Sobota, 20 lipca 202420/07/2024
690 680 960
690 680 960

Poczta Polska ostrzega przed nowymi próbami oszustw i kampaniami phishingowymi

Cyberprzestępcy nie ustają w działaniach, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy od klientów Poczty Polskiej. W ostatnich dniach powtarzają się ataki na klientów. Sprawcy podszywają się pod Pocztę w wysłanych SMS-ach, w których informują o konieczności dopłaty do oczekiwanej rzekomej przesyłki. W innym wariancie przekrętu oszuści telefonują do klientów Poczty, by zdobyć ich adres także pod pretekstem oczekującej do doręczenia przesyłki. Szukają danych adresowych i informacji o wartościowych przedmiotach.

Podszywanie się pod Pocztę Polską w SMS-ach kierowanych do klientów stało się nowym rodzajem oszustwa. Przestępstwo polega na wysłaniu SMS-ów do potencjalnych klientów Poczty Polskiej, informowanie ich, że konieczne jest dokonanie dopłaty do przesyłki, na którą czekają. Załączony link przenosi tymczasem do sfałszowanej strony www, udającej witrynę Poczty Polskiej. Utrata niewielkiej żądanej sumy pieniędzy wynikającej z dopłaty nie jest najbardziej dotkliwa, o wiele boleśniejsze może okazać się przekazanie oszustom danych, na podstawie których mogą doprowadzić do kradzieży środków z konta.

Przestępcy starają się także modyfikować metodę oszustwa „na wnuczka”, tym razem podają się za pocztowca i dzwonią z informacją o czekającej do doręczenia przesyłce. Starają się wyłudzić od klientów dane adresowe. Następnie do tych samych osób dzwoni oszust podający się za policjanta ścigającego oszusta od paczki i wypytuje o wartościowe rzeczy znajdujące się w mieszkaniu.

Poczta Polska apeluje do klientów o czujność. Wiadomość z żądaniem dopłaty (szczególnie w innej walucie niż PLN) do przesyłki nie jest stosowana przez Pocztę Polską i taka wiadomość najprawdopodobniej jest fałszywa. Warto zwrócić uwagę na niechlujną pisownię lub błędy w pisowni wyrazów na stronie oszustów.

Nie powinno się podawać danych osobistych oraz przekazywać jakichkolwiek pieniędzy wskutek takich jak opisane kontaktów z nieznajomymi. Nie należy klikać także w linki załączone do niewiadomego pochodzenia SMS-ów. Podobnie należy zachować się w przypadku e-maili, które używane były do podobnych przestępstw nieco wcześniej.

(fot. pixabay.com)

9 komentarzy

 1. Ktoś jeszcze korzysta z tej pisowskiej instytucji?

  • Oczywiście, Polacy korzystają.

  • długo jeszcze będziesz cierpiał – cierpiętniku !
   w USA szykuje się odwrót od lewactwa i „demokratów”
   komunofaszyści twoi ulubieńcy tacy jak Lis i Tusk ze swoimi poprzednikami z SLD już to wiedzą
   ty też lepiej zawczasu zamów sobie wizytę u psychiatry bo może później leków zabraknąć dla takich jak ty

 2. Ty dziwny .jak ci nie pasuje PiS to zapraszamy na Białoruś.

 3. U nas niedługo chleb po 15 zł.
  Nawet wyborca PiS wtedy zrozumie, że coś nie halo…

 4. Jakimi próbami oszustw?? kto wam tak powiedział ochroniarz sasina, co dostał wyższą posadkę w POCZCIE POLSKIEJ, po wyborach kopertowych za które sasin 70 mln wziął??
  dziwne to, pomógł poczcie polskiej i przez przypadek jego ochroniarz dostał wyższą posadkę w poczcie polskiej, DOBRZE ŻE KOLESIOSTWA NIE MA XD
  ŻE PISOWCE ZLIKWIDOWALI KOLESIOSTWO PEŁO. teraz tylko kolesie z PISU zostały xD

Z kraju

Sport