Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Po opadach przyjdzie silny mróz, nawet do -16 °C

Po wczorajszej śnieżnej aurze dzisiaj należy spodziewać się znacznych spadków temperatury. W regionie termometry pokażą w nocy nawet -16 °C.

Od wczoraj dochodzi do rozwoju ośrodka wyżowego nad wschodnią częścią Oceanu Atlantyckiego, który swoim obszarem obejmuje Wyspy Kanaryjskie aż po Morze Norweskie oraz obszar obniżonego ciśnienia, ciągnący się w pasie od południowej Europy aż po Skandynawię. Po zachodniej stronie omawianego ośrodka rozpocznie się adwekcja chłodnej, arktycznej masy do kraju. Na początku chłód zaznaczy się we wschodniej części kraju i z biegiem czasu będzie rozprzestrzeniał się nad całe terytorium Polski.

Temperatura w nocy z soboty na niedzielę wyniesie od -15, -16 °C w Białej Podlaskiej, Włodawie i Chełmie oraz Łukowie. Od -12 do -14 °C w Lublinie, Lubartowie oraz Zamościu i Tomaszowie Lubelskim.

W niedzielę prognozowane są słabe opady śniegu w regionie. Temperatura wyniesie od -7 °C w Lublinie, Puławach a także Kraśniku, do -9, -10 °C we Włodawie, Zamościu oraz Tomaszowie Lubelskim. Równie chłodno ma być w rejonie Białej Podlaskiej i Włodawy, gdzie termometry w ciągu dnia pokażą od -8 do -10 °C.

Noc z niedzieli na poniedziałek w dalszym ciągu ze słabymi opadami śniegu, ale także temperaturą oscylującą na poziomie -7, -8 °C w Lublinie, Kraśniku a także Puławach. Dużo chłodniej będzie na terenie Niziny Południowo Podlaskiej (Białej Podlaskiej), gdzie termometry wskażą z niedzieli na poniedziałek aż -9, -10 °C. Mroźno będzie także we Włodawie i Chełmie, tam termometry mogą wskazać aż -10, -12 °C.

2016-01-16 12:16:08
(fot. lublin112.pl, prognoza oprac. przez serwis www.lubelscyfaniburz.pl)

20 komentarzy

 1. Meteorolog z Lublina

  Bzdura, będzie minus 6 minimalnie, polecam korzystać z http://www.meteo.icm.edu.pl. a nie korzystać z prognoz domorosłych synoptyków

  • Akurat prognozy, które podajemy mają naprawdę duuuużą sprawdzalności, także nie ma się co emocjonować… pozdrawiamy

   P.S. Możemy zrobić zakład, że będzie więcej niż te -6 z komentarza szanownego Czytelnika 🙂

  • Możemy się założyć, że temperatura będzie dużo niższa niż -6 *C. Sam GFS na jutro daje -9 *C, a nie uwzględnia on jeszcze większych spadków temperatur. Niewykluczone, że termometry pokażą jutro rano w Lublinie od -10 do -12 *C. W rejonie Białej Podlaskiej może być jeszcze chłodniej i w klatce meteorologicznej temperatura być może wyniesie od -12 do -16 *C. Wszystko zależy od tego jak silne będą prognozowane rozpogodzenia.

   W tym momencie, w samym Lublinie jest -4,2 *C i na pewno będzie dużo chłodniej niż -6 *C.
   Co do tego, że jesteśmy domorosłymi synoptykami to bzdura. Współpracujemy z ludźmi co mają dużo większe pojęcie od nas w prognozowaniu ( czytaj Polscy Łowcy Burz ). Wielu członków tej organizacji jest po szkoleniu w IMGW, ale i nie tylko. Sporo osób skończyło też studia związane ze specjalizacją. Są autorami wielu dobrych publikacji. Sami my i PŁB niejednokrotnie lepiej trafialiśmy z prognozami burzowymi i nie tylko od „profesjonalistów z IMGW”. Jedyne w czym dobre jest IMGW to synoptyka, ale prognozowanie zjawisk konwekcyjnych leży.

