Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pracownicy UMCS w światowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki

Aż 15 naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie znalazło się w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. Lista zawiera nazwiska naukowców z całego świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.

Wśród naukowców z UMCS na najwyższej 5. pozycji rankingowej na świecie w dyscyplinie „geografia” (na 12 879 badaczy ) i 1. w dyscyplinie „geografia fizyczna” znalazł się prof. Jean Poesen z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS.

– W grupie pierwszych 1000 autorów w poszczególnych dyscyplinach uplasowało się kolejnych pięciu pracowników UMCS, w tym dwóch prorektorów Kolegium Władz Rektorskich obecnej kadencji: prof. Wiesław I. Gruszecki zajął 257 pozycję w dyscyplinie „biofizyka”, a prof. Dorota Kołodyńska 586 w dyscyplinie „inżynieria chemiczna”. Zestawienie 1000 autorów wzbogacił także dorobek naukowy prof. Patryka Oleszczuka (269 pozycja w dyscyplinie „nauki o środowisku”), prof. Jaco Vangronsvelda (455 pozycja w dyscyplinie „nauki o środowisku”) i prof. Zbigniewa Hubickiego (726 pozycja w dyscyplinie „inżynieria chemiczna”) – informuje Aneta Adamska Rzecznik Prasowy UMCS.

W grupie 1000-4000 autorów UMCS reprezentują: prof. Emil Chibowski, prof. Andrzej Dąbrowski, prof. Mieczysław Korolczuk, prof. Stefan Sokołowski, prof. Roman Leboda, prof. Jerzy Dudek, prof. Zbigniew Krupa, prof. Krzysztof Woliński i prof. Agnieszka Nosal-Wiercińska.

– Ranking TOP 2% jest opracowywany przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier oraz firmy analitycznej SciTech Strategies i zawiera nazwiska badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ocenia cały dorobek naukowy badaczy wg indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań i miejsce na liście autorów. Zestawienie obejmuje blisko 160 tysięcy naukowców, w tym 726 osób pracujących w polskich ośrodkach naukowych, z 22 dyscyplin podzielonych na 176 obszarów. Pełna lista TOP 2% dostępna jest na stronie: data.mendeley.com – wyjaśnia Aneta Adamska.

Według Profesora Jerzego Duszyńskiego, Prezesa Polskiej Akademii Nauk – „Lista TOP 2% 2019 jest poważną i wiarygodną próbą zidentyfikowania światowej elity naukowej”. Na podstawie liczby badaczek i badaczy znajdujących się na liście TOP 2%, Profesor J. Duszyński opublikował zestawienie „najmocniejszych” polskich instytucji naukowych. Na 99 sklasyfikowanych w nim jednostek naukowych, największą grupą wpływowych badaczy w naszym kraju może poszczycić się Polska Akademia Nauk. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uplasował się na wysokim 14. miejscu tego zestawienia, w tym na 6. miejscu w grupie uniwersytetów.

(fot. lublin112.pl)

13 komentarzy

 1. Chyba pomylili uczelnie z KULem.

 2. A ile cytowań ma pan czarnek?

 3. A w rankingu uczelni UMCS taki… ***… dlaczego więc? Widocznie „studenty” nie łykaja wiedzy a na uczelni są żeby popić !

  • bo jak widzisz, profesorowie wolą rozwija własne kariery naukowe niżeli pracować ze studentami.

   • niestety nie da się otworzyć czaszki studentom i włożyć im wiedzę… to nie szkółka żeby biegać za studentami żeby się uczyli… są chyba dorośli…? Możliwości mają duże…!!!

    • Tak, zgadzam się, swoim bądź co bądź szorstkim wpisem chciałem zaakcentować fakt, że od dekady lub nieco dłużej, uczelnie nie zajmują się kształceniem lecz pozyskiwaniem „studentów”

 4. Tam Czarnek może zamiatać podłogi…

 5. Miło zobaczyć nazwiska profesorów chemików z Alma Mater