Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Spore straty w uprawach po gradobiciu. Najgorzej jest w sadach (zdjęcia)

Czwartkowe gradobicie, jakie wystąpiło w niektórych miejscowościach w gminie Bychawa o ile nie wyrządziło strat w budynkach, to jednak zniszczyło wiele upraw. Największe szkody są w sadach.

W czwartek nad kilkoma gminami powiatu lubelskiego przeszła gwałtowna burza. Towarzyszyły jej intensywne opady deszczu oraz lokalnie gradu. Ten ostatni spadł m.in. w gminie Bychawa. W niektórych miejscach w kilka minut zrobiło się biało.

Wiadomo już, że na tym typowo rolniczym terenie, opady wyrządziły spore szkody w uprawach. Najgorzej jest w sadach, których w tej okolicy nie brakuje. Pod drzewami leży dywan z liści, a grad uszkodził zawiązane już owoce. Wiele z nich opadło, te które pozostały na gałęziach są całe poobijane i nie ma szans, aby dojrzały. 

Jak tłumaczy jeden z sadowników, z jego liczącego 1600 m długości sadu, ocalało tylko ok. 200 m. Uszkodzone są nawet drzewa, w których wichura łamała gałęzie.

– Padało tak mocno, że droga szutrowa spłynęła cała. Musiałem ją odwieźć na miejsce. Z kwiatów w ogrodzie pozostały tylko łodygi. Na polach jest takie bagno, że nie da się wjechać ciężkim sprzętem, aby dokonać niezbędnych prac – wyjaśnia jeden z mieszkańców gminy Bychawa.

 

Spore straty w uprawach po gradobiciu. Najgorzej jest w sadach (zdjęcia)

Spore straty w uprawach po gradobiciu. Najgorzej jest w sadach (zdjęcia)

Spore straty w uprawach po gradobiciu. Najgorzej jest w sadach (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

16 komentarzy

 1. Porozmawiajmy dzisiaj o złotych misiach *** Ja wole te truskawkowe, są takie malinowe :d

  • Kodziarz jak widzę w pełni swoich sił umysłowych. Ciekawe, co będzie odwalał po przegranych wyborach?

 2. Tragedia dla tych ludzi współczuję Poważnie ale obiektywnie patrząc niestety cen to i tak nie zmieni.. sadownicy rozdawali jabłka bo nie ma co z nimi robić a w Lbn na targu jabłka po minimum 2zl…takie realia że zarabia 5posrednikow a Rolnikowi się nie opłaca….DRAMAT…ale dla ciemnoty ważne jest 500+…

  • Nie pier****. Idź na targ to zobaczysz ceny bez pośredników. Za chwile będzie akcja truskawka. To dopiero zobaczysz tych magicznych pośredników. Pokaż mi biednego rolnika. Teraz jeszcze pójdzie dodatkowe dofinansowanie na pietruszkę + .

   • Jak rolnicy tacy bogaci to idź i załóż gospodarstwo. Zobaczysz jakie to tanie i ile zarobisz. Nie znam się ale się wypowiem… typowe.

    • Tak rolnicy tacy biedni to niech idą do prywaciarza albo założą własną działalność gospodarczą a ziemię sprzedadzą Morawieckiemu.

 3. „… Czwartkowe gradobicie, jakie w czwartek wystąpiło…”
  taki śmieszny błąd już w pierwszym zdaniu. Gratulacje 😉

 4. na targu sprzedaje sadownik skąd cena 2.5 nie wiem ale narzekali że cena zła i nie zbierali owoców, średnio z ha sadu jabłoniowego jest 50 ton owocu po 0.50 groszy jaka suma wyjdzie, większość sadowników ma nowe domy a o samochodach nie wspominam ……

 5. „Padało tak mocno, że droga szutrowa spłynęła cała. Musiałem ją odwieźć na miejsce. ” – dobre!

 6. Rolnicy są pazerni i zawsze będzie im mało.

 7. Dobry komentarz traktory po 300000-500000 i bieda straszna nawsi.Juz te czasy minely ale rolnicy dalej plakac musza moze Jarek cos da,a po jablka to do Warszawy ten z AgroUni wysypuje na ulice taka to bieda.

 8. Ale wy są „ciężkie” ludzie. Dajecie sobą manipulować przez takie artykuły i ludzi co sieją kłótnie w necie. Dobrze że się nie spotkacie bo byście sobie noże powbijali. Tyle nienawiści. Głupi się porobiliscie z tego dobrobytu, a ile jeszcze po za waszym zasięgiem. To wszystkich poróżnia. Za dobrze macie, za dobrze.

 9. Pazerny rolnik co wiecznie mu mało, nje płaci ZUSu i na targu drogo sprzedaje.

  Drodzy komentujący. Nie mylcie pojęć. Czy ktoś jest rolnikiem, pracownikiem budżetówki czy właścicielem firmy – katastrowa naturalna, która niszczy ich dobytek i źródło dochodu dotyka wszystkich tak samo. Jak można pisac w takich okolicznosściach, ze rolnik pazerny albo że bogaty j płacze… Zielonego pojęcia nie macie o tym jak to jest ciężka praca i z jakim wiąże się ryzykiem, szczególnie przy tak zmiennej pogodzie jak w ostatnich latach. I to pieprzenie o targu…. Konkretny rolnik musiałby stać codziennie ba wszystkich targach so końca życia, żeby sprzedać plon z jednego roku… nie mylcie babci ze wsi co sprzedaje warzywa i owoce z plantatorem. Prostej informacji o tym, że komuś dzieje się krzywda, nie umiecie przyjąć z pokorą… i jak ma bgć w tym kraju dobrze?

Z kraju