Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

W Starym Gaju powstanie kolejny rezerwat? Wnioskują o to miłośnicy lubelskich lasów

Do Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Lasów Państwowych złożono wniosek o objęcie ochroną tzw. Lipowej Doliny w Starym Gaju. Podkreślają, iż jest to najcenniejszy przyrodniczo fragment lasów Lublina.

W tym tygodniu Towarzystwo dla Natury i Człowieka złożyło do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wniosek o utworzenie na terenie Lublina nowego rezerwatu przyrody. Ma się on znajdować w lesie Stary Gaj i objąć dwa oddziały leśne. Chodzi o południowo- zachodni fragment nazywany Lipową Doliną.

Jak wskazują miłośnicy przyrody, jest to wyjątkowy teren, który według naukowców, zachował wiele cech naturalnego, puszczańskiego lasu, jakie przed wiekami porastały Lubelszczyznę. Na tym, niespełna 60 hektarowym obszarze, rośnie też co najmniej 25 sędziwych drzew o pomnikowych rozmiarach.

– W 2021 roku na zlecenie Urzędu Miasta teren ten przebadali przyrodnicy z UMCS i Uniwersytetu Przyrodniczego. Autorzy tej inwentaryzacji podkreślają, że gatunkowe bogactwo tego lasu uzasadnia objęcie go ochroną, aby nie został z czasem zamieniony
w zwykłą plantację leśną – mówi Michał Wolny z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Społecznicy powołując się na wyniki badań wskazują, że w Lipowej Dolinie znajduje się 183 gatunków roślin, w tym 7 gatunków chronionych i zagrożonych wyginięciem. Do tego dochodzi 36 gatunków mszaków i 19 gatunków porostów, z których część również jest chronionych a nawet zostało ujęte do grupy tzw. reliktów puszczańskich. Teren ten zamieszkuje również 279 taksonów owadów, z czego 20 gatunków nie widziano dotąd na Lubelszczyźnie, 8 gatunków z Czerwonej Listy Zwierząt Zagrożonych i Ginących.

Nie należy też zapominać o zwierzętach. A wśród nich jest od 3 do 6 chronionych gatunków płazów i gadów, 34 objęte ochroną gatunki ptaków, w tym wpisane do „Czerwonej listy Ptaków Polski” oraz gatunki szczególnie chronione w Unii Europejskiej oraz 8 objętych ochroną gatunków ssaków.

– Władze Lublina odmówiły objęcia ochroną drzew pomnikowych w Lipowej Dolinie, o co Towarzystwo wnioskowało w 2020 roku. Przez 3 lata nie udało się także na utworzenie tam najniższej formy ochrony przyrody – Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego, o co ekolodzy wnioskowali wiosną 2021 roku. Przez ten czas, dzięki badaniom naukowców, uzyskaliśmy jednak dużo większą wiedzę na temat przyrody tego obszaru. Z inwentaryzacji naukowej wynika, że Dolina zasługuje na wyższą formę ochrony, czyli utworzenie tam rezerwatu przyrody – dodaje Michał Wolny.

Obecnie w Starym Gaju istnieje już jeden rezerwat przyrody, nosi on nazwę „Stasin”. Został utworzony w 1981 roku i obejmuje powierzchnię ok. 25 ha. Chroni fragment lasu liściastego z dużym udziałem brzozy czarnej. Nie brakuje na jego terenie również chronionych gatunków roślin i zwierząt.

 

15 komentarzy

 1. Wystarczy zamknąć ten las dla choroby z nowych osiedli, jeżdżącej tam rowerami i wyprowadzającej psy. Nie potrzeba tworzyć żadnych rezerwatów, natura poradzi sobie sama. Aż skręca mnie kiedy przypominam sobie jak ten las wyglądał 30 kółka lat temu a jak wygląda teraz, co to bydło z niego zrobiło.

  • To po prostu dzieci rodziców beztroskich

  • 30 lat temu lepiej tam się jeździło na rowerach, bo mniej osób z psami chodziło. Nawet organizowaliśmy nieoficjalne wyścigi. Kiedyś to były czasy.

 2. Natura sobie poradzi, chyba że wejdą ze stihlami pilarze, albo ktoś dostanie pozwolenie na budowę. Powstanie rezerwatu chroni las przed wspomnianymi. Dobry pomysł z rezerwatem.

 3. Towarzystwo dla Natury i Człowieka

  Petycję podpisać można na stronie ekolublin. pl

 4. Póki co trwa wycinka w oddziale 164.

 5. Ostatnio widziałem jak pies gonił sarnę po lesie.

 6. chłopi będą mieli gdzie śmieci wywozić

 7. Bzyk widać że jesteś głąbem z miasta w każdej wsi są punkty odbioru opon lodówek itp za darmo.

  • Te punkty znajdują się u organizatorów blokad i protestów 🙂
   Oni wiedzą jak je później utylizować 🙂

 8. To co się dzieje ostatnio to jest masakra. Cały las jest cięty a ścieżki niszczone przez ciężki sprzęt wywożący drewno… Masakra. A miało być lepiej. Nowa władza a robi to samo albo jeszcze gorzej. Żuk gdzie jesteś? Czego nie reagujesz na wycinke lasu. Całe połacie lasu wycinane są non stop…

 9. Nie zgadzam się na zaden park. Mieciu obiecał Mi pozwolenie na budowę jak pozbędę się tych drzew.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport