Silne, lokalne burze możliwe w piątek nad naszym regionem. Gradobicia, zalania i silny wiatr do 80 km/h
08:36 31-05-2024 | Autor: redakcja
Układ niżowy nad Polską
Dziś Polska znajdzie się w zasięgu oddziaływania rozległego, wieloośrodkowego układu niżowego obejmującego znaczny obszar Europy Zachodniej. Nad dzielnice zachodnie Polski wkraczać zacznie pofalowany front atmosferyczny poprzedzony przedfrontową linią zbieżności wiatru. Na ogół dominować będzie pochmurna aura wraz z opadami deszczu, głównie w zachodniej i południowej części kraju. Występować będą przeważnie rozproszone, lecz gwałtowne zjawiska burzowe, lokalnie z gradem, silniejszymi porywami wiatru i intensywniejszym deszczem. Dlatego są możliwe szkody wiatrowe, gradowe, jak i też od opadów atmosferycznych. Aktywność elektryczna okaże się umiarkowana i wysoka. Najwięcej burz wystąpi w drugiej części dnia.
W piątek nad województwem lubelskim burze tworzyć będą się wewnątrzmasy, na tzw. lokalnych dolno-troposferycznych strefach konwergencji wiatru bez współudziału frontu. Ubiegłej doby pojedyncze wyładowania atmosferyczne odnotowały systemy teledetekcji w rejonie Białej Podlaskiej, lecz intensywność zjawisk towarzyszących krótkotrwałej komórce burzowej okazała się poniżej progu dla ostrzeżenia meteorologicznego. Dziś burz będzie więcej w woj. lubelskim oraz okażą się znacznie intensywniejsze niż w czasie minionej doby.
Przelotne burze, lokalnie grad
Piątkowe prognozy numeryczne zakładają początkowo zachmurzenie małe i umiarkowane, jednak w drugiej części dnia okresami wzrastające miejscami do dużego głównie w formie kłębiasto-deszczowej o budowie pionowej typu Cumulonimbus. Spodziewane są przelotne, konwekcyjne opady deszczu, gdzieniegdzie burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25-30 mm. W najcieplejszym momencie dnia będzie od 24°C do 25°C. Wiatr wystąpi na ogół słaby, wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70-80 km/h.
Najsilniejsze burze ominą dziś woj. lubelskie. Jednak i tak miejscami nie można wykluczyć opadów gradu, silnych opadów deszczu. Prognozowane są na ogół pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe. Generalnie lokalnych burz spodziewamy się na przeważającym obszarze Lubelszczyzny. Jednak najgroźniejsze objąć mogą Roztocze Środkowe i Roztocze Zachodnie, gdzie ważną rolę odegrać może ukształtowanie terenu oraz wschodnie powiaty regionu. Nie można ich jednak wykluczyć punktowo w całym regionie. Będą to burze na ogół krótkotrwałe, niektóre mogą formować się na tzw. granicach odpływu zimnego powietrza z wygasających burz.
Z uwagi na wewnątrzmasowy charakter konwekcji, ciężko wskazać na tym obszarze Polski precyzyjnie regiony zagrożone występowaniem zjawisk burzowych. Najwięcej burz w piątek wystąpi pomiędzy godz. 14.00 a 20.00, ale pierwsze zjawiska konwekcyjne mogą zacząć formować się już około południa w woj. lubelskim.
Noc z deszczem i burzami
Noc z piątku na sobotę zapowiada się na ogół zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Jednak w pierwszej połowie nocy miejscami duże z przelotnymi opadami deszczu i gdzieniegdzie burzami z gradem. Jednak nad ranem w sobotę uformują się miejscami mgły, ograniczające widzialność do 200-300 m. Na termometrach minimalnie od 12°C do 15°C. Wiatr będzie słaby, południowo-wschodni. Tylko podczas zanikających burz w pierwszej połowie nocy wiatr porywisty.
Przewidujemy, że w sobotę intensywne burze pojawią się nad regionem. Intensywność zjawisk towarzyszących okaże się wyższa niż w piątek, ale o tym wkrótce.
Burze to zjawiska lokalne
Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.
Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie precyzyjnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.
Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych, lecz silnych, miejscami gwałtownych burz w piątek ocenia się na 80% w woj. lubelskim. Kolejne dni przynosić będą następne intensywne zjawiska burzowe.
Położenie opadów i lokalnych burz
Zapomniałem, przepraszam…
Pamiętajcie, na wypadek zalania, przygotujcie garnki, wiadra, a jak kto bogatszy to beczki, a jak niezasobny w gotówkę to butelki PET. Co złapiecie, to nie wpłynie do waszych piwnic.
Rso działa tak. W razie wu wyślę ostrzeżenie ze burza . I idę na browar. Jakby co ostrzegałem. I luzik. Co mnie obchodzi ze noe było burzy, alvo była mało realna. Grunt że mogłem spokojnie wybyć na piwko.
Przychylam się do Twoich światłych myśli. Coś w tym jest !
Od trzech miesięcy nie spadła ani kropla deszczu u mnie.
U mnie spadła nie jedna. Sprawdź sobie gmina Zaświatycze włodawskie
oglądałem prognoze na dobrym portalu zagranicznym,
opady i burze owszem , na zachodzie i południu Polski, do godz. 23.00.
Lubelszczyzna – zero burz i opadów
akurat imgw a także lowcy burz prognozują w regionie burze wiec możesz sobie miedzy bajki włozyc te rewelacje zachodnie hahahahaha
łowcy to mają swoje satelity i radary pogodowe 🙂
No i gdzie ten deszcz? Nie spadła ani kropla! Skandal! Specjalnie patrzyłem radar opadów i padało owszem w okolicach Tomaszowa Lubelskiego, ale nigdzie więcej! Więc po co siać strach lub nadzieje na deszcz?! Czyżby redakcja wielbi się w tworzeniu clickbait-owych artykułach?
Kolejny raz wróżenie z kibla się nie sprawdziło i wy macie sprawdzalność ponad 90% ? buahahahahahahhaha
Szanowni Państwo
z gorzką satysfakcją stwierdzam, że w pogodzie w dniu dzisiejszym sprawdziły się moje przewidywania oparte o informacje zagranicznych serwisów pogodowych.
skąd redakcja bierze te numeryczne prognozy, które się nie sprawdzają ?
Bzdura, były burze w regionie. Wystarczy sprawdzić.