Płacą na drogi, a zabraniają im nimi jeździć. Nasyłają na nich policję

Mieszkańcy gminy Głusk są zbulwersowani nową organizacją ruchu, jaką wprowadzono w Dominowie i Żabiej Woli. Tymczasem mieszkające w tych miejscowościach osoby boją się, że ich drogi zostaną rozjeżdżone.

Od kilku tygodni trwają prace związane z przebudową ul. Abramowickiej w Lublinie, a także drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin – Biłgoraj. Dla kierowców oznacza to liczne utrudnienia w ruchu. Ze względu na wprowadzony w kilku miejscach ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną, czas przejazdu wydłużył się nawet kilkukrotnie.

Niektórzy kierowcy chcąc szybciej pokonać przebudowywany odcinek drogi, ignorują światła i przejeżdżają na czerwonym. Inni postanowili korzystać z alternatywnych tras przejazdu, wybierając równoległe gminne drogi prowadzące przez Żabią Wolę oraz Dominów. W wyniku tego ruch wzrósł tam wielokrotnie.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać i niedawno ustawiono tam znaki zakazu ruchu, przy czym umieszczona poniżej informacja zwalnia z ich obowiązywania mieszkańców zlokalizowanych tam posesji. Wywołało to oburzenie pozostałych mieszkańców gminy, niezadowoleni są także inni kierowcy, którzy stracili możliwość ominięcia korków.

Jak ustaliliśmy, znaki ustawiono na wniosek mieszkających tam osób, które obawiają się o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak też swoich dzieci, a także o to, że drogi te ulegną zniszczeniu.

-Dotychczas była tu cisza i spokój. Rzadko kiedy przejeżdżały tędy samochody. Dzieci mogły bez obaw poruszać się na rowerze czy hulajnodze. Teraz jedzie samochód za samochodem, a droga jest tak wąska, że ledwo co się wymijają. Dodatkowo niektórzy pędzą na złamanie karku. My dorośli boimy się wychodzić na ulicę w obawie o potrącenie, a co mówić o dzieciach. A idzie wiosna, przecież nie zamkniemy dzieci w domu, żeby nic im się nie stało – tłumaczyła nam mieszkanka Dominowa.

Tymczasem pozostali mieszkańcy gminy Głusk są zbulwersowani ustawieniem znaków.

– W związku z przebudową drogi wojewódzkiej nr 835 na bocznej do ul. Strojnowskiego został postawiony znak zakazu wjazdu „nie dotyczy mieszkańców ulicy”. Z tego objazdu korzystają nie tylko mieszkańcy posesji mieszczących się przy wyżej wymienionej ulicy, ale również ci, którzy mieszkają w bezpośredniej bliskości i znają tą drogę. Policja twierdzi, że znak został postawiony na prośbę mieszkańców, bo przeszkadza im ruch. Ale jest to normalna droga na której utrzymanie remonty itp. nie płacą tylko mieszkające przy niej osoby, ale wszyscy mieszkańcy gminy Głusk. Więc jakim prawem jest nam zabraniane korzystanie z tej drogi, zwłaszcza że odciąża to zakorkowaną drogę wojewódzką- mówi Michał.

Podobnego zdania jest kolejny z naszych czytelników:

– Niedawno przy drodze biegnącej od ul. Strojnowskiego przez Dominów do Żabiej Woli ustawione zostały znaki zakazujące ruchu wszystkim, oprócz mieszkających tam osób. Dlaczego zabrania się nam korzystania z ogólnodostępnych dróg, skoro są one budowane za nasze podatki. Płacimy na nie, a zabraniają nam po nich jeździć. Do tego nasyłają na nas policję – dodaje Wojtek.

Rzeczywiście praktycznie codziennie mieszkające przy tej drodze osoby dzwonią po policję widząc poruszające się po niej „obce” pojazdy. Tymczasem jak wyjaśniał nam podkom. Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, o ile w przypadku dróg krajowych, wojewódzkich czy nawet powiatowych, wprowadzenie zmian w organizacji ruchu musi być konsultowane z Wydziałem Ruchu Drogowego, to jeżeli chodzi o drogi gminne, nie ma takich wymagań a znaki mogą być ustawiane zgodnie z lokalnymi ustaleniami.

60

61

(fot. lublin112)
2018-03-29 22:25:35

72 komentarze

 1. Niech poliscja stanie na tycb wahadlach z bagaznikiem wypelnionym druczkami i łapią tych co na czerwonym wjezdzaja bo przez takich buraków droga z lublina do domu trwa 1.5 godziny no masakra jest.

 2. „nie dotyczy mieszkancow” bardzo mi sie podoba, bo jak to juz wyzej pisano, nie definiuje owych „mieszkancow”. Ja jestem mieszkancem, g..no kogos obchodzi czego, ale jestem. Wiec smialo sie wybieram po znakach-jakby kto pytal, bezdomnym nie jestem wiec moje prawo poruszania sie po drodze.

  „nie dotyczy dojazdu do posesji” podoba mi sie tak samo, poniewaz nikt nikomu nie zabroni dojechac sobie do posesji za znakiem. Zatem dojade sobie do losowej posesji, zatrzymam sie, uznam ze dojazd do posesji zostal zrealizowany, po czym pojade dalej. G…o kogos obchodzi po co dojezdzam w konkretne miejsce.

  I teraz naskoczcie mi, wlasciciele walesajacych sie psow, rodzice dzieci z hulajnogami i nie-wlasciciele drogi. Niahniahniah

 3. a ja wnioskuję by na kraśnicką nie wpuszczać obcych bo i tak straszne dziury , na Balladyny też gość ma rację
  pieniądze na drogi poszły na nagrody dla ministrów za sumienną pracę , tylko oni w tym kraju pracują sumiennie innym się nie należy tylko kaście i kolesiom PISuarom

 4. Furmaniarz TYRA

  Ja nie wiem kto podejmuje decyzje odnośnie stawiania znaków w tej gminie ale jest to jakiś cymbał albo korupcja kwitnie bo znaki są stawiane jak plakaty wyborcze przed wyborami. Koło rurgazu postawili znaki zakaz zatrzymywania w jaki celu pytam? Jest tam spory odcinek prostej drogi, dobra widoczność a nie można się zatrzymać na chwilę żeby podejść pod firmę. PORAŻKA.

 5. Artykuł jest źle napisany. Człowiek który tu nie mieszka a tylko korzysta raz lub dwa razy na tydzień myśli ze to jest go..noproblem. Pan piszący artykuł nie poruszył istoty problemu i nie mam pojęcia z kim rozmawiał. Problem jest taki: nie ma przeprowadzonych objazdow na czas budowy Abramowickiej . Dwa, droga gminna robi obecnie za trasę do obsługi tranzytu wojewódzkiego. Droga w Dominowie jest w fatalnym stanie. Ma 3 metry szerokości, brak chodnika, pobocza pozapadane, nie ma jak ustąpić jadącym z naprzeciwka, droga jest kreta i z jednej strony ma skarpe. Wy obecnie jezdzicie ta droga aby ominąć budowę a my musimy tu żyć i korzystać z niej codziennie. Mówicie ze to droga publiczna i tez macie do niej prawo. Parę lat temu musieliśmy dorzucić jako mieszkańcy do asfaltu który wy obecnie niszczycie. Jeśli są tu latarnie to dlatego że jako mieszkańcy oprócz obowiązkowych podatków dorzucilismy jeszcze prywatne pieniądze . Wiec nim zaczniecie krytykować to przeczytajcie mój post .

 6. Nikt nie zabrania jeździć przedłużeniem ulicy Głuskiej, potem w dół koło gminy. Asfalt położony na płytach więc w jakimś stopniu wytrzyma. Ale tak duży ruch na wąskiej (na jedno auto) i nieprzystosowanej do tak dużego ruchu drodze lokalnej to nieporozumienie. Nie ma prawa wytrzymać. Niech komentujący przynajmniej zadadzą sobie trud zobaczenia na „googlemaps” o którą drogę chodzi.

 7. Wiklinowy Nocnik

  Wyrwac znak i po klopocie

 8. Ja mieszkam codziennie gdzie indziej. Co znaczy słowo mieszkaniec?

 9. Czy jest jakaś gra na Play Station, lub na PC w której jeździ się na hulajnodze lub rowerze?
  Proponuję przy wjeździe do Lublina postawić znaki zakazu ruchu dla pojazdów z prowincji.

 10. No to czekam, aż któryś zamówi sobie paletę cementu w hurtowni gdzie jeżdżę. Rozładunek przed znakiem ani metra dalej 🙂

 11. Płacę podatki w swojej dzielnicy i nie chciałbym aby ktoś obcy po nich jeździł, koniec i kropka!

 12. Z prawnego punktu widzenia może wjeżdżać każdy oprócz bezdomnego. Ten znak nie jest sprecyzowany i nie dotyczy konkretnych mieszkancow nr. Domów itp. sprawa wygrana.

 13. 8888- nie ruszaj mnie bo będziesz miał widły w plecach !widły z Twojej obory !!

 14. Przede wszystkim to co za inteligent zrobił dwa wahadła zaraz obok siebie gdzie miedzy jednym wahadłem a drugim mieści sie dosłownie kilkanaście samochodów. Co z tego że samochody wjeżdżają na wahadło na zielonym skoro nie maja gdzie zjechać i blokują samochody z naprzeciwka.

 15. Bardzo dobrze, niektórym nie chce się postać 15 min. na światłach tylko gnać przez wieś żeby w tym samym czsie wyjechać potem w Mętowie, Ćmiłowie. Równie dobrze mogą Prawiednikami wracać.

  • Tak samo było jak budowali drogę Wilczopole-Kalinówka tiry waliły jeden za drugim, dołów pełno ale nikt nie załatał bo po co. Ostatnio też widziałem jak koło stawów w Dominowie jechał tir z naczepą niskopodwoziową, całkiem powaliło zero wyobraźni.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach