Skierowali mężczyznę do prac na dachu, zmarł po upadku. Gmina zapłaci rodzinie zadośćuczynienie

Po prawie 13 latach od tragicznego wypadku, rodzina ofiary wywalczyła w sądzie odszkodowanie za śmierć swojego bliskiego. Wypłaci je urząd gminy.

Zapadł kolejny sądowy wyrok w sprawie śmierci 33-letniego mężczyzny, który stracił życie w trakcie wykonywania naprawy dachu, zleconego przez gminnych urzędników. Zdarzenie miało miejsce w połowie lipca 2006 roku w Trzeszczanach w powiecie hrubieszowskim. Wtedy to w trakcie prac prowadzonych na dachu budynku skupu żywca, doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. W pewnym momencie pod jednym z robotników załamał się eternit i mężczyzna spadł na betonową posadzkę. Z poważnymi urazami głowy został on przetransportowany do szpitala. Kilka dni później zmarł.

Czynności wyjaśniające wszczęli policjanci, prokuratura oraz inspekcja pracy. Jak się okazało, Wiesław M. nie miał żadnego doświadczenia w prowadzeniu tego typu róbót. Wraz z grupą innych bezrobotnych, skierowano go do prac interwencyjnych. Mieli oni za zadanie wymienić uszkodzone płyty eternitu na dachu. Co więcej, 33-latek nie miał przeprowadzonych badań do wykonywania prac na wysokościach, nie przeszedł żadnego szkolenia, nie był też wyposażony w żadne elementy zabezpieczające przed upadkiem.

Początkowo nadzorująca śledztwo Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie zadecydowała o umorzeniu postępowania. Powodem był fakt, iż nie udało się udowodnić, aby Wiesław M. otrzymał polecenie wejścia na dach od osoby nadzorującej prace ze strony Urzędu Gminy. Uznano więc, że osoba odpowiedzialna za BHP nie jest winna narażenia go na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Z decyzją śledczych nie zgodziła się rodzina ofiary. Sprawa trafiła więc do sądu.

Wtedy wyszło na jaw, że podpis Wiesława M. na liście osób, które przeszły szkolenie z zasad BHP został podrobiony. Przyznał się do tego pracownik Urzędu Gminy. Jak jednak wyjaśniał, mężczyzna odbył szkolenie, jednak w wyniku niedopatrzenia nie złożył podpisu na liście. Kiedy doszło do wypadku, obawiając się konsekwencji, urzędnik sfałszował podpis. Sąd uznał, że mężczyzna mówi prawdę i zdecydował o warunkowym umorzeniu postępowania na okres próby wynoszący trzy lata. Wtedy rodzina Wiesława M. złożyła wniosek o rekompensatę za śmierć 33-latka. Orzeczenie, które niedawno zapadło, nakazuje Gminie Trzeszczany zapłatę zadośćuczynienia dla bliskich mężczyzny. Ma ono wynosić 150 tys. złotych. Wyrok nie jest prawomocny.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

10 komentarzy

 1. szczerze mówiąc polskie sądy doprowadziły w Polsce do takich absurdów że nóż się w kieszeni otwiera. Czekam tylko na wyrok sądu w sprawie na której oskarży się pracodawcę że kazał pracownikowi pójść i się powiesić… Ludzie co się dzieje do cholery? Czy pracownikom odjęło rozum? Do najprostszej pracy muszę iść robić cały pakiet niepotrzebnych badań (ot choćby sprzedawca) jakbym co najmniej miał pilotować boeinga. Pracodawcy ponoszą kosmiczne koszty takich badań, są sterroryzowani ewentualnymi pozwami sądowymi a lobby lekarskie zaciera ręce i liczy kasę. Jednego tu nie rozumiem – z jednej strony pracownicy udają świętych niewiedzących i niedecyzyjnych, ale już jeśli chodzi o decydowanie o losie całego państwa np w wyborach to wszyscy są rozgarnięci, wszechwyuczeni i wszechwiedzący. Tu chodzi tylko o wyłudzanie pieniędzy od firm za wypadki będące następstwem niedbalstwa pracowniczego, bezmyślności, głupoty, i rażącego braku instynktu samozachowawczego. Mam nadzieję że to się kiedyś skończy bo to czyta paranoja. I rozgonić te cholerne sądy co ferują tymi żałosnymi wyrokami po których cwaniactwo zaciera ręce, a normalni ludzie mają same problemy w życiu.

  • To nie sądy napisały kodeks pracy itp umieszczając tam ‚badania do szkoleń na uprawnienia’….

  • Bredzisz jak potłuczony.

   • sam bredzisz. wszyscy dookoła niewinni jak masz dwie lewe ręce. Jak ci pracodawca daje gównianą robotę zagrażającą życiu i bez zabezpieczeń to przepraszam ale rzuca się taką robotę w diabły, chyba że jest się frajerem i kretynem. Wszyscy winni tylko nie ja. Jak spowoduję wypadek na prostym skrzyżowaniu to winne światła bo je… wyłączyli… Czasy lewusów i melepet nastały i to jest problem.

 2. te szkolenia to pic na wodę i każdy o tym dobrze wie, grunt to kasę wyrwać i dać kwit! A swoją drogą nie trzeba go było na dach bez uprzęży puszczać! A cały problem to sąd bo takie sprawy powinny się wyjaśniać w ciągu miesiąca bo nad czym tu dywagować?! Ryzyko podjął pracownik, że wszedł bez uprzęży. Ryzyko zlecający pracę, że wpuścił tam bez uprzęży pracownika. Kto winny? Jakby się umówili na podstawie umowy cywilnej to winny „osobisty wykonawca” ale ponieważ to pracownik był to winny zleceniodawca, że dopuścił do prac bez zabezpieczeń.

 3. Jak widać człowiek człowiekowi nie równy z jakiej okazji „rodziny smoleńskie” dostały miliony?

 4. Absurd to wyganiać gościa na dach tylko dlatego ze jest bezrobotny i nie ma wyjścia bo roboty interwencyjne i być moze zabrali by mu jakąś zapomogę czy coś takiego, powinni chociaż zapewnić uprząż a nie obgonić po taniości żeby ” na premię” zarobić. Polska rzeczywistość, a na hu.. to czy tamto skoro i tak się nic nie stanie a te przepisy jednak głupi nie wymyślał mimo że są często za mocno przesadzone .

  • Ta norma patologiczna na polskich budowach. Leć jeden z drugim na górę, byle odwalić robotę. Typowe myślenie d.ebili (pseudobudowlańców) z parciem na kasę. Kiedyś do pracy na wysokościach nigdy nie została wysłana osoba bez badań!

 5. Bardzo słuszny wyrok. Powyższe komentarze ,,speców” od BHP należy o kant d..y rozbić. Do takiej czynności powinna być wynajęta specjalistyczna firma z ludźmi przygotowanymi do pracy w warunkach niebezpiecznych(azbest+ wysokość). Dla nie znających zasad BHP informacja: Pracą na wysokości jest wykonywanie zadań powyżej, lub poniżej 1 metra od podłoża stałego( tak w skrócie). Pracownika z łapanki można zatrudnić przy pracach nie wymagających specjalnego przeszkolenia, oraz potrzebnych środków ochrony osobistej.
  Który urzędnik w gminie wie, jak należy chodzić po dachu pokrytym eternitem??? W mojej ocenie bardzo słuszny wyrok, za brak kompetencji urzędnika musi odpowiadać UG. Patologią jest czas od tragedii do wyroku.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online