Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Susza daje się we znaki rolnikom. Najgorzej jest na Lubelszczyźnie i Kaszubach

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował komunikat dotyczący suszy rolniczej. Najgorzej jest w dwóch regionach kraju, w tym na Lubelszczyźnie.

Od 11 kwietnia do 10 czerwca 2018 roku, IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.
Średnia wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -179 mm.

Najniższe wartości wystąpiły na Pobrzeżu Kaszubskim od – 220 do – 229 mm. Tylko nieco niższe wartości od – 210 do – 219 mm notowano na Polesiu Lubelskim. Duży deficyt wody wynoszący od – 200 do – 209 mm odnotowano na terenie Wyżyny Lubelskiej, w Kotlinie Sandomierskiej, na Nizinie Podlaskiej, Szczecińskiej oraz na Pobrzeżu Słowińskim. Duże niedobory wody wynoszące ponad 170 mm notowano na bardzo dużych obszarach Polski.

Najbardziej dotknięte suszą są uprawy zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych, drzew owocowych, rzepaku i rzepiku.

W omawianym okresie największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Na terenie Polski suszę notowano we wszystkich województwach, w 10 z nich występowała we wszystkich gminach. Suszę odnotowano w 2285 gminach tj. 92,29% gmin kraju na powierzchni 64,67% gruntów ornych.

Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. podlaskim, wielkopolskim, lubelskim, pomorskim, mazowieckim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim (od 75 do 85% gruntów ornych tych województw).

Bardzo duże zagrożenie suszą rolniczą występowało również wśród upraw zbóż ozimych, którą notowano we wszystkich województwach, w 9 z nich w 100% gmin. Suszę notowano w 2185 gminach tj. 88,18% gmin kraju na powierzchni 48,97% gruntów ornych.

Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. wielkopolskim, pomorskim, mazowieckim, lubuskim, podlaskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim oraz lubelskim (od 51,8 do 73,6% gruntów ornych tych województw).

Tegoroczny kwiecień, maj oraz pierwsza dekada czerwca charakteryzowały się wyjątkowo bardzo wysoką temperaturą powietrza oraz bardzo wysokim usłonecznieniem (zwłaszcza na północy kraju). Wartości tych elementów meteorologicznych były znacznie wyższe od norm wieloletnich. Jednocześnie w tym okresie wystąpiły stosunkowo niskie opady atmosferyczne. Susza występuje wśród sześciu grup i gatunków roślin. W tym okresie pojawiła się w uprawach rzepaku i rzepiku.

Tak duży deficyt wody dla zbóż jarych i ozimych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz rzepaku i rzepiku oznacza, że tegoroczne plony tych upraw będą niższe z powodu występującego niedoboru wody co najmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Grafiki przedstawiają zmianę klimatycznego bilansu wodnego od maja do czerwca.

KBW_2018_R1

KBW_2018_R2

KBW_2018_R3

2018-06-16 10:19:14
(fot. pixabay.com, grafiki iung.pulawy.pl, Raport opracowali: Prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek, dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. nadzw., dr hab. Rafał Pudełko, dr Katarzyna Żyłowska, mgr Piotr Koza i mgr Elżbieta Wróblewska – więcej informacji statystycznych znajdziecie na stronie iung.pulawy.pl)

6 komentarzy

  1. Właśnie dobrze powiedziane. Najgorzej jest u nas na Lubelszczyźnie a nie jak mówią inni w zachodniej Polsce. to u nas można powiedzieć od „wieków” nie pada. W końcu coś konkretnego i mądrego napisane.

  2. Dla ciekawych niech sobie przeczytają jak wygląda rolnictwo w Izraelu.

    • Tubylec z krwi i kości

      Jak cię interesuje koszerne żarcie ??to jedź z biletem w jedną stronę .Nikt nie będzie przez ciebie płakał.

  3. Na tace 2 złote dajecie a deszczu chcecie.Poniżej dychy to sie nawet nie zachmurzy.

    • Bo trzeba wprowadzić dobry zwyczaj, jak u nas w parafii, że taca ma być cicha. Tylko delikatny szelest papieru, żadnego brzęczenia drobniakami.

  4. Ja na truskawce jestem stratny ok 17 tyś zł. A już nie chcę mówić o innych uprawach…

Z kraju