690 680 960

Szczątki ludzkie na Górze Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym. Ulewa odsłoniła szkielet dziecka (zdjęcia)

Miejsce to odwiedzają tysiące osób każdego weekendu. Z pewnością nikt się nie spodziewał, że pod ich stopami, pod niewielką warstwą ziemi, znajdują się szczątki dziecka.

W miniony piątek, po przejściu nad Kazimierzem Dolnym ulewnych opadów deszczu, na Górze Trzech Krzyży natrafiono na szczątki ludzkie. Deszczówka wymyła część gruntu odsłaniając fragment czaszki. O wszystkim powiadomiona została policja, Urząd Miasta a także Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.

Naukowcy przeprowadzili na miejscu prace, w trakcie których odsłonięto cały szkielet. Jak się okazało, odkryte zostały szczątki dziecka. Znajdowały się one bezpośrednio pod wierzchnią warstwą gruntu, jednak brak było widocznego wkopu grobowego. Archeolodzy uważają, że mógł on zostać w wyniku działania wód opadowych spłukany w niższe partie góry.

Na razie nie udało się określić, z jakiego okresu pochodzą znalezione szczątki. Jak jednak wskazuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, historyczne źródła wskazują, że na ludzkie kości natrafiono w tym miejscu już przed laty, dokładnie w 1852 r., kiedy to ustawiano znajdujące się tam krzyże.

Co więcej, w księgach miejskich już w 1577 r. wspominano o Górze Krzyżowej. To może sugerować, że miejsce to wykorzystywane było przed wiekami do celów grzebalnych. Dlatego też, w przyszłości może dochodzić do kolejnych, podobnych znalezisk.

Szczątki ludzkie na Górze Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym. Ulewa odsłoniła szkielet dziecka (zdjęcia)

Szczątki ludzkie na Górze Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym. Ulewa odsłoniła szkielet dziecka (zdjęcia)

(fot. LWKZ)

8 komentarzy

 1. Czyżby syndrom Kanadyjski

 2. Franek ansztajn

  Covid i wszystko jasne

 3. Mogliby pobrać DNA tego dzieciaka i wysłać do komercyjnych firm zajmujących się genealogią genetyczną. Można w ten sposób ustalić jego współczesnych krewnych.

 4. Rudy wrócił, a ziemia odsłania szczątki.
  Czy to jest dziwne?

 5. Jakaś głową duża. Może to ufo

Kursy walut

 • USD 4.0202zł 0.73%
 • GBP 5.0656zł 0.47%
 • EUR 4.3382zł 0.34%
 • CHF 4.5982zł 0.64%

Polub nas