Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ogromne straty w lasach regionu po wichurach (zdjęcia)

Silne wiatry towarzyszące burzom, które przeszły w minionym tygodniu przez teren woj. lubelskiego, nie ominęły lasów. Leśnicy dokonali wstępnych szacunków strat oraz rozpoczęli uprzątanie powalonych i połamanych drzew.

Gwałtowne burze przechodzące przez region w miniony tygodniu wyrządziły znaczące szkody w lasach Lubelskiej Dyrekcji Lasów Państwowych. Najbardziej ucierpiały drzewostany Nadleśnictwa Kraśnik, gdzie straty wstępnie oszacowano na ok. 10 tys. m3 uszkodzonych drzew oraz lasy Nadleśnictwa Świdnik, gdzie odnotowano szkody sięgające 5 tys. m3.

– W pierwszej kolejności zadbaliśmy o doprowadzenie do przejezdności głównych dróg dojazdowych, dzięki czemu pracownicy okolicznych zakładów usług leśnych będą mogli rozpocząć uprzątanie powierzchni dotkniętych przez nawałnicę. W związku z zagrożeniami powstałymi w wyniku ekstremalnych warunków atmosferycznych wprowadziliśmy okresowe zakazy wstępu do lasu w leśnictwach Karczmiska, Kleniewo i Poniatowa, w oddziałach na obszarze których odnotowaliśmy największe szkody. W większości ucierpiały tam drzewostany sosnowe – relacjonuje zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kraśnik, Michał Kosikowski.

W Nadleśnictwie Świdnik nawałnica wyrządziła szkody powierzchniowe w Leśnictwie Radawiec. Podobnie jak w przypadku szkód w lasach kraśnickich, priorytetem było dla leśników zabezpieczenie głównych ciągów komunikacyjnych zablokowanych przez powalone drzewa, tak by można było przystąpić do kompleksowego porządkowania uszkodzonych drzew.

W oparciu o wstępne szacunki w uroczyskach Krężnica Okrągła, Malinowszczyzna i Kierz trzeba będzie usunąć przeszło 5 tys. m3 uszkodzonego drewna.

– Mimo tego, że gros wywróconych i połamanych drzew stanowiły sosny, pod naporem wiatru przewracały się także gatunki liściaste jak brzozy czy dęby. Szacunkowa masa drzew uszkodzonych przez huragan stanowi większość rocznego pozyskania w całym leśnictwie. Konieczność likwidacji skutków nawałnicy oraz usunięcia drzew zagrażających życiu i zdrowiu ludzi wiąże się z wprowadzeniem okresowego zakazu wstępu do lasu – informuje leśniczy Leśnictwa Radawiec, Jacek Pawlak.

Obszary leśne dotknięte żywiołem, na których będą trwały w najbliższym czasie prace porządkowe zostaną oznakowane tablicami ostrzegawczymi, w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Wraz z uprzątaniem powierzchni pohuraganowych będą trwały prace mające na celu zagospodarowanie zalegającego na nich surowca.

– Szkodniki wtórne są po okresie rójki, dlatego stanowią obecnie zdecydowanie mniejsze zagrożenie zasiedlenia uszkodzonych drzew niż w pierwszych miesiącach roku. Z drugiej strony wysoka wilgotność w połączeniu z upałami może sprzyjać rozwojowi grzybów powodujących deprecjację drewna, np. na skutek sinizny, czyli zmiany zabarwienia surowca – ocenia naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Lublinie, Dariusz Piasecki.

Już po zakończeniu prac związanych z porządkowaniem terenów leśnych spustoszonych przez wichurę, w te miejsca powróci las. Pracownicy Nadleśnictwa Kraśnik planują posadzić drzewa na obszarze prawie 15 hektarów, natomiast powierzchnia, na której zostaną wysadzone nowe drzewka w Nadleśnictwie Świdnik przekroczy 10 hektarów.

Ogromne straty w lasach regionu po wichurach (zdjęcia)

Ogromne straty w lasach regionu po wichurach (zdjęcia)

Ogromne straty w lasach regionu po wichurach (zdjęcia)

Ogromne straty w lasach regionu po wichurach (zdjęcia)

(fot. M. Małysza Nadleśnictwo Świdnik)

5 komentarzy

  1. a gdzie zieloni są?? teraz im nie trzeba lasu, będą drzewo wywozić, zieloni wyjdźcie z ciepłych domków drewnianych ogrzewanych drzewem, wyjdźcie na kostkę wsiądźcie do aut i ogień bo drzewa niszczą, zielona patologia do ataku.

  2. Czy będą jakieś dopłaty do prywatnych lasów gdzie zostały powalone drzewa. W moim lesie na 1,5 ha wyłamane około 60% drzewostanu.

  3. Tera pisiory se wytna ile zechca a zgonia na wichury i pojedzie drzewo do niemcow

  4. Zero intelektu.. co by się nie wydarzyło w przyrodzie to wina PIS-u… żenada.