Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

W razie kryzysu psychicznego można i trzeba sięgać po pomoc

Samobójstwo to tzw. niepotrzebna śmierć, a jej przyczyną jest szereg wzajemnie na siebie wpływających czynników. Informując o nich należy pamiętać o trudnym do wyobrażenia bólu pozostałych przy życiu najbliższych, i zdawać sobie sprawę z tego, że osoba w kryzysie samobójczym czy ktoś, kto stara się ją wspierać, może liczyć na pomoc – przypominają suicydolodzy w związku pojawiającymi się ostatnio w mediach informacjami o przypadkach śmierci z własnej ręki.

Grupa ds. mediów przy zespole roboczym ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego przy Ministerstwie Zdrowia przypomina bezpłatne, czynne całą dobę przez siedem dni w tygodniu numery pomocowe:

– 800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym,
– 800 12 12 12 – Wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów,
– 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży,
– 112 – w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

Skorzystać też można z platformy pomocowo-edukacyjnej stworzonej przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne pod adresem: https://zwjr.pl/. Na tej stronie pomoc uzyskają: osoby doświadczające myśli samobójczych, po próbie samobójczej lub przeżywające żałobę po śmierci bliskiego w wyniku samobójstwa. Serwis jest także nastawiony na tych, którzy chcą pomóc drugiej osobie w kryzysie.

Dlatego oprócz możliwości napisania do specjalisty, skorzystania z bazy bezpłatnych telefonów i miejsc pomocowych, jest tam dużo praktycznych informacji o tym, jak można pomóc osobie w kryzysie suicydalnym lub w żałobie po stracie kogoś w wyniku śmierci samobójczej.

Dla tych, których interesuje naukowa strona zjawiska jakim jest ludzka autodestrukcja, przygotowana została zakładka „Strefa wiedzy”, gdzie oprócz poradników i tekstów naukowych znaleźć można wywiady z ekspertami. Ważnym miejscem na stronie projektu „życie warte jest rozmowy” jest zakładka „Przywróceni życiu” gdzie osoby, które przezwyciężyły kryzys opowiadają o tym, jak sobie z nim poradziły.

(fot. pixabay.com)

7 komentarzy

 1. Plandemia wykończy i o to chodzi!!

 2. Tak psycholog pomoże Ci spłacić nieprawne długi i uleczy podłych ludzi w otoczeniu

 3. Według jednego z kościelnych hierarchów wystarczy się więcej modlić.

 4. Ja mam takie myśli. Jedynie przy życiu trzymają mnie dzieci. Nie wiem czy długo jeszcze tak wytrzymam upokażana i psychicznie wycieńczana przez męża.

  • Znam to tylko z drugiej strony Nikt Cię tak nie zniszczy jak miłość do Kobiety niestety

  • Ty czujesz się wycieńczona przez męźa , ja byłem w takiej sytuacj ale wcieńczany przez źonę.Gdy dzieci zrobiły się samodzielne , podjołem decyzję i źyję na własny rachunek .Ludzie potrafią zniszczyć człowieka psychicznie .

 5. 50 dawek szczepienia

  szczepionka lekarstwem na wszystko

Z kraju