Odpowie za otrucie środkiem chemicznym 60 pszczelich rodzin

Janowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który odpowie za otrucie środkiem chemicznym 60 pszczelich rodzin. Poszkodowany oszacował straty na około 36 tys. złotych.

Wczoraj w godzinach porannych prezes koła pszczelarskiego powiadomił policję, że starsze małżeństwo z powiatu janowskiego zgłosiło otrucie pszczół. Poszkodowani oszacowali straty na kwotę około 36 tys. złotych. Jak się okazało, pszczoły zostały otrute środkiem chemicznym.

Mundurowi prowadzący na miejscu czynności ustalili, że za otruciem pszczół stoi 59-letni mieszkaniec powiatu janowskiego. Mężczyzna został zatrzymany.

59-latek usłyszał zarzut zniszczenia mienia poprzez zatrucie środkiem chemicznym 60 rodzin pszczelich. Wkrótce mężczyzna za swój czyn odpowie przed sądem.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

48 komentarzy

 1. Nalałbym mu do gęby tego środka i patrzył jak zdycha w męczarniach ! Świat byłby lepszy bez takiego ludzkiego odpadu !!!

 2. Nie bedzie przeproś. 36tys z gardla komornik mu wyrwie. Droga lekcja. Przestroga dla innych

 3. Polski rolnik uprawiał rolę.

 4. Naprawdę uważasz by 36 tys to było drogo ? to same pszczoły , nie licząc miodu jaki by wyprodukowały plus włożone serce człowieka który je hodował ….

  • Pszczoły miód, a jakie szkody środowiskowe! Zapytanie itd

   • zginie ostatnia pszczoła my zginiemy,pomyśl z czego bierze się np.rzepak,kasze,jabłko,śliwka,pomidor,soczewica i 70 5 innych gatunków roślin

  • Oczywiście , masz racje, że te 36 tyś to nie wszystkie koszty. Wskazae aby redakcja monitorowala sprawę i informowała spoleczenstwo. Sprawa bulwersujaca.

 5. Znowu LJA, nawet pszczoły wykończą. Powinni mu dowalic koszt pszczół x5

 6. Ale zatruł celowo, czy robił oprysk, gdy pszczoły latały po polu?

  • A co za różnica? To tak jakbyś zapytał: rozjechał ją na przejściu specjalnie czy się zagapił? Po to na pestycydzie jest instrukcja by ją czytać i stosować. Jak myślał inaczej to teraz musi za to zapłacić. Niech się cieszy, że tylko tyle. Kiedyś czytałem, że komuś zasądzili jeszcze odszkodowanie za spadek plonów w sadzie, bo zniszczone wczesną wiosną ule