Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Sprawą podpaleń Sanepidu i punktu szczepień w Zamościu zajmie się sąd. Sprawca odpowie za terroryzm

Popełnienie czynu o charakterze terrorystycznym w celu poważnego zastraszenia wielu osób zarzuciła prokuratura sprawcy podpalenia budynków Sanepidu i punktu szczepień w Zamościu. Do sądu trafił już akt oskarżenia.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu zakończyła śledztwo w sprawie podpalenia budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Peowiaków oraz mobilnego punktu szczepień na Rynku Solnym. Chodzi o zdarzenia, jakie miały miejsce na początku sierpnia ub. roku. Wtedy to sprawca nocą podłożył ogień pod oba oba obiekty a następnie uciekł.

W punkcie szczepień spaleniu uległo wyposażenie kontenera, z kolei w siedzibie Sanepidu ogień strawił jedno z pomieszczeń, gdzie znajdował się magazyn środków ochrony osobistej. Dzięki działaniom straży pożar ogień nie przeniósł się na inne pomieszczenia.

O sprawie stało się głośno w całym kraju. Minister zdrowia Adam Niedzielski określił zdarzenie jako „aktu terroru, który był skierowany nie tylko wobec pracowników punktu szczepień i osób, które się szczepią, ale i wobec państwa”. Całość miało być z kolei pokłosiem kampanii kłamstw i oszczerstw zniechęcających do szczepień, która eskaluje w Internecie.

Poszukiwaniem podpalacza zajęli się policjanci. Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinspektor Artur Bielecki powołał specjalną grupę śledczą, której zadaniem było ustalenia i zatrzymanie sprawcy. W jej skład weszli policjanci z pionów kryminalnych komendy wojewódzkiej jak i KMP w Zamościu.

Publikowano zarejestrowany przez monitoring wizerunek mężczyzny, ufundowano też nagrody finansowe za każdą informację, która przyczyni się do jego ujęcia. Przez dłuższy czas jednak nie przynosiło to rezultatu. Niebawem wiadomo już było dlaczego. Sprawca widząc co się dzieje, postanowił uciec z Polski do Szwajcarii.

42-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego, a dokładnie gminy Nielisz, wpadł pod koniec lutego na terenie województwa podkarpackiego, kiedy postanowił wrócić do kraju. Zamojska prokuratura przedstawiła mu zarzuty. W trakcie czynności wyszło na jaw, że mężczyzna ma na swoim koncie więcej tego typu czynów. We wrześniu 2020 roku podpalił dwa maszty telekomunikacyjne w miejscowości Złojec.

Hubert C. przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Jeżeli chodzi o podpalenie Sanepidu i punktu szczepień zarzucono mu popełnienie czynu o charakterze terrorystycznym w celu poważnego zastraszenia wielu osób. Łączne straty zostały oszacowane na blisko 240 tys. złotych. W przypadku masztów telefonii komórkowej mowa jest o zniszczeniu mienia. Tutaj wartość szkód wyniosła 140 tys. zł.

Wobec mężczyzny zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Śledczy skierowali już do Sądu Rejonowego w Zamościu akt oskarżenia. Hubertowi C. grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

(fot. policja)

41 komentarzy

 1. Dobrze zrobił. !
  Pandemia ?.
  Uchodźcccy?!
  A teraz wojna.
  Jak szybko kraj zapomniał o maseczkach i migrantach jak wybuchla wojna.
  Je*** ten sejm i. Kaczyńskiego i całą rodzine jego.
  Jeszcze jak mozna nazwac dorge s17 i s19 imieniem L.Kaczynskigo.
  Polska stacza sie na dno. Jest wstyd ku***

 2. Tego od 70 baniek złapali już??

 3. Ja tylko przypomnę, że jak doszło do podpalenia, to foliarze trąbili na lewo i prawo, że to prowokacja służb i zarzekali się na pewno nikt z nich by tego nie zrobił.

  Czyli kolejna, nikt nie zliczy która, teoria spiskowa przygłupów w foliowych czapeczkach poszła się j%$ać 🙂

  • Podpis (Wymagane)

   No siemka. Maseczka dalej na twarzy, czy już nie trzeba, bo nie każą? Myślałem że nosisz dla siebie ? Zanim mi odpiszesz „jestem zaszczepiony i nic mi nie grozi”, pragnę powiedzieć, że znam mnóstwo osób nieszczepionych, nie nosili maseczki, żyją do dzisiaj.
   Gdzie te wasze foliarskie teorie o tym, że niezaszczepieni będą umierać setkami dziennie?
   Poszły się j%$ać też ?

  • największym foliarzem jest wasz guru Horban

   „Zaszczepieni przeciwko COVID-19 nie będą zarażali, bo nie będą zakażeni” – stwierdził główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Według niego, szczepionka na koronawirusa działa również na nowy szczep wirusa z Wielkiej Brytanii.

 4. Proszczepionkowcy 27 marca w Lidlu: „Załóż maseczkę albo dzwonie po policję!”
  Proszczepionkowcy 28 marca w Lidlu: „Po co mi maska, niedzielski już kazał zdjąć „

  • 27 marca zespół śledczy schwytali koronkę i o 23:59 została wydalona z kraju….sukces rządzących, służb i „ekspertów”. Czego nie rozumiesz?

 5. Maszty mógł zostawić w spokoju.

 6. terroryści to w niebieskich mundurach chodzą, i w garniturach.

 7. trupy się warlają po ulicach kowidus szaleje ale jest nowy ład – czy można już wyjśc do lasu ?

 8. Straszny terrorysta zaatakował nasz kraj. Na jakąż to kwotę nas naraził ? Było parę większych przekrętów nierozliczonych do dziś. Więcej szkód jest od niekontrolowanego wypalania traw niż tego kontenera. O masztach wypadałoby wcześniej poczytać zanim się wypowie mając telewizyjną wiedzę w zanadrzu. Jak zawsze historia zweryfikuje szczepionki i maszty. Polecam coroczną mammografię coby zdążyć podać chemię.

 9. Podpis (Wymagane)

  Jak terrorysta to może Bin Laden? Innego nie znam.

Z kraju