Rzeki występują z brzegów, zalewają domy i posesje. W naszym regionie na razie nie ma zagrożenia

Hydrolodzy wydali ostrzeżenie 1. stopnia dotyczące gwałtownego wzrostu stanów wody w rzekach dla części naszego regionu. Obecnie jednak sytuacja jest stabilna i zagrożenie powodziowe nie występuje.

Po ostatnich intensywnych opadach deszczu w kilku województwach, zwłaszcza na południu Polski, zalanych zostało wiele miejscowości. W wielu miejscach rzeki wystąpiły z brzegów, przerwane zostały także wały przeciwpowodziowe. Wszystko przez gwałtowne wezbranie rzek, gdzie w niektórych z nich notowano wzrost poziomu wody na poziomie 1,5-2 metrów w ciągu trzech godzin. Dzisiaj najwięcej wody przybyło w rzece Stobnica na Podkarpaciu. W ciągu trzech godzin poziom wody podniósł się o 114 cm.

Na dzisiaj hydrolodzy wydali ostrzeżenie 1. stopnia dotyczące gwałtownego wzrostu stanów wody w rzekach dla 50 zlewni na terenie województw podlaskiego i mazowieckiego oraz części warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz lubelskiego.

Jak ustaliliśmy, na razie na terenie województwa lubelskiego zagrożenia wystąpieniem rzek z brzegów nie ma. Spodziewany jest jednak wzrost poziomu wody. Obecnie najwięcej przybrała Wisła w Annopolu, gdzie w ciągu ostatniej doby przybyło 47 cm wody, poziom Wisły w Puławach podniósł się o 22 cm, zaś Bystrzycy w Sobianowicach o 21 cm. Na pozostałych rzekach poziom wody podniósł się od kilku, do kilkunastu centymetrów. Jednak do stanów ostrzegawczych wciąż jeszcze w przypadku Wisły brakuje ok. 2 m, zaś jeżeli chodzi o Bystrzycę 1 m.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

9 komentarzy

  1. Amfibii napędzanej siłą ludzkich mięśni to ja jeszcze nie widziałem. Chłopina kamizelkę powinien nałożyć, bo jak wypadnie za burtę, to utonie.

  2. A miesiąc temu hydrolodzy krzyczeli że będzie susza jakiej nie było

  3. Ciekawe czy Prezydent Duda w sytuacji zagrożenia powodziowego poleci do USA. Przypomnę, że kiedy w Stanach był huragan to Trump do Polski nie przyleciał. Ale jak to niektorzy mówią prezydentowi USA się nie odmawia.

  4. Leokadia Grażyna (przewodnicząca Kółka Różańcowego !!!)

    Tak se popatrzyłam (a każdemu sie może zdarzyć) na to foto ilustracyjne i se pomyślałam (co też każdemu sie może przyfarcić), że co tam chodzenie po wodzie jakiegoś bibijnego Żyda, jazda na rowerze to jest dopiero wyczyn…

  5. A według peło jest susza stulecia.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Uroczyste poświęcenie wozu bojowego w Żabnie
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
W najbliższą sobotę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się „Potańcówka”
Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy