690 680 960

Pogorszenie pogody zbliża się do woj. lubelskiego. Wiatr nawet 90 km/h, lokalnie burze i możliwe szkody wiatrowe

Wraz z początkiem bieżącego tygodnia odbudowała się cyrkulacja zachodnia atmosfery. Zasadniczo przeważający obszar Polski jest dziś w ciepłym wycinku atlantyckiego niżu o imieniu „NASIM. Napływa dlatego cieplejsze i wilgotniejsze powietrze pochodzenia polarno morskiego. Wkrótce możemy spodziewać się lokalnie burz oraz silnego wiatru.

Czwartek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na termometrach zobaczymy w najcieplejszym momencie od 15°C do 17°C. Wiatr na ogół słaby, okresowo umiarkowany z kierunków południowych, w porywach do 20-35 km/h. Opady atmosferyczne zdarzyć mogą się tylko lokalnie i ich natężenie do końca dnia ma być marginalne.

W drugiej części dnia nad zachodnie dzielnice naszego kraju wkroczy chłodny front atmosferyczny przesuwający się na wschód. Najgroźniejsze zjawiska pogodowe wystąpią w zachodniej połowie kraju. Już w drugiej części nocy i w piątek nad ranem dotrze nad woj. lubelskie, przynosząc istotne pogorszenie pogody. Podczas przechodzenia układu liniowego nadal należy oczekiwać punktowo silnych porywów wiatru (do ok. 80-90 km/h, które lokalnie mogą spowodować szkody. Zalecamy nie parkować samochodów pod drzewami, gdyż miejscowe wiatrołomy są realne.

Noc z czwartku na piątek przyniesie dynamiczne warunki pogodowe. Nasilać ma się stopniowo prędkość wiatru z kierunków południowych, a następnie w momencie przejścia frontu chłodnego skręcający na zachodni i północno-zachodni. Średnia prędkość wiatru wahać ma się od 20 km/h do 25 km/h, w porywach do 80 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w drugiej części nocy i nad ranem w piątek. Termometry pokażą w nocy od 8°C do 10°C. Zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite, okresowo zdarzą się przejaśnienia. Opady dotrą nad region około północy najpierw nad zachodnią część woj. lubelskiego, następnie z biegiem czasu mają przemieszczać się na wschód. Będą związane ze strefą chłodnego frontu atmosferycznego. Pojawić mogą się opady krupy lodowej, drobnego gradu i deszczu, zdarzyć mogą się także nieliczne wyładowania atmosferyczne. W czasie przechodzenia frontu wyraźnie prędkość wiatru, przekraczając okresowo i miejscami 72 km/h.

Już w piątek znajdziemy w tylnej części niżu atlantyckiego o imieniu NASIM, który znad Morza Bałtyckiego będzie przemieszczał się w kierunku Zatoki Fińskiej i Federacji Rosyjskiej. Będzie płynąć znacznie chłodniejsze pochodzenia polarno morskiego o sporym potencjale chwiejności. W całym regionie zdarzą się opady przelotne. Głównie deszczu, miejscami krupy i drobnego gradu. Zdarzyć mogą się także rozproszone burze. Dokuczać ma nam umiarkowany, okresowo porywisty z zachodu, północnego-zachodu, potęgując odczucie chłodu. Powieje w porywach do 70-90 km/h. Termometry pokażą od 6°C do 9°C.

Wietrzna i niżowa pogoda utrzyma się przynajmniej do końca tygodnia .Termometry przeważnie pokażą od 7°C do 10°C. Lokalnie mogą zdarzyć się rozproszone burze do końca tygodnia.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnego załamania pogody ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Z tych wszystkich zapowiedzi urozmaiceń dnia naszego powszechniego najbardziej mi się podoba to że Bozia zagrzmi, a może (jak dobrze pójdzie) to i piorunem razi „kogo trzeba”, bo draństwa wszelakiego sie nam namnorzyło co niemiara, albo i więcej nawet.

  2. Dzisiaj w PE odbyła się debata o łamaniach praw człowieka w Polsce, i ja taką debatę popieram ze względu na akty prawne przyjęte w PiSowskich samorządach. W których to przyjęto uchwały anty LGBT to rażące ogranicznie praw człowieka i ludzka segregacja, za owocowało to także wstrzymaniem wypłaty funduszy po pandemicznych i dobrze.

  3. Turysto ,mamy poważniejsze problemy niż prawa pederastów .

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej