażurowe, lekkie elementy.

W trakcie budowy zastosowanych zostanie szereg rozwiązań podyktowanych troską o środowisko. Wśród nich są m.in.: gruntowe pompy ciepła, otoczenie hali głównej dworca szklaną ścianą o niskim współczynniku przenikania ciepła, czy też dachy nad stanowiskami autobusowymi pokryte panelami fotowoltaicznymi. Do tego dochodzi antysmogowa kostka brukowa, nasadzenia zieleni na dachu, oraz specjalny system odzyskiwania deszczówki.

Nowy wygląd otrzyma też plac Dworcowy, który stanie się ozdobnym deptakiem połączonym wizualnie oraz funkcyjnie z głównym wejściem do dworca kolejowego. Przebudowane zostaną również ulice: Dworcowa, Młyńska, 1 Maja, Pocztowa oraz Gazowa. Realizacja całego projektu zostanie zakończona do 31 grudnia 2022 r.

(fot. wideo lublin112.pl)

40 komentarzy

 1. w komentarzach mentalna wiocha tańczy i śpiewa.

 2. Czy będzie takie samo bagno jak park?

 3. W Lublinie powinna powstać fabryka dyszli do wozów.

 4. FAkt jest taki, dworzec będzie gotowy po licznych problemach w 2054r, i każdy związany z tą inwestycją dość dobrze się wzbogaci 😉

 5. kKedy jełopy z PKP zakończą remont wiaduktów. W ostatnim tygodniu ŻADNEGO robola ne było na Diamentowej ! .
  Na janowskiej to samo i po huk ten wywijas z przedszkolem tam , miasto nie potrafiło normalnie wykupić działki
  i zrobić np. rondo. Bylejakość i dziadostwo z prymitywizmem razem wzięte !

 6. Jestem za partia rzadzaca i chociaż żuk jest z PO to dla mnie jest zaj…. prezydentem Lublina i bede na niego głosował, bo przynajmniej cos robi w tym miescie. Widac,ze miasto sie rozrasta. Czekam na wasz hejt 🙂

 7. Fajnie robi , a dojazd i dojście do dworca Lublin-Zachód to kpina z mieszkańców i przyjezdnych. Na często bzdurne i nikomu nie potrzebne projekty w tym miejskie tzw obywatelskie typu place zabaw, wybiegi dla psów, świecidełka, itp. kasa jest a tam gdzie faktycznie inwestycja niezbędna dla komunikacji – nie ma. Zapraszam p.Prezydenta na chociażby pieszą wędrówkę w kierunku dworca bo autko może sobie uszkodzić.

  • Tyle wiesz ile zjesz, lepiej cwaniaczku zobacz zadłużenie miasta a później zagajaj te swoje teksty o hejcie .

Kursy walut

 • USD 4.1545zł -0.82%
 • GBP 5.2106zł -0.01%
 • EUR 4.4717zł -0.16%
 • CHF 4.6136zł -0.16%

Polub nas