690 680 960

Chińska firma złożyła najkorzystniejszą ofertę na budowę kolejnego odcinka S19 na Lubelszczyźnie

Osiem firm starało się o kontrakt na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 na terenie województwa lubelskiego. Za najkorzystniejszą ofertę uznano złożoną przez chińską firmę.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 na terenie województwa lubelskiego. Chodzi o ponad 22 km trasy między Radzyniem Podlaskim a Międzyrzecem Podlaskim. O kontrakt walczyło osiem firm. Najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 570,7 mln zł, złożyło chińskie Stecol Corporation. Pozostali oferenci to: Budimex, konsorcjum firm Aldesa, Polaqua, konsorcjum Mostostalu Warszawa, PTU Intercor, Mota Engil i Strabag. .

Jak wskazuje Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału GDDKiA, jednym z warunków podpisania umowy z wykonawcą będzie brak odwołań od decyzji komisji przetargowej. Oczywiście również poprawność przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zostanie standardowo skontrolowana przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jeżeli chodzi o kwotę zaproponowaną przez Stecol Corporation, to stanowi ona ok. 88,4 proc. budżetu GDDKiA na tę inwestycję wynoszącego 645,4 mln zł.

Jak wynika z dokumentacji trasa będzie miała dwie jezdnie, każdą z dwoma pasami ruchu. Od strony Międzyrzeca Podlaskiego na ok. 3 km długości fragmencie, będzie przebiegać w śladzie obecnej drogi krajowej nr 19. Następnie pobiegnie nowym śladem i od zachodniej strony ominie Kąkolewnicę. Zaplanowano dwa węzły: Kąkolewnica w okolicach miejscowości Grabowiec oraz Radzyń Podlaski Północ. Do tego dochodzą cztery mosty, 11 wiaduktów, sześć przejść dla zwierząt dużych i średnich, dziewięć przepustów z funkcją przejść dla zwierząt małych oraz drogi dojazdowe i lokalne.

Zgodnie z przyjętymi przez wykonawcę warunkami, będzie miał on 36 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie nowej drogi. Nie wliczają się w to okresy zimowe.

Jeżeli chodzi o pozostałe odcinki, to między Lublinem a Lubartowem wykonawca projektuje trasę, Lubartów – Kock trwa postępowanie przetargowe, obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej podpisano umowę na realizację zadania, Kock – Radzyń Podlaski trwa przetarg na realizację, a w przypadku odcinka Międzyrzec Podlaski – granica województw podpisano umowę z wykonawcą.

(fot. GDDKiA)

29 komentarzy

 1. Nie no jedna nauczka z budowania drogi przez Chińczyków nie wystarczy …teraz będzie druga i lament podwykonawców którym oczywiście nie zapłacą ….brawo wy

  • Jaka nauczka ,tłumoku???Taka,że chińska firma nie mogła kupić materiałów po takich samych cena jak firmy polskie???

 2. Niejawnie wspierają putlera a my im dajemy kontrakty.

 3. Żeby urealnić przetarg z automatu powinna być odrzucana najwyższa i najniższa oferta, może nie będzie idealnie ale na pewno lepiej.

  • A firma z najniższej załozy sprawę i udowodni ze jest w tej cenie wykonać i generalna dyrekcja zaplaci karę z naszych podatkowych za odwalenie.

   • tak a potem powie że wzrosły ceny surowców i żeby jej dopłacać albo schodzą z budowy, jak to bywało nie raz.. JBC chińczyków i ich pomysły. a potem szukać kogoś kto dokończy bo chinczyki najtaniej.

 4. juz raz na eurp 2012 wybudowali austostrade mieli zaplacic kare -odszkodowanie zaplacili czy znowu sie oblowia

 5. Poważne firmy odpadły bo Chińczyk wszedł i z G*wna drogi będzie robił. Żenada!

  • Za to będzie bardziej komfortowo na miękkim asfalcie niż na tym cholernie twardym i głośnym. Jak w hydropneumatycznym citroenie c5.

 6. Gonić to barachło z Polskich ziem.

 7. PIS bracie PIS! A mieli nie powtarzać błędów poprzedników. ***** ***

 8. Chińczycy mogą wybudować to dobrze. Bo z takich samych materiałów jak inne firmy. Jednak nikt nie wie jakie będą ceny materiałów za kilka miesięcy. Oni strzelili najniższą cenę ale wiedzą ze kontakt itak będzie w przyszłości renegocjacjowany.
  Ja mimo wszystko ich bym nie dopuszczał. Są dobre firmy np. Austriacki Strabag. Widać było ich robote na ukończonych już odicnkach S19. Mają super sprzęt i dobra organizacje.

 9. na S14 jakoś sobie radzą więc nie można z góry ich skreślać….

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin