Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

PKP Intercity i Politechnika Lubelska podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy (zdjęcia)

9 lutego PKP Intercity podpisało porozumienie o współpracy z Politechniką Lubelską. To kolejne porozumienie o wspólnych działaniach naukowo-technicznych i edukacyjnych spółki z partnerem ze świata nauki, który stał się 17 uczelnią wyższą współpracującą z narodowym przewoźnikiem.

PKP Intercity podpisało porozumienie o współpracy z Politechniką Lubelską, reprezentowaną przez prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Patera. W wyniku porozumienia strony zadeklarowały bieżącą wymianę informacji dotyczących możliwych obszarów współpracy w zakresie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych (B+R) oraz możliwości wdrożenia wyników tych prac w praktyce gospodarczej. Dla spółki współpraca z sektorem szkolnictwa pozwala na zniwelowanie luk kadrowych, zapewnienie absolwentom ścieżek rozwoju zawodowego w branży kolejowej, a partnerom dostosowanie edukacji do wymagań rynku pracy przewoźników kolejowych.

– Cieszymy się na kolejną współpracę z uczelnią wyższą. Wierzymy, że współpraca biznesu i świata nauki przyniesie wymierne korzyści dla przyszłości polskiej kolei. Chcemy korzystać z wiedzy i zasobów naukowych Politechniki Lubelskiej, oferując ze strony spółki praktyczne rozwiązania. W ramach realizowanej strategii rozwojowej wyznaczyliśmy sobie konkretny kierunek rozwoju, jednak by móc osiągać kolejne cele, musimy powiększać grono wykwalifikowanej kadry specjalistów. W Lublinie planujemy wybudowanie nowoczesnego zaplecza technicznego dla naszych pociągów. Pod koniec stycznia rozstrzygnęliśmy postępowanie na prace projektowe. Już wkrótce zatrudnionych w naszych szeregach będzie 400 osób, którzy będą wykonywać pracę w komfortowych i nowych halach w Lublinie, obsługując nowoczesny tabor – powiedział Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.

Jak zauważył prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej, współpraca uczelni z firmami to kluczowy element skutecznej edukacji, który przynosi korzyści zarówno studentom, jak i pracownikom.

– Nasi studenci będą mieli dostęp do praktyk i staży w jednym z najważniejszych podmiotów w branży kolejowej w Polsce. To wyjątkowa szansa na zdobycie cennego branżowego doświadczenia. Dzięki temu, opuszczając mury uczelni, będą wyposażeni w najnowszą wiedzę i potrzebne umiejętności – zaznaczył prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej. I dodał: Z kolei dla naszych naukowców to okazja, aby efekty ich badań związanych z rozwojem technologii kolejowych przekształciły się w realne produkty i usługi, które mogą trafić na rynek.

Przedmiotem umowy z uczelnią jest ponadto wspólne organizowanie konferencji, seminariów, warsztatów i sympozjów z udziałem studentów i kadry naukowej, jak również promocja branży kolejowej i jej rozwoju wśród społeczeństwa. Pracownicy uczelni będą także świadczyli usługi badawcze, eksperckie i konsultingowe dla spółki.

Politechnika Lubelska to siedemnasta uczelnia wyższa, która nawiązała współpracę z PKP Intercity. Wcześniej PKP Intercity podpisało umowy z Politechnikami m.in. z Poznania, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, a także z Politechniką Śląską, Politechniką Opolską, Politechniką Warszawską, Szkołą Główną Handlową czy Wojskową Akademią Techniczną.

PKP Intercity i Politechnika Lubelska podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy (zdjęcia)

PKP Intercity

PKP Intercity i Politechnika Lubelska podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy (zdjęcia)

PKP Intercity

PKP Intercity i Politechnika Lubelska podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy (zdjęcia)

PKP Intercity

PRZECZYTAJ

Michał Kołodziejczak na proteście w Borkach. Należy mówić jednym głosem, wówczas jest duża szansa na wygraną

 

4 komentarze

  1. Dziedzic Pruski

    Teraz jest nadzieja, że pociąg ruszając że stacji początkowej nie będzie miał pógodzinnego opóźnienia dzięki zegarkom ustawionym przez inżynierów z PŁ.

  2. Ciekawe kto kogo chce wydymać?

  3. A jakie to nowoczesne technologie kolejowe opracowała nasz Politechnika, przydatne dla przewoźnika kolejowego?

  4. No, może w końcu zacznie się produkcja prądu z dwutlenku węgla, a może z wodoru, a może nawet dwutlenku węgla z prądu…🤣🤣🤣🤣🤣

Dodaj komentarz

Z kraju