690 680 960

Ogrom wsparcia ze strony strażaków. Aby przewieźć zebrany sprzęt trzeba było wynająć pociąg (zdjęcia)

Strażacy z całego kraju odpowiedzieli na apel o pomoc dla swoich kolegów z Ukrainy i zaczęli przekazywać ogromne ilości sprzętu. Transport kołowy stał się niewydolny, zapadła więc decyzja i wysłaniu darów pociągiem. Łącznie było to ok. tysiąca palet.

Pod koniec lutego komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy. Zaapelował do poszczególnych jednostek, aby przekazywały one sprzęt na rzecz swoich kolegów zza wschodniej granicy. Podejmują oni bowiem szereg działań ratowniczych w obliczu ataków wojennych na ich kraj, lecz zmagają się z dużymi brakami w wyposażeniu.

Chodziło głównie o różnego rodzaju węże pożarnicze, agregaty pompowe, kamery termowizyjne, agregaty prądotwórcze, prądownice, motopompy, odzież specjalną, strażackie buty specjalne, hełmy, rękawice, kominiarki pod hełmy oraz torby medyczne. Odzew był ogromny. Do Komendy Miejskiej PSP w Zamościu, gdzie został utworzony punkt dystrybucji zebranego sprzętu, z całego regionu zaczęły napływać dary.

Strażacy z Zamościa i okolic przez całą dobę segregowali i pakowali zebrany sprzęt, aby jak najszybciej trafił on na Ukrainę. Początkowo do tego celu wykorzystywano kilkanaście ciężarówek, jednak w pewnym momencie transport ten stał się niewydolny. Wówczas postanowiono skorzystać z taboru kolejowego. Zgromadzony sprzęt został zapakowany do 40 kontenerów i wynajętym pociągiem wysłany na Ukrainę. Transport finansowała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Łącznie koleją do ukraińskich strażaków wysłano 1000 palet sprzętu pożarniczego.

(fot. KM PSP Zamość, KW PSP Lublin)

17 komentarzy

 1. Czemu o wszystkim piszemy, żeby pokazać ile się daje. Wystarczy że ktoś to nieodpowiedni przeczyta i wykorzysta do zaatakowania takiego pociągu.

  • A nie daj Boże, gdyby dowiedzieli się gdzie mamy sejm, albo gdzie prezes mieszka…

   A patrz, w sieci adresy są. Oj. A jak ktoś nieodpowiedni to przeczyta i wykorzysta????

 2. Jak wygląda kondycja LHS w obliczu wojny na Ukrainie ?

 3. No tak, tylko że to nie jest sprzęt, który strażacy kupili za własne pieniądze, tylko za to zapłaciliśmy wszyscy z naszych podatków – drodzy strażacy bądźcie hojni – za swoje !!!

  • Za twoje na pewno nie, za uralem się na to nie składali.

   • no jednak za uralem jest już azja, a ta cześć rosyjska to zupełnie inna cześć niż przed uralem rosja europejska.
    Popatrz na mapę, poczytaj.

  • ale po 500 plus i inne promki dla patusów łape wyciagasz. to tez nie politycy zapłacili ze swojego, wiec na ch….j pchasz łapy po kasę? pomiocie putina?

 4. stopszurom ,spadaj antypolski trolu !

 5. a podatnicy zapłacą

 6. dlaczego 112 kasuje opinie będzie to na f i o was

  • Treści pomawiające kogokolwiek zostają usunięte.

   • Jakoś komentarz o „pokrace Ochojskiej” w sytuacji gdy powszechnie wiadomo, że ta kobieta jest niepełnosprawna nie został usunięty. Nie zauważyłam też żeby usuwano komentarze opisujące rzekome złodziejstwo różnych polityków. Wiele komentarzy obraźliwych ze względu na płeć, kolor skóry czy pochodzenie są publikowane na tej stronie. Nawet zgłaszane nie są usuwane. Po prostu jednych komentarze publikujemy innych nie, trudno zgadnąć od czego to zależy.

    • redakcja usuwa te które nie są „słuszne ” z głównym nurtem;/ i wcale nie musisz kogoś obrażać ! wystarczy że napieszesz słowo : wołyń to już nie przejdzie;/ chore już dawno w PL nie ma wolności słowa ! wszędzie cenzura i zamordyzm :/

   • Babcia emerytka

    Dobrze, że redakcja nie ma możliwości usunąć myśli…
    Gdybyście np. moje znali…

 7. Do wszystkich co tak piszą ile to pieniędzy Państwo wydaje na pomoc z Waszych podatków . Ja płaciłem podatki 48 lat i tak nie płaczę jak Wy co prawdopodobnie jeszcze nigdy nie zapłaciliście ani złotówki . Przypominam tylko ,że do 26 roku zycia nie płacicie podatku moi rodzy młodzi rodacy , a więc nie płaczcie

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bezpłatne warsztaty Know Hau w Strefie Psa w SKENDE
51. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” 2022
Zaproszenie na terenową akcję poboru krwi – 19 sierpnia
Piknik „Kwiaty we włosach” dla najstarszych mieszkańców Lublina
175. rocznica urodzin Bolesława Prusa