Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Stracił ponad 137 tys. złotych. Uwierzył, że rozmawia z pracownikiem banku

52-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego uwierzył oszustowi podającemu się za pracownika banku. Mężczyzna stracił ponad 137 tys. złotych.

Mieszkaniec powiatu zamojskiego odebrał połączenie od mężczyzny, który przedstawił się jako pracownik banku. Rozmówca zapytał, czy 52-latek składał wniosek o kredyt. Kiedy zaprzeczył poinformował go, że doszło do włamania na konto i zgromadzone tam oszczędności są zagrożone.

– Zapewniał też, że zobowiązanie można anulować. W tym celu zalecił, aby zainstalować w telefonie platformę do wideokonferencji oraz aplikację do zdalnej obsługi urządzenia. 52-latek wykonał polecenia. Następnym krokiem do zabezpieczenia oszczędności miało być przekazywanie rozmówcy otrzymywanych z banku SMS-ów z kodami. Nieświadomy oszustwa pokrzywdzony łącznie przekazał 17 takich kodów – relacjonuje aspirant sztabowy Dorota Krukowska–Bubiło z zamojskiej Policji.

W trakcie rozmowy 52-latek miał zablokowany dostęp do konta w banku u nie wiedział, jakie operacje są na nim realizowane.

– Dopiero, kiedy żona wróciła do domu powiadomiła go, że na ich wspólnym rachunku realizowane są przelewy bankowe. Natychmiast pojechali do banku, aby anulować te transakcje. Niestety okazało się, że przestępcy wyprowadzając pieniądze z konta zlecali tak zwane szybkie wypłaty i nie można było już ich zablokować. Oszuści ze wspólnego konta 52-latka i jego żony wypłacili łącznie ponad 137 000 złotych. Sprawę pokrzywdzony zgłosił policjantom – dodaje aspirant sztabowy Dorota Krukowska–Bubiło,

Mundurowi ustalają okoliczności oszustwa i apelują o rozwagę w trakcie rozmów z nieznajomymi osobami.

14 komentarzy

  1. Coraz mniej łąk, a coraz więcej siana …we łbie.
    Jeżeli byłaby taka możliwość i ewentualnie wiedza, to proszę redakcję o podanie zawodu wykonywanego lub wyuczonego takiego delikwenta. Tak dla poszerzenia horyzontów ….. z kim mamy niekiedy doczynienia i co sobą reprezentuje. Nie wrzucam nikogo do jednego worka, ale ….

Dodaj komentarz

Z kraju