690 680 960

Prezydent Lublina za częściową zabudową Górek Czechowskich. Przedstawił umowę ze spółką TBV

Prezydent Lublina przedstawił swoje stanowisko w sprawie przyszłości Górek Czechowskich. Ogłoszony dzisiaj projekt tzw. studium przestrzennego terenu umożliwia częściową ich zabudowę, jednak w mniejszym stopniu, niż wcześniej planował inwestor. Bez zmian pozostają wymagania wobec spółki TBV.

W piątek prezydent Lublina ogłosił projekt tzw. studium przestrzennego terenu, który obejmuje Górki Czechowskie. Od dłuższego czasu dawny poligon wojskowy wzbudza skrajne emocje. Wszystko dlatego, że obecny projekt przewiduje tam tylko i wyłącznie możliwość zabudowy handlowo – usługowej oraz sportowo-rekreacyjnej. Z kolei właściciel terenu, czyli spółka TBV, chce 30 ha przeznaczyć pod zabudowę mieszkalno – usługową zaś na pozostałych 75 ha urządzić park naturalistyczny i przekazać go miastu. Oczywiście po uzyskaniu zmian w projekcie zagospodarowania przestrzennego.

Z uwagi na liczne sprzeciwy i protesty wobec planów developera miasto zdecydowało się na przeprowadzenie w tej sprawie referendum. Zdecydowana większość mieszkańców Lublina, którzy oddali swoje głosy, była przeciwko planowanej inwestycji w postaci osiedla mieszkaniowego. Na NIE głosowało 22 708 osób, na TAK zaś 10 823 osoby. To oznacza, że 67,7% oddanych głosów było na NIE, zaś tylko 32,3% na TAK. Jednak referendum nie miało mocy prawnej, gdyż frekwencja wyniosła 12,91%. Aby było ono wiążące, swoje głosy musiałoby oddać 30 proc. uprawnionych.

Do tej pory, a więc przez ponad dwa miesiące miasto nie odnosiło się do wyników. Dzisiaj prezydent Lublina ogłosił projekt studium, który zostanie poddany w najbliższy czwartek pod głosowanie radnych. Zgodnie z nim, zabudowane może zostać około 25 proc. terenu Górek Czechowskich. Oznacza to, że w stosunku do poprzednich planów, obszar ten zmniejszył się o 5 ha. Budynki nie będą mogły powstać w rejonie skrzyżowania ul. Ducha i Willowej. Teren ten ma być przeznaczony pod sport i rekreację. Jak wyjaśniał Krzysztof Żuk, ma to być forma kompromisu, który powinien zadowolić większość mieszkańców.

Miasto podpisało już stosowną umowę z właścicielem Górek Czechowskich, czyli spółką TBV. Obejmuje ona główne zagadnienia dotyczące gdzie i co można budować, a także zobowiązań inwestora. Te ostatnie to m.in. wykonanie na własny koszt parku naturalistycznego, na budowę którego musi zostać przeznaczone min. 10 mln złotych, przekazanie gotowego parku miastu za złotówkę, czy też przebudowanie układu drogowego. Tutaj chodzi o budowę ulic wewnętrznych na terenie dawnego poligonu, ronda przy ul. Ducha czy też sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Poligonowej z Relaksową. Kolejnym wymogiem jest przekazanie miastu lokalu, w którym urządzone zostanie przedszkole oraz działki pod budowę szkoły.

– Teren Górek Czechowskich jest własnością prywatną, trzeba więc zdawać sobie sprawę z tego, że właściciel może w każdej chwili ogrodzić swoją działkę. Na Górkach obowiązuje plan zagospodarowania, który już teraz dopuszcza możliwość zabudowy, także części terenu objętego ekologiczną ochroną. Dzięki ustawie przygotowanej przez rząd i przyjętej przez Sejm w 2018 r. wisi nad nami wizja zabudowy w trybie LEX Deweloper, która daje miastu bardzo ograniczone możliwości decydowania o kształcie zabudowy tego terenu. Zależało mi na wypracowaniu kompromisowego rozwiązania, które będzie odpowiedzią na potrzeby jak największej liczby Lublinian. Rozwiązania, które w procesie zagospodarowania Górek Czechowskich pozwolą ocalić przyrodnicze walory terenu, zabezpieczą potrzebę budowy szkoły w tej części miasta, czy też przebudowę układu komunikacyjnego. Mamy opinie ekologów i przyrodników mówiące o tym, że obszar przeznaczony pod ewentualną zabudowę nie jest kluczowy dla przewietrzania miasta, a proponowane w projekcie studium obszary, na których mogłyby powstać mieszkania, czy obiekty usługowe, nie zmienią tego stanu – wyjaśnia Krzysztof Żuk.

Prezydent dodał również, że w zakresie ochrony i zagospodarowania rejonu dawnego poligonu wprowadzona została „Strefa ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych obszaru Górek Czechowskich”, co jest zgodne z obecnie obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Co ważne, do terenów zielonych zostanie włączony obszar dawnej strzelnicy. W projekcie wskazano także możliwość obsługi komunikacją zbiorową od strony ul. Koncertowej.