   • Meteorolog z Lublina

    Dobra, odszczekuje wszystko:), u mnie już -8 C. Pozdrawiam i przepraszam

   • Meteorolog z Lublina

    Jednak mimo to musicie przyznać że meteo.icm.edu.pl jest bardzo dobra, dzisiaj troszeczke niedoszacowali temp. ale opady wczoraj i dzisiaj, jak również prędkość ikierunek wiatru idealnie. Obserwuje ich od lat i naprawdę nie znam lepszej strony, w której w każdej chwili można zerknąć na prognozę na najbliższe 48h. Pozdrawiam

    • Zgadza się. My także używamy tej strony od kilku lat.

     Nasza rada, aby nie brać dosłownie tego co modele pokazują. Można się naprawdę nieźle przejechać.

     Pzdr, Lubelscy Fani Burz.

  • -5 pokazuje mnie komputer w aucie

  • Kolego, niestety twoje przypuszczenia bądź wzorowanie się na modelu UMPL nie sprawdza się. Aktualnie temperatura na stacji IMGW Lublin – Radawiec wynosi -7,6 *C. Spójrzmy, jak wygląda sytuacja z temperaturą na pozostałym obszarze województwa lubelskiego. We Włodawie temperatura wynosi -8 *C.

   Brak wiatru, ale także chmur przyczynia się do szybkiego ochładzania przyziemnej warstwy troposfery, zatem przed wschodem słońca w niedzielę, termometry w regionie mogą wskazać -16 *C do -10 *C na terenie województwa lubelskiego.

   Rzekomy meteorologu z Lublina, następnym razem, jeśli się wypowiesz, to przemyśl to kilka razy, bo niestety na twoją niekorzyść omawiana wartość temperatury minimalnej spadła do jeszcze niższej. Gwarantujemy Ci, że będzie jeszcze chłodniej, a nasza prognoza została opracowana metodą synoptyczną a nie żywcem „ściągnięta” z modelu UMPL czy też GFS albo innego. Przy spadku temperatury, taka metoda jest najskuteczniejsza, ponieważ prognosta sam bierze pod uwagę siłę wiatru, która ma wpływ na spadek temperatury, ale także rozpogodzenia, które są także kluczowe. Masa napływającą z północy, północnego – wschodu jest bardzo chłodna, a brak zachmurzenia i wiatru sprzyja jeszcze większym wartościom temperatury niż modele prognozują.
   Na samym końcu aktualne dane ze stacji IMiGW.

   Aktualne, aktualizowane co godzinę dane ze stacji Lublin – Radawiec. http://www.weatheronline.pl/weather/maps/current?LEVEL=140&LANG=pl&WMO=12495&R=310&TIME=std&CEL=C&SI=kph

   Włodawa – : http://www.weatheronline.pl/weather/maps/current?LEVEL=140&LANG=pl&WMO=12495&R=310&TIME=std&CEL=C&SI=kph

   Terespol – http://www.weatheronline.pl/weather/maps/current?LEVEL=140&LANG=pl&WMO=12399&R=310&TIME=std&CEL=C&SI=kph

   Zamość – http://www.weatheronline.pl/weather/maps/city?LANG=pl&CEL=C&SI=kph&MAPS=over&CONT=plpl&LAND=PL&REGION=0001&WMO=12595&UP=0&R=0&LEVEL=140&NOREGION=1

 2. będzie więcej czy mróz będzie większy bo to różnica 😉

 3. Także przyznaje że tutejsze prognozy się sprawdzają z innych np nie dało rady się dowiedzieć ze wczoraj po południu będą intensywne opady śniegu.

 4. Michaś Solejuk w relacji na żywo z ławeczki

  Dyskusja na poziomie rosyjskiego parlamentu, gdyby tak jeszcze była możliwość zamiast słów, siekierką, albo bejsbolem

 5. Jeśli podaje się temperaturę, to po słowie „od” powinna stać niższa temperatura a po słowie „do” wyższa. Odwrotnie można napisać, gdy podaje się, jak silny będzie mróz. Także „od -10 do -8” i „od -14 do -12”.

 6. W tej chwili -9 okolice Szczebrzeszyna

 7. Meteorolog z Lublina

  Dobra, odszczekuje wszystko:), u mnie już -8 C. Pozdrawiam i przepraszam

 8. Najładniejszy kształt Maryni przymarza w Łęcznej – minus 10. Jakby co, mogę ewentualnie poratować…

Wiadomości z info112