Poniedziałek, 17 czerwca 202417/06/2024
690 680 960
690 680 960

Trwa sprawdzanie pustostanów. Dwóch Dariuszów Kowalskich uratowało bezdomnego z płonącej altanki

Im większy mróz na dworze, tym bardziej zagrożone stają się osoby bezdomne czy też upojone alkoholem. Są już pierwsze przypadki, kiedy to uratowano ich życie.

Prognozy synoptyków, mówiące o nadchodzących silnych mrozach sprawiły, że ruszyło intensywne sprawdzanie miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Dokonują tego przede wszystkim policjanci oraz strażnicy miejscy. Jak wyjaśnia komisarz Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, funkcjonariusze w codziennej służbie kontrolują tego typu obiekty, zaś napotkanym w nim osobom proponują pomoc i wskazują miejsca, gdzie mogą się bezpiecznie schronić.

Działania te już przynoszą efekty. W środku nocy policjanci z włodawskiej „patrolówki” podczas sprawdzania takich miejsc, w jednej z altanek natrafili na śpiącego mężczyznę. 57-latek znajdował się pod widocznym działaniem alkoholu. Został więc przewieziony do komendy a po wytrzeźwieniu przekazany pod opiekę rodziny.

Z kolei strażnicy miejscy z Kraśnika sprawdzając altanki przy ul. Willowej dostrzegli wydobywający się z jednej z nich dym. Po wejściu do środka natrafili na przebywającego tam mężczyznę. Natychmiast ewakuowali go na zewnątrz a następnie zaalarmowali straż pożarną. Dzisiaj obaj strażnicy, jak się okazało noszący takie same imię i nazwisko – Dariusz Kowalski, otrzymali od burmistrza Kraśnika podziękowania za wzorową postawę i uratowanie ludzkiego życia.

Warto jednak pamiętać, że nie tylko bezdomni są narażeni na utratę życia podczas niskich temperatur. Dotyczy to również osób, które z racji wieku, samotności, sytuacji życiowej lub materialnej mogą również potrzebować pomocy. To samo dotyczy osób nietrzeźwych, które często z uwagi na stan upojenia alkoholowego nie odczuwają chłodu.

– Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer alarmowy 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie – dodaje aspirant Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Na tego typu sytuacje można natknąć się nawet podczas jazdy samochodem. Kilka dni temu policjanci z Posterunku Policji w Woli Uhruskiej patrolując po zmroku miejscowości Stulno w powiecie włodawskim dostrzegli skulonego mężczyznę, który znajdował się w rejonie przystanku autobusowego. Wyczuwalna była od niego silna woń alkoholu i był zmarznięty. Mężczyzna oświadczył mundurowym, że jest mu bardzo zimno i nie wie jak trafić do domu. Po ustaleniu jego danych został odwieziony do znajdującego się 7 km dalej domu.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

Autor: redakcja

23 komentarze

 1. Pytanie tylko czy oni chcą żeby ktokolwiek ich ratował ??? Hmmm może mają już dość swojego alkoholizmu ???

  • Ty pijaku może byś nie chciał, ale w większości normalniejszych drzemie najsilniejszy z instynktów – instynkt przetrwania, przeżycia. To, że pogubili się w życiu często nie do końca jest wyłącznie ich winą – urodzili się słabsi psychicznie i życie ich przerosło. Pan Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo – godząc w istotę ludzką godzisz w samego Boga.

   • oczywiście trzeba we wszystko wmieszać religię lub politykę. typowy Janusz, co nie ma nic do powiedzenia, więc cytuje biblię lub powtarza co usłyszał w wiadomościach.
    tak się martwisz o słabszych psychicznie co się poddali? a jak wspierasz osoby słabsze, które co dzień walczą?

    • Tu nie o religię czy politykę chodzi lecz o zwykłe człowieczeństwo i empatię dla bliźniego. Gdyby moja żona wiedziała ile wydałem na takich w aptekach czy na artykuły spożywcze to …. sam nie wiem. Nie żałuję.

   • Jak pan Bóg stworzył ich na swój wzór i podobieństwo – to nie zazdroszczę Wam tego Boga 😆

    • Chciałbyś by był twoim lustrzanym odbiciem i wzorem byś nie zazdrościł ?

     • Jak obserwuję niecne boże wyczyny i uczynki, to jakoś nie chcę być do niego podobny (np. swego syna nie kazałbym ukatrupić, nawet COVID’a nie stworzyłbym…). 😆

    • Losie Ciebie też Bóg stwożył i dał Ci wolną wolę ! Po obserwuj życie zwierzaków i porównaj do życia ludzi

   • to jeszcze jureczku dodaj, że „Pan Bóg zsyła na człowieka tyle, ile może unieść” i będziesz miał komplet rozbieżności teologicznych. pajacu!

   • A skazując mordercę na stryczek skazujesz boga (chyba bożka twojego).

  • Jedynie Jurek zdał egzamin z człowieczeństwa brawo ! Reszta z Was tylko potrafi klikać ale jak staniecie przed ścianą problemu bez wyjścia to sami zawołacie Jezu ratuj i to będzie najlepsza decyzja w Waszym życiu !!!

 2. Rsdiowuz to nie taksowka ciekawe kto zaplaci moze plicjanci? Powinni wezwac rodzine albo niech idzie z buta umial sie napic to niech umi wrucic

 3. A ja bym chciał żeby tak z miesiąc było po -30 stopni

  • mama pójdzie do sklepu, mama jedzenie poda, gnój się z domu nie ruszy – to może dla niego być i -50.

 4. Bracia bliźniacy??

 5. Franiu juz mielismy blizniakow i na dobre nam nie wyszlo??

 6. Fątaś (jak kto wie, co to jest)

  Wszelkiego rodzaju łaziki i ochlapusy (płci wszelakiej: żeby mi nie było…) tak samo jak piesi na przejściach, są przyzwyczajeni, że wszyscy są odpowiedzialni za ich bezpieczny żywot na tym świecie, ale broń Boże nie oni sami.. Zawsze bliżej nieustalony ktoś…
  I niech se tak żyją i … umrą w tej błogiej świadomości

 7. Przekazany pod opiekę rodziny …. No ja dziękuję za takiego krewnego …. Obszczymur i moczymorda tuła się po altankach ,pije ,nie myje się ,rodzina pewnie tyle co spokoju miała i tu bach prezent ! policja dostarcza chlora .