Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wiatr do 80 km/h odetnie prąd, połamie drzewa, wystąpią ulewy, a potem mróz i śnieg. Jaka pogoda w święta?

Wkrótce w regionie pojawi się silny wiatr, w porywach do 70-85 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzące święta będą z temperaturami na plusie.

Układ niżowy wpłynie na pogodę

W czwartek na pogodę w Polsce coraz większy wpływ będzie mieć głęboki układ niżowy o imieniu Zoltan przemieszczający się nad obszarem Skandynawii w kierunku Bałtyku i państw bałtyckich, gdzie w kolejnych dniach zacznie się wypełniać. Ciśnienie w centrum cyklonu spadnie do około 960 hPa. Wilgotne i umiarkowanie masy powietrza pochodzenia polarnego o cechach morskich do większości kraju, przynoszą pochmurną aurę z licznymi opadami deszczu o zmiennym, w tym umiarkowanym, okresami silniejszym natężeniu. Ponadto zaostrzający się gradient ciśnienia atmosferycznego w naszej części kontynentu europejskiego będzie sprzyjał szybkiemu nasilaniu się prędkości wiatru z sektorów zachodnich, powodując wystąpienie wichury. Możliwe są w woj. lubelskim miejscowe wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu. Na szczęście najgroźniejsze porywy wiatru ominą nasz region.

Na horyzoncie silne porywy wiatru

Dziś w dzień zachmurzenie duże i opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia od 3°C do 4°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, nasilający się z biegiem godzin. Pod koniec w porywach do 60-70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu o natężeniu słabym, okresowo umiarkowane, przechodzące wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza w deszcz ze śniegiem, miejscami także w mokry śnieg. Istnieje niskie ryzyko burz, szczególnie w pierwszej części nocy. Drogi będą śliskie w całym regionie. W najchłodniejszej części nocy od 1°C do 3°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 70-85 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Najsilniejsze porywy wiatru pojawią się w zasięgu konwekcji i opadów.

Piątek przyniesie w dzień zachmurzenie duże z okresowymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem, miejscami również deszczu. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C. Wiatr okaże się umiarkowany i dość silny o średniej prędkości 20-35 km/h, w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże, ale wystąpią też większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Prognozowane są słabe opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od -2°C do -1°C. Drogi będą śliskie, miejscami oblodzone. Zachowajmy ostrożność w czasie przemieszczania się po województwie lubelskim. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60-75 km/h, z przewagą kierunków zachodnich, który powodować będzie szkody, ale również potęgujący odczucie chłodu.

Kolejne dni przyniosą dominacje cyrkulacji strefowej atmosfery. Sobota zapowiada się z opadami śniegu w regionie i temperaturą w okolicach 0-1°C. Noc z 23/24 grudnia jeszcze ze spadkiem temperatury poniżej zera.

Ciepłe święta

Wiele wskazuje, że w święta czeka nas ocieplenie. Termometry mogą pokazać nawet 7-11°C, dlatego, że napłyną do nas wilgotne i ciepłe masy polarnomorskie. Duża różnica ciśnienia sprzyjać ma występowaniu silnego wiatru do 50-65 km/h i częstych opadów atmosferycznych. Głównie w formie ciekłej. Dlatego będą to kolejne święta bez śniegu, dzięki bardzo aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz, które są możliwe dziś nad Polską

16 komentarzy

 1. Dyrdymałkiewicz Niejaki

  Wiatr do 80 km/h odetnie prąd, połamie drzewa, wystąpią ulewy, a potem mróz i śnieg
  Po stracie jedynie słusznej telewizji i radia – nic mnie już nie przeraża.
  Może jeszcze nie wypowiedziany Konkordat…

 2. jaki mróz? Przymrozek jedynie. Po co straszycie ludzi?

  • Jak się Pan\Pani boi słowa „mróz” apelujemy o omijanie tekstów pogodowych. Polecamy definicję słowa, którego być może Pani\Pan nie zna.
   MRÓZ – stan pogody, kiedy temperatura powietrza na otwartej przestrzeni (na wysokości 2 metrów nad gruntem) jest niższa od temperatury zamarzania wody (0 °C) w normalnych warunkach.
   Występuje kilka stopni nasilenia mrozu:
   lekki mróz: 0 do −3,5 °C
   umiarkowany mróz: −3,6 do −6,5 °C
   silny mróz: −6,6 do −11,5 °C
   bardzo ostry mróz: poniżej −11,5 °C

   Tyle od nas, miłego dnia.

 3. Tak tak w tej pogodzie albo wieje albo leję albo mrozi tylko że my nie wybrzeże ani Tatry a po drugie straszenie jakimś kataklizmem to wasz ulubiony sposób a potem co okazuje się że redakcję znów przedobrzyła

  • Znowu Pan ze swoimi komentarzami 🙂 jakie to komiczne, że za każdym razem Pan się pojawia i musi to samo napisać, na przekór faktom i dowodom. A potem jak się prognoza sprawdza, to jakoś Pana nie ma w sekcji komentarzy. Dla Pana informacji, sprawdzalność naszych prognoz przekracza 90%, czy to się Panu podoba, czy nie i bez względu na to co znowu Pan napisze, prosimy przyjąć do wiadomości fakty :). Jeżeli Panu nie odpowiadają te prognozy można wybrać inne treści, nikt Pana nie zmusza to czytania ich na naszym portalu :).

 4. Jasne jasne juz to kiedyś słyszałem

 5. Z Zachodu… mhm… wszystko jasne. Wina Tuska. W sumie ze wschodu też byłaby wina Maciere.. tfu,Tuska

 6. Nie wiem kto robił tę pogodę ale na pewno odlecieli grubo .Owszem wiatr w województwie Lubelskim będzie w porywach do 75 km/h ,mogą wystąpić komórki konwencyjne czyli burze z opadami deszczu (to mało prawdopodobne ale jednak mogą się pojawić ) wówczas porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 90 km/h .Im dalej na zachód tym porywy będą większe bo już w Łodzi do 85 czy w poznaniu do 95 km/h, nad morzem porywy grubo powyżej 100 km/h do tego dodać komórki konwencyjne które zwiększą porywy wiatru w czasie przechodzenia.

Dodaj komentarz

Z kraju