– Zgodnie z wcześniejszym zobowiązaniem, podjąłem negocjacje z właścicielem terenu co do tematów, które szczególnie martwią mieszkańców sąsiedztwa Górek Czechowskich. Wszystkie te zobowiązania są zapisane w umowie, którą miasto zawarło z właścicielem terenu. W związku z tym, po uchwaleniu przez Radę Miasta Lublin studium w zaproponowanym kształcie, właściciel terenu sprzeda Miastu, za kwotę 1 zł netto, obszar 77 ha, na którym, po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego, urządzi park naturalistyczny wartości 10 mln zł netto. W ciągu 3 dni będziemy dysponować notarialnym, nieodwołalnym pełnomocnictwem, które da nam 100% gwarancji nabycia tego terenu za 1 zł. Ponadto, w zawartej umowie właściciel zobowiązał się do sprzedaży Miastu Lublin terenu o wartości ok. 5 mln zł pod przyszłą szkołę za 1 zł i budowy przedszkola na obszarze Górek Czechowskich, w miejscu wskazanym w studium pod działalność oświatową. Zobowiązaliśmy właściciela do organizacji ruchu na nowo powstających osiedlach kierującego pojazdy poza skrzyżowanie Ducha-Willowa, co zapewni obecnym mieszkańcom tej części miasta dotychczasowy komfort podróżowania. Obsługa nowych osiedli będzie musiała być zatem realizowana innymi wyjazdami – dodaje prezydent.

(fot. Jacek Scherer, UM Lublin)

56 komentarzy

 1. Likwidują parkingi, tworzą tereny zielone na prywatnych działkach, układy i układziki, rada miasta to całe plecy żuka, udają tylko zainteresowanie naszymi problemami, te ich sesje to wyreżyserowany teatrzyk pod publike, a są jedynie od tego żeby robić potajemne interesy z rekinami deweloperskimi. Przekonywać nikogo nie muszę, kto miał z problemem do czynienia ten wie, ja tak.

 2. Zaproście do Lublina Anitę Gargas,to ona zajmuje się od podszewki taki sprawami.Wyciągnie wszystkie brudy i polityczne powiązania.

 3. tylko czekać jak TBV napisze że teraz jeszcze odda- zwróci 500.000PLN za zwołane przez żuka referendum za które zapłacili wszyscy mieszkańcy ! Sprawa dla CBA – mam nadzieję że ktoś to z ratusza zgłosi lub już zgłosił !

 4. A co tatuś syniowi nie pomoże? Spróbujcie znaleźć cokolwiek nt rodziny króla i jej związku z tbv, wszystko jest na bieżąco usuwane z sieci, ale kto szuka ten sie dowie

 5. tupolew był przeciw

  Po co zieleń? Beton ma być! Szkół brakuje. Chyba dla Ukraińców.
  Opinia ekologów – nie jest kluczowe dla przewietrzania miasta.
  W terenach zielonych nie chodzi o jakieś przewietrzanie miasta tylko o rekreację.
  Ludzie nie chcą siedzieć w betonowej klatce tylko.
  Nowy York ma central park. W Tajlandii zbudowano port lotniczy z wodospadem, mnóstwem zieleni niczym dżungla. A w Lublinie BETON! A zdychajcie sobie w 40 stopniach w ciepłe dni jak wam 35 za mało. Podczas gdy poza Lublinem jest zawsze kilka stopni chłodniej. Lublin miasto betonu i parkomatów w lasach na żołędziach i kasztanach. Ale arenę macie.

  • Tereny zielone owszem, ale na działkach miasta a nie na prywatnych nieruchomościach. Jaki będziesz miał dostęp do swojej rekreacji na działce prywaciarza? Co innego jak prywaciarz kupuje działkę z planem na tereny zielone i potem jęczy, a co innego jak na dotychczas terenach inwestycyjnych wrzucają tereny zielone, a dopiero jak kupi je za bezcen jakiś rekin to następuje cudowna zmiana planu zagospodarowania…

 6. Prezydent na uslugach developerów. Malo to terenów do zabudowy w okolicy? Bo jakos tbv wykupil to koniecznie trzeba przeksztalcic i zabetonować. Bo tylko kasa sie liczy. Tylko tu i teraz.

 7. – Teren Górek Czechowskich jest własnością prywatną, trzeba więc zdawać sobie sprawę z tego, że właściciel może w każdej chwili ogrodzić swoją działkę. – a się ubawiłem :)) Mam pytanie : a ileż to do tej pory developer zapłacił podatku gruntowego? i jaka powinna tam obowiązywać stawka??? Dolary przeciw kasztanom, że -płacił grosze…

 8. Żuk się skończył. Najpierw ośmieszył się paradą równości, a teraz zdyskredytował się sprawą Górek. Przynajmniej kilka osób z mojej rodziny, twardy elektorat PO w jesiennych wyborach odda głos na PiS.
  To będzie porażka PO, właśnie przez Górki i paradę.

 9. Brak szacunku dla mieszkańców i natury

  No tak, to było do przewidzenia. Mieszkańcy już chyba dawno stracili wiarę w polityków i w to, że miasto bierze ich opinię pod uwagę. Wielka szkoda, że tak to juz u nas wyglada. Lublin powoli umiera. Czeka nas betonowy las, kolejne, polskie miasto bez powietrza i zieleni z patyna w kolorze smogu. Szkoda tylko tych pięknych terenów, mieszkańców i zwierząt. Odnosi się wrażenie, że była to walka z wiatrakami. A Kompromis? To chyba puste słowo w tym przypadku. Cóż, pozostaje tylko skwitować: Kto w takim stopniu niszczy krajobraz i naturę to bez wątpienia posiada zamiast serca jedynie kalkulator.

  • widocznie ma z tego profity. Tyle własnie warta jest polska pseudodemokracja. wybrałeś-to teraz zamknij morde i do roboty. Wybraniec ma twoje zdaie w d.. .

 10. Dziękuję, Panie Prezydencie. 25 ha zamiast 30 to faktycznie kompromis. Moją ocenę tego kompromisowego posunięcia wrzucę do urny podczas następnych wyborów samorządowych.

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas