690 680 960

Poszła na spotkanie, wróciła z kredytem na kilkanaście tys. zł. Wraca problem z pokazami dla seniorów

Pomimo znacznych kar, co jakiś czas powraca problem kontrowersyjnej działalności firm organizujących tzw. pokazy dla seniorów. Tym razem w Lubartowie 10 osób wróciło do domów z kredytami na kilkanaście tys. złotych oraz produktami, które są warte ułamek tej kwoty.

W niedzielę do Radnego Miasta Lubartów Teodora Czubackiego zgłosiła się mieszanka, która zasygnalizowała problem, jaki pojawił się po odbywającym się na terenie miasta pokazie dla seniorów. Został on zorganizowany w piątek 28 sierpnia na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie. Uczestnicy zostali na prezentację zaproszeni telefonicznie. Celem spotkania miała być informacja o voucherach wczasowych.

Jak wyjaśniała kobieta, jej matka stała się jedną ze „szczęśliwych” osób, które wylosowały voucher. Pomimo, że nie chciała nic kupować przedstawiciele firmy mieli ją zmanipulować twierdząc, że skoro została wylosowana, to musi nabyć oferowane produkty. Był to ozonator, grillownica, multicooker, wyciskarka i materac. Łączny ich koszt wyniósł 11 900 zł. Oczywiście seniorka nie posiadała takiej kwoty, jednak nie było to dla przedstawicieli firmy żadnym problemem.

– Powiedziano jej, że produkty otrzyma na kredyt. Będzie musiała zapłacić „jedynie” 307 złotych i tak co miesiąc przez cztery lata. Nie było problemem również to, że kobieta nie posiadała przy sobie dowodu osobistego. „Uprzejmi” sprzedający udali się z nią do jej mieszkania, tam podpisali umowę kredytową i zostawili zakupione produkty. Umowa została zawarta w jej imieniu przez TFBank AB, zaś rachunek do spłaty kredytu jest założony przez Bank PKO PB. Jednak najciekawszą rzeczą jest fakt, że umowa z bankiem ma być kobiecie dostarczona za pośrednictwem e-maila, zaś ta nawet nie posiada poczty elektronicznej – wyjaśnia Teodor Czubacki.

Oczywiście teraz najbliżsi kobiety będą czynili starania, aby unieważnić umowę podpisaną przez seniorkę. Muszą odesłać zakupione produkty oraz vouchery do siedziby firmy w Białymstoku, następnie wypowiedzieć umowę kredytu w jednym banku oraz zamknąć rachunek w drugim z banków. W innym przypadku kobieta musiałaby spłacić kwotę blisko 15 tys. zł. Jak nas poinformowano, w podobnej sytuacji tylko po ostatnim pokazie w Lubartowie jest 10 starszych osób. Zapowiedziano nam również, że w dniu dzisiejszym złożone zostanie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli firmy organizującej prezentację.

Jak ustaliliśmy, firma ta od dłuższego czasu jest znana w całym kraju z podobnych spraw. Co ważne, pod tym samym adresem znajduje się kilkanaście różnych firm, które zajmują się tym samym. Każda z nich organizuje różnego rodzaju pokazy i prezentacje produktów przeznaczonych dla seniorów. Pomimo, że są to różne spółki o różnych nazwach, zarządzają nimi te same osoby. W sieci znaleźć można pełno ostrzeżeń przed działalnością tych podmiotów. Kiedy o firmie zaczyna być głośno, zostaje ona zamknięta, zaś na jej miejsce pojawia się nowa o innej nazwie.

Sprawą działalności tego typu firm od dłuższego czasu zajmuje się również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tylko w ubiegłym roku na kilka z nich nałożono spore kary finansowe. Rekordowa wyniosła blisko 4 mln złotych. Jak wówczas wyjaśniał Marek Niechciał, prezes UOKiK, postępowanie zostało wszczęte po licznych skargach od osób z całego kraju, które zostały oszukane. Jak ustalono, przedstawiciele firmy dzwonili do konsumentów zachęcając do udziału w pokazie np. mat leczniczych, urządzeń do masażu, robotów kuchennych, oczyszczaczy powietrza i innych urządzeń. Oferta skierowana była głównie do seniorów. Wabiono ich obietnicą prezentu dla każdej osoby, która weźmie w nim udział. Co więcej, pracownicy spółki informowali, że podczas prezentacji odbędzie się losowanie nagród.

Tymczasem postępowanie wykazało, że w rzeczywistości upominki nie istnieją, a wylosowana „nagroda” tak naprawdę jest płatna, gdyż pracownicy firmy przedstawiali umowę jej zakupu. Nie istniały również zachwalane promocje i szczególne okazje w których konsument miał zaoszczędzić nawet kilkanaście tys. zł. Udowodniono, że koszt zestawów był sztucznie zawyżany, zaś ceny sprzed promocji nigdy nie istniały. Tymi wszystkimi zabiegami firma przekonywała konsumentów do tego, żeby kupowali kosztowne produkty. Jakby tego było mało, nie chciała później uwzględniać przysługującego każdemu klientowi prawa odstąpienia od zakupu w ciągu 14 dni. Tłumaczono to tym, iż zakupione produkty pochodzą z promocji bądź, że są to wyroby medyczne.

(fot. pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne)

22 komentarze

 1. Rydzyk i PiS też wiedzą że seniora łatwo zmanipulować – a w tych przypadkach nie jest to problem 😉

  • jaki ty jesteś sfrustrowany i czerwony
   boli cie że twoja czerwona hołota namaszczona przez Stalina już w Polsce nie rządzi
   teraz są w Brukseli – Wołodia, Leszek i Donek
   Ludzie sami wpłacają na TV Trwam to jest ich wybór
   Wolą dać na Polskie media niż na TVN

   • przez stalina to jest namaszony pzpr-bis czyli pis

    • tylko szczekać potrafisz onuco
     ty w Moskwie szkolony kacapie

     PiS się nie spotykał z Putinem
     a Donek na molo i w lesie katyńskim i wiele więcej razy
     Bronek razem z Jaruzelem też całowali chleb po katastrofie smoleńskiej u Kacapów

     • ale się wylało kato lickie miłosierdzie…
      Stefanek trafił w sedno i prawda zabolała co niektórych…
      ale czego się spodziewać po sfrustrowanych katolikach którzy podświadomie wiedzą że szamany z watykanu ich dymają na kasę… od ponad 1000 lat

      • … ale najważniesze że mieli maseczki i siedzieli co 2 metry i na pewno się nie zarazili Covidem na tym spotkaniu…
       co tam 15 tysi… jakoś się spłaci…

       • najważniejsze że UBole UBorysa UBudki i mazguły maja w jajo
        „bohaterom” fikcyjengo tworu III RP już dziękujemy
        możecie sobie poujadać
        sami nie wiecie towarzysze kogo popierać czy lewą nogę czy może liberalną ?
        aby do styksu
        na pohybel wam wszystkim
        stańcie przed lustrami

     • Nie napinajcie się, kacapy z POKO mają za to płacone i uj im upe.

  • Stefanku- czy ktoś żądał zwrotu wpłaconych pieniędzy? Ktoś napisał, że został oszukany?

  • Stefan tyle razu ci mówiłem w Bistro- walisz onucą na odległość

 2. Ach Ci seniorzy! Ale mówić,tłumaczyć to nie oni najmądrzejsi, uparcie A potem takie problemy. Ja wiem ,że takie rzeczy nie powinny mieć miejsca,ale senior to senior nawet rodziny nie słucha.

  • Ci seniorzy budowali zakłady pracy zarabiając grosze, przeżyli komunę, nasi politycy sprzedali je za grosze. Teraz jemy niemiecki cukier a nasze ( już niestety niemieckie ) cukrownie stoją zamknięte. Seniorzy nie muszą być cwani, mają prawo do spokojnej starości. Co z tego że napiszą o dużych karach dla oszustów jak ich nie płacą, albo lewe firmy, albo obławiają się prawnicy. Te hieny wciąż to robią. W normalnych krajach UE z normalnym sądownictwem nie ma czegoś takiego. Wstyd Polsko..

   • Normalnym sądownictwem? Śmieszą mnie osoby, które wszystko zrzucają na sądy. Sądy orzekają w oparciu o przepisy prawa. Jeśli ktoś pobije drugą osobę na śmierć i dostanie 8-10 lat, to nie jest to wina sądu, a prawa. Jest u nas w kodeksie karnym pobicie ze skutkiem śmiertelnym zagrożone karą 10 lat. Nikt nie zmienił tego przepisu, ale ludzie narzekają na sądy, a nie na polityków. Tak samo w przypadku wszystkich firm naciągających i parabanków. Istnieją luki w prawie i są wykorzystywane. Dlaczego nie pojawi się zapis mówiący, że to na udzielającemu pożyczki spoczywa obowiązek potwierdzenia tożsamości pożyczkobiorcy? Trudniej byłoby wyłudzać kredyty na inne osoby. Dlaczego nie mogę w centralnym rejestrze zastrzec, że nie chcę otrzymywać kredytów, tak żeby ktoś nie wyłudził go na moje dane?

   • I tu masz rację jeszczę długo zanim się coś zmieni….

 3. A co tam jacyś oszuści jak w normalnym,znanym banku gdzie moja mama miała konto z uskładaną dość pokaźną sumką namówiła ją miła pani na kredyt. Zapytałam mamy po co Ci ten kredyt. Bo pani w banku powiedziała ,że mogę wziąć bo to okazja i że niech leży bo jeść nie woła.

 4. Odesłanie produktów nic nie da ,gdyż nikt ich nie odbierze ,nie będzie śladu zwrotu ,to nie Zalando …. Było na Polsacie o tym .

 5. Ja i nasi znajomi mamy taki sposób na pasożytów : nie rozłączamy się, nie blokujemy ich numerów, dajemy im się wygadać, marnujemy ich czas, umawiamy się na spotkanie, obiecujemy wziąć inną parę emerytów ze sobą. ( W czasie tej rozmowy zazwyczaj czytam sobie coś na necie żeby nie stracić cierpliwości 🙂 Oczywiście nie przychodzimy. Być może ratujemy parę innych naiwnych osób przed oszustwem
  .

 6. ale spółdzielnia za wynajem sali też wzięła kaskę, a to już legalne

 7. To jest jak nie taka sama to podobna manipulacja jaka od dawną stosuje PiS w swojej telewizji. W swoich przekazach EWIDENTNIE manipulowanych.
  A księża nie używają socjotechnik?

 8. Co na to RODO ?

 9. Ciekawe, czy to ci sami, którzy zapraszają na spotkania do hotelu Ilan w Lublinie? Dzwoniący nie przedstawiają się, nie podają nazwy firmy lub kłamią… Dzwonią z różnych numerów telefonów, nie reagują w przypadku żądania wykreślenia numeru telefonu z bazy, a potem nękają telefonując co kilka minut i rozłączają się po kilku dzwonkach. Przez nich hotel Ilan kojarzy mi się z tymi hochsztaplerami. To nie jest dobre wizerunkowo.

 10. Trzeba tępić konkurencję dla geotermi toruńskiej ,A środki czy tu czy tam,to i tak jak w błoto.Biznesmeni nie mają skrupułów.pis czy po to zło.

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas