Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszyło odśnieżanie osiedlowych uliczek w Lublinie. Od niedzieli wydano już blisko milion złotych

We wtorek sprzęt do odśnieżania z głównych ulic Lublina został przekierowany na uliczki osiedlowe. Pracują też liczne brygady ręczne, których zadaniem jest usuwanie śniegu z chodników, placów, czy też przystanków komunikacji miejskiej.

W nocy, kiedy ustały opady śniegu, został on usunięty z wszystkich głównych ulic Lublina. Dzisiaj ekipy wzięły się za ulice o mniejszym natężeniu ruchu oraz osiedlowe uliczki. Na wielu z nich wczoraj sprzęt do odśnieżania nie pojawił się ani razu. Wszystko dlatego, że z uwagi na intensywne opady efekt pracy pługów i solarek szybko znikał, zapadła decyzja o wprowadzeniu akcji zimowego utrzymania miasta w tryb kryzysowy.

Oznacza to, że usuwanie śniegu z jezdni nie było prowadzone wg. kategorii ulic, lecz skupiono się na ulicach, po których porusza się komunikacja miejska, stanowiących dojazd do szpitali, obiektów pogotowia ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej. Część sprzętu trzeba było też awaryjnie kierować w miejsca, gdzie występowały utrudnienia z przejazdem. Tak było nawet na głównych ulicach m.in. na al. Witosa, ul. Mełgiewskiej czy też Jana Pawła II.

We wtorek od rana sukcesywnie usuwany jest śnieg z tych ulic, na których wczoraj sprzęt się nie pojawił. Do tego celu wykorzystywana jest już mniejsza ilość pojazdów. O ile w poniedziałek pracowało blisko sto pojazdów, tak dzisiaj jest to ok. 50. Do tego dochodzą brygady ręczne, których zadaniem jest odśnieżanie chodników, placów, czy też przystanków komunikacji miejskiej. Łącznie od niedzielnego wieczora do dzisiaj miasto wydało na walkę a atakiem zimy ok. miliona złotych.

Jednak wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia. Od rana otrzymujemy sygnały o wielu nieodśnieżonych miejscach, przez które ciężko jest przejść czy też przejechać. Wskazywano często niespodziankę dla kierowców, jaką była góra śniegu na pasie jezdni na skrzyżowaniu al. Kraśnickiej z ul. Nałęczowską i Głęboką, pełne śniegu chodniki przy ul. Willowej i Wojciechowskiej, gdzie piesi musieli chodzić jezdnią, nieodśnieżone schody w rejonie ul. Lwowskiej i wiele innych.

Ruszyło odśnieżanie osiedlowych uliczek w Lublinie. Od niedzieli wydano już blisko milion złotych

Ruszyło odśnieżanie osiedlowych uliczek w Lublinie. Od niedzieli wydano już blisko milion złotych

Ruszyło odśnieżanie osiedlowych uliczek w Lublinie. Od niedzieli wydano już blisko milion złotych

Ruszyło odśnieżanie osiedlowych uliczek w Lublinie. Od niedzieli wydano już blisko milion złotych

Ruszyło odśnieżanie osiedlowych uliczek w Lublinie. Od niedzieli wydano już blisko milion złotych

Ruszyło odśnieżanie osiedlowych uliczek w Lublinie. Od niedzieli wydano już blisko milion złotych

Ruszyło odśnieżanie osiedlowych uliczek w Lublinie. Od niedzieli wydano już blisko milion złotych

(fot. nadesłane – Agata, Skowronek, Monika, Zbigniew, Agnieszka)

46 komentarzy

 1. Milion złotych w jeden dzień ?
  Chyba kogoś boli głowa.
  Niech miasto pokaże faktury za co takie pieniadze.

  • no 3/4 z tego poszło do torunia na modły ale uważam że to za mało bo jakoś modły nie pomogły , trzeba dać wincyj !

   • Taa? A był w tej bajce smok? Z ogromną niecierpliwością od wielu lat czekam na choćby najmniejszy dowód na tego typu nowinki, jakikolwiek dokument, fotokopię, potwierdzenie przelewu, cokolwiek… poza radosną twórczością domorosłych detektywów czy „dziennikarzy śledczych”… może wtedy uwierzę

   • Tu przydałaby się para Joński-Szczerba. Na narodowym liczyli to i w Lublinie powinni policzyć. Ale zaraz, zaraz, przecież w Lublinie żądzi ich kolega były wicemister, a to nie, tu nie będą szukać wydanych niezgodnie z prawem pieniędzy. No cóż taka dziwna logika, na stadionie narodowym przy budowie szpitala tymczasowego ludzie mieli pracować za darmo, a dostawcy materiałów nie brać pieniędzy za dostarczony towar, a w Lublinie za jeden dzień odśnieżania trzeba zapłacić firmom prywatnym i zatrudnionym tam ludziom prawie bańkę za dzień no może 2 dni, a efektów jakoś nie widać. Jak chciałem dzisiaj (środa) wyjechać z parkingu przy publicznej drodze to musiałem sam śnieg usunąć, kupioną we własnym zakresie łopatą. Mam nadzieję, że nikt nie przyczepi się mnie za nielegalne składowanie śniegu na miejskim trawniku, ale w końcu to śnieg z miejskiej ulicy, więc niech go sobie zabierają 🙂

  • za pis propagandę gospodarzy dzielnic

  • A skandalem jest to że nie zatrudniono przy tym na etacie kapelana !!

  • nie lubię żuka

   to przecież słodka tajemnica (handlowa) kto i ile bierze za niewykonaną robotę.

   Dla okupanta (fotel) z ratusza odśnieżaniu podlega tylko deptak i dojazdy do kolesi.
   Płacący podatki w innych dzielnicach mogą się najwyżej podniecić NIEUDOLNOŚCIĄ najlepszego samorządowca

  • 2 miliardy na TVPiS w jedeną noc lekką ręką wydali, czxym że przy tym jest 1 milion w dzień.

 2. Kiedyś to się goniło do odśnieżania kolesi z zakładu karnego.Mogliby wykazać się też alimenciarze itp.Ale wiadomo-nie da się.

 3. phi milion co to dla tak bogatego kraju, to jakieś drobne … pamiętam jak po tyle był chleb … słabo płacicie zarządowi i za małe premie są … ktoś coś z tym zrobi ?

 4. tytuł artykułu to pis propaganda, jakie oczyszczanie, jakich uliczek osiedlowych, autor ma informacje chyba z lat 80-tych, bo ani wczoraj ani dzisiaj w okolicach zarządu sp-ni mieszkaniowej Czuby nie zostało nic uprzątnięte ani z uliczek okolicznych ani z chodników, traktorzysta jeżdżący od 6 rano porobił takie hałdy śniegu w poprzek chodnika a na ul. Watykańskiej śnieg sięga kolan i w tym wszystkim się chodzi i jeździ, za wzór oczyszczania można podać bank PKO BP przed którym widać nawet płytki chodnikowe a przy złodziejskiej sp-ni Czuby nie jest nic uprzątnięte, a kasę taka zbierają jak rydzyk

  • Szanowna Renato, materiał mówi o ulicach miejskich a nie uliczkach prowadzących do bloków. Za te ostatnie na Czubach odpowiadają administracje. Do nich należy się zwracać skoro nie wywiązują się z podstawowych zadań.

   • A do kogo należą miejsca parkingowe płatne – śnieg po kolana 🙁

   • miejskie czy osiedlowe :)

    Poniekąd pisząc (…) Ruszyło odśnieżanie osiedlowych uliczek (…) (osiedlowych!) sami żeście sprowokowali reakcję czytelniczki 🙂

    • Zgadza się. Jednak sądziliśmy, że mieszkańcy danych osiedli mają wiedzę, do kogo należy dany teren, a przede wszystkim, kto nim administruje.

     Pozdrawiamy

     • oczekuję dziennikarskiej riposty lub zablokowania

      jak zwykle redakcja jest NAJMĄDRZEJSZA i ma patent na wszelką wiedzę

   • Szanowna redakcjo w ubiegłym roku nie napisaliście że miasto zaoszczędziło milion złotych z uwagi na łagodna zime, kogo tym artykułem wybielacie?

    • Nikogo nie wybielamy. A co do oszczędności, brak śniegu nie oznacza, że miasto nie poniosło przez to żadnych kosztów. Gdyż co miesiąc płaci stałą opłatę za tzw. gotowość firm zajmujących się zimowym utrzymaniem ulic. Nie ważne, czy jest śnieg, czy też go nie ma. Są to spore kwoty. Naprawdę przeraża doszukiwanie się od razu drugiego dna czy też propagandy.

  • Renia, weź ty idź lepiej na sanki bo bredzisz jakbyś się przegrzewała.

 5. Łopaty w dłoń cebularze i jedziecie na ostro.

 6. A mnie przeraża jedna rzecz. Spójrzmy na obrazki z tzw. zimy stulecia i porównajmy do obecnej sytuacji. Wówczas wszystko było zasypane i każdy sobie radził. W sieci można znaleźć wiele zdjęć, jak np. pasażerowie wysiadają i pchają autobus, aby mógł ruszyć z przystanku a tym samym, aby móc kontynowoać podróż. Obecnie wystarczy przejechać się po mieście, samochód utknie, to nikt nie raczy wyyjść i pomóc. Lepiej stać w korku, niż w pół minuty udrożnić jezdnię. Wracając do uliczek osiedlowych o których wspomina redakcja. Warunki są jakie są, tak trudno wieczorem wziąć łopatę i odśnieżyć sobie wyjazd z miejsca postojowego? Nie, przecież honor ucierpi, lepiej narzekać, jak to sobie miasto czy administracja nie radzi. U mnie na osiedlu wczoraj w sześć osób w godzinę odśnieżyliśmy cały parking wraz z wyjazdem nie czekając na przyjazd służb. Dzięki temu nie mamy problemu. A rano z okna widziałem, jak na sąsiednim parkingu nawet po 30 minut się męczyli z wyjazdem. Wielu się nie udało. I pewnie niektórzy tacy wlaśnie tu piszą komentarze o tego typu sytuacjach. Kolejna sprawa wczorajsze odśnieżanie ulic. Śnieg padał cały czas, pług przejechał a dosłownie po 15 minutach znów była breja. Z tego co czytam sto pojazdów jeździło i odśnieżało. Dla porównania jest to dwa razy więcej niż było na drogach wojewódzkich w całym województwoe lubelskim. Ale dla co niektórych to za mało. Zamiast pomyśleć logicznie, lepiej wrzucać gdzie się da, jak to drogowcy znowu zaspali. Wyrosło nam pokolenie „mnie się należy i już”. Przed takimi najlepiej aby szedł człowiek z miotłą i zmiatał śnieg, bo jemu się przecież nal;eży. masakra.

  • konsumpcjonizm w pełnej postaci, społeczeństwo roszczeniowe, rozpaskudzone…. efekty ponad 30 lat nowoczesnego wychowania w duchu postępu „mnie się należy”, „mnie wolno”, „ja mam prawa”…. szkoda że poczucia odpowiedzialności czy obowiązku już niekoniecznie. Ciężko będzie umierać w otoczeniu tak wychowanego młodszego pokolenia. Śmiem to nazwać nowoczesnym pokoleniem kolumbów – pokoleniem straconym, bo bezwartościowym.

   • Czekaj, czekaj. A kto tych obecnych 30 latków wychowywał? Nie Ty przypadkiem? To do kogo pretensje?
    Moja córka, dopóki nie poszła do szkoły była wspaniałym dzieckiem. Uczynnym, serdecznym, grzecznym.
    Teraz czasem się zastanawiam, jak bardzo się musiałam pomylić przy wyborze szkoły…
    Nie daję jednak za wygraną i walczę o dalsze wychowanie w duchu poszanowania drugiego człowieka.

    • No ja nie bo ja mam 40 lat. Mnie wychowywała matka z babcią, zamiast telewizji czy ulicy. A treści ze szkoły to trzeba kontrolować a nie ufać jak komu dobremu. Zorientuj się zawczasu jak bedziesz miał wnuka, żebyś sie znów nie zdziwił – moim siostrzeńcom już w szkole próbowali wpoić że jak tata z mamą cie skarci to ty masz swoje prawa i możesz zadzwonić na Policję że robią ci krzywdę, tudzież parada zboczeńców jest ok a ordynarne wybryki Strajku Kobiet to jedynie wyraz artystyczny.

 7. A może taka podpowiedź z Nowego Jorku. Wpisać do umowy z firmą odbierającą śmieci, że w razie W podczepiają pługi i robią swoją robotę. Nic więcej. Uwierzcie, że takie proste a działa

  • „Ali baba” jeszcze dodaj, że taki wpis do umowy nie powoduje żadnych kosztów z tym związanych.
   Część firm odbierająca śmieci staje do przetargu na odśnieżanie, część nie.
   Jaka różnica, która firma wygra przetarg.
   Przecież za darmo nikt pługu nie podczepi.
   Nawet w Nowym Jorku 🙂

 8. Zapraszamy na Startową!

 9. Jeden z wykonawców

  Wszystkim NARZEKACZOM i ROSZCZENIOWCOM proponuję se-PUKU w łeb. Firmy zap….ą , ludzie śpią po 3-4 h / dobę , soli w całej Polsce brakuje , hebel jak Sk…syn a WY tylko pretensje.
  A walta się .

 10. Chyba na robienie pustych kilometrów z podniesionym pługiem. Na osiedlach nadal nie można przejść ,a już nie jedno krotnie widziałem jak leci pług i nie odśnieża.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo