690 680 960

Premier uznał ją za jedną z najgorszych dróg w Polsce. Teraz przyjechał na jej otwarcie

Droga w gminie Podedwórze stała się słynna w całym kraju. Premier uznał ją za jedną z tych, które znajdują się w najgorszym stanie. Po jej wyremontowaniu przyjechał na otwarcie.

W sobotę odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej drogi powiatowej Zaliszcze – Podedwórze w powiecie parczewskim. Oprócz władz lokalnych w wydarzeniu wzięli udział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz premier Mateusz Morawiecki. To właśnie za sprawą szefa rządu o tej drodze dowiedział się cały kraj. W kwietniu, podczas konwencji PiS premier podjął temat fatalnego stanu dróg lokalnych w Polsce. Wyjaśniał, że potrzebne są spore środki, aby naprawić zniszczone drogi gminne i powiatowe. Jako przykład jednej z najgorszych dróg w kraju, wskazał sytuację w gminie Podedwórze.

Najważniejsza droga w gminie, z powodu tragicznego stanu nawierzchni została w 2015 roku zamknięta dla ruchu pojazdów. Przez ten czas nie zrobiono nic, aby poprawić jej stan, gdyż ani gminy, ani też starostwa nie stać było na jej przebudowę. Koszt prac oszacowano na 2,3 mln zł a roczny budżet gminy Podedwórze wynosi zaledwie około 5 mln zł. Pomóc starali się mieszkańcy, którzy zorganizowali publiczną zbiórkę na remont tej drogi. Udało się zebrać około 30 tys. zł, pomoc obiecał też powiat parczewski. Nie udało się jednak zgromadzić niezbędnej na wkład własny kwoty, aby móc starać się o dofinansowanie inwestycji.

Po zmianie zasad programów związanych z remontami dróg lokalnych, kiedy to najbiedniejsze gminy mogą teraz ubiegać się o 80 proc. dotację, udało się przystąpić do realizacji inwestycji. Na początku sierpnia podpisano umowę z wykonawcą i niebawem ruszyły prace. W ich ramach wyremontowane zostało 5,2 km tej ważnej dla lokalnej społeczności trasy.

 

 

 

(fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

14 komentarzy

 1. Gdyby do powitania pan Premier bardziej wyprostował rękę w łokciu, to tak jak nas nauczał niejaki Giertych, można by zrozumieć, że zamawia 5 piw.

 2. Eh wybory co one robią z ludzi. Wszystkie inwestycje kończą się przed wyborami .

 3. Nos jakby dłuższy…

 4. Jaka szkoda że wybory tak blisko, bo jeszcze wiele jest do remontu. Ale skoro cyt. ,,należy nam obiecać co chcemy, a później wygaszać nasze oczekiwania, bo mamy zapier…. za miskę ryżu”, to czego ja oczekuję od obecnej władzy

 5. No tak. A łęczyńscy radni nie potrafili się dogadać i kiedy robiona byla droga łącząca Łęczną z Milejowem to zamiast w Leopoldowie odbić w prawo w kierunku Mełgwi i zrobić ten liczący niemal 1800 metrów odcinek do granicy powiatu to zostawili dziury… No jak to wygląda. Od strony Świdnika do właśnie tego miejsca jest gitara jedzie się dobrze i nie ma dziur. A teraz jeszvze dodatkowo prawie na wszystkich tych wioskach robią chodniki. A Leopoldów co?! Tam chyba mieszkają tacy co nie głosują na nikogo… WSTYD WSTYD WSTYD….

 6. I czym on tu się przechwalać? Przecież obowiązkiem państwa jest takie gospodarowanie środkami z naszych podatków aby niwelować występujące nieprawidłowości. Jeśli jest biedna gmina to obowiązkiem rządzących jest udzielenie jej stosownej pomocy. Nie wydał tych pieniędzy z własnej kieszeni, więc po co ta cała kosztowna propagandowa heca?

  • Drobne ale. Partia Obietnic i Praca Swoim Ludziom (PO/PSL) przed wyborami obiecywali gruszki na wierzbie byle koryto utrzymać i nikt ich nie rozliczał z obietnic. Teraz, gdy PiS realizuje obietnice przedwyborcze, krzyk, że się przechwala swoimi działaniami. Czego ty chcesz człowieku? „… Przecież obowiązkiem państwa jest takie gospodarowanie środkami z naszych podatków aby niwelować występujące nieprawidłowości…” Pasowało ci gospodarowanie przez PO/PSL? Te wyciekające z budżetu miliardy do ich kieszeni? Za stan dróg lokalnych na Lubelszczyznie podziękuj m.in. Karpińskiemu. Nigdy nie był za rozwojem ściany wschodniej. Ile Sosnowski kilometrów dróg wyremontował a ile kasy wyparowało? Dlaczego pomijasz ostanie osiem lat rządów PO/PSL gdy nic nie zrobiono a rozliczasz trzyletnie rządy PiS podsumowaniem „..kosztowna propagandowa heca..” Kto więcej zrobił dla lokalnych społeczności?

 7. Niedługo wpłynie afera z jego udziałem. Czekamy na newsy w mediach. Tylko nie w TVP! Zresztą tego chyba nikt już nie ogląda.

  • O prawdomównych niemieckich mediach piszesz? Jak by były „afery z udziałem premiera” już by wypłynęły. Jak na razie to PO jedynie fake newsy rozpuszcza a durne lemingi to łykają. Ciekawsze nagrania będą z udziałem Szreka i Czaskowskiego.

   • BARANIE TY! ZA NIEMIECKIE PIENIĄDZE TEN KRAJ SIE ODBUDOWAL OD MOMENTU WEJŚCIA DO UNII EUROPEJSKIEJ! CO? NASTĘPNY CO GO CIĄGNIE SPOWROTEM DO ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWÓW? RAZEM Z PIS.

    • Ale to Niemcy gamoniu ten kraj zrujnowały, kacapy poprawiły a na koniec wszelkiej maści nomenklatura rozkradła. Zapewniam cię, że Niemcy jeszcze wiele zapłacą i to nie z Unijnego budżetu. Dopiero skowyt podniesiesz jak rodzinie przyjdzie płacić reparacje wojenne.
     Zapytam. To Kaczyński z Putinem na molo pod rękę się prowadzał czy Tusk? To Szydło o Putinie mówiła: nasz człowiek w Moskwie? To Morawiecki chce poprawiać stosunki z Rosją i wracać do normalności czy Schetyna? Ta nienawiść do PiS całkiem ci rozum odebrała. nie ośmieszaj się. Twoi ulubieńcy więcej z budżetu Państwa Polskiego wyprowadzili niż Unia, nie Niemcy, nam dała. Krzykiem i kłamstwami prawdy nie zagłuszysz.

   • Lublin wolny od pis

    Tak to będzie początek końca pis. Klamanie w TVP już nie pomoże. Zaduzo afer. Już ludzie się nie nabierają na tą ścieme. Państwo jest w rozsypce. Tylko patologia dziecioroby nieroby się ciesza.

 8. Lublin wolny od pis

  Tak to będzie początek końca pis. Klamanie w TVP już nie pomoże. Zaduzo afer. Już ludzie się nie nabierają na tą ścieme. Państwo jest w rozsypce. Tylko patologia dziecioroby nieroby się ciesza.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!
ZooCentrum wraz ze Schroniskiem dla Zwierząt w Lublinie organizują Jesienny Piknik dla miłośników zwierząt