Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Szczebrzeszyn ma nowy pomnik chrząszcza. W piątek odsłonięcie

Starą, zniszczoną zębem czasu rzeźbę słynnego szczebrzeszyńskiego chrząszcza, zastąpi nowa. Tak jak poprzednia, powstała z drewna.

W piątek 26 października o godzinie 13:00 nastąpi odsłonięcie nowej drewnianej rzeźby przedstawiającej słynnego chrząszcza ze Szczebrzeszyna. Zastąpi ona dotychczasową rzeźbę, która w wyniku działania warunków atmosferycznych uległa zniszczeniu. Figura stanie przy ul. Klukowskiego, u podnóża Góry Zamkowej, przy źródełku nieopodal zabytkowego młyna, a więc w tym samym miejscu, co poprzednia. Jej autorem również jest Zygmunt Jarmuł.

Poprzednia rzeźba została ustawiona 13 września 2002 r., w ramach obchodów 650-lecia Szczebrzeszyna, a więc 16 lat temu. Pierwotnie planowano odlanie chrząszcza z żeliwa, później mówiono o wyrzeźbieniu go z piaskowca. Ostatecznie owad został wyrzeźbiony z lipowego pnia o długości 3 metrów i metrowej średnicy, który pozyskano z Błonia pod Szczebrzeszynem. Kształt nadali mu uczniowie z Liceum Sztuk Plastycznych z Zamościa, całość nadzorował Zygmunt Jarmuł.

W Szczebrzeszynie znajduje się jeszcze jeden pomnik chrząszcza. Odsłonięto go w lipcu 2011 roku na rynku przed ratuszem. Jest odlany z brązu i ma 2 metry wysokości. Również jest autorstwa Zygmunta Jarmuła. Oba pomniki są obowiązkowym punktem turystów odwiedzających to słynne roztoczańskie miasteczko. Większość osób robi sobie pamiątkowe zdjęcia właśnie z chrząszczem.

Szczebrzeszyn ma nowy pomnik chrząszcza. W piątek odsłonięcie
(fot. UM Szczebrzeszyn)

Jeden komentarz

  1. Nareszcie coś innego niż obowiązkowy pomnik JPII, albo najmniejszego z prezydentów, czy uchowaj Boże, prezesa Jarosława.

Z kraju