Rusza On Art 2021 – Festiwal Kina i Sztuki. Projekcje filmów odbędą się także w Lublinie

Festiwal On Art 2021 ma dwie cechy, które odróżniają go od innych. Pierwsza to projekcje na wolnym powietrzu, w formule kin letnich. Dla osób, które spędzają wakacje w mieście nie ma nic przyjemniejszego, niż spotkać się wieczorem z przyjaciółmi, położyć się na kocach lub leżakach i wspólnie obejrzeć dobry, ambitny film. Drugą wyjątkową cechą jest skala. Wiele miast, ponad dwa miesiące codziennych pokazów, dużo imprez towarzyszących.

Rozpoczął się On Art 2021 – Festiwal Kina i Sztuki. Jest to już 10. edycja tego plenerowego festiwalu filmowego, na który składają się: konkurs międzynarodowy oraz przegląd filmów o sztuce. Impreza potrwa ponad 2 miesiące, do 6 września i odbędzie się w 18 instytucjach w 8 miastach Polski. Ogółem zaplanowano ponad 100 projekcji.

Festiwal jest przeglądem tego, co się obecnie w sztuce dzieje, począwszy od sztuk pięknych, po street-art. Jury wybiera najbardziej wartościowe filmy spośród wielu propozycji z całego świata, ze wszystkich kontynentów. Festiwal pokazuje publiczności filmy różnorodne gatunkowo i tematycznie. Sztukę – utrwaloną na filmie – której nie można zobaczyć nigdzie indziej. Oprócz sekcji konkursowej, Festiwal On Art pokaże także przegląd filmów fabularnych i dokumentalnych, których tematyka lub forma związana jest ze sztuką.

Wydarzenie odbędzie się w wielu przepięknych lokalizacjach, m.in. na terenie: Muzeum Narodowego w Warszawie, Łazienek Królewskich, Pałacu Królikarnia, w łódzkich Ogrodach Geyera i gdańskiej Kolonii Artystów. Nie zabraknie też Lublina. Pokazom filmowym towarzyszyć będzie wiele wydarzeń artystycznych. Organizatorzy mają na bieżąco, jednak z wyprzedzeniem, informować o kolejnych wydarzeniach, na Facebooku, Instagramie i na stronie festiwalowej: onart.eu.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Rozwoju Kinematografii, promująca kino polskie i europejskie. Fundacja zrealizowała już ponad 2 tysiące wydarzeń filmowych dla około 280 tysięcy widzów; informacje o wydarzeniach docierają do ponad 3 mln
odbiorców. Na wszystkie pokazy i wydarzenia towarzyszące jest wstęp wolny.

Portal lublin112.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

(fot. materiały organizatora)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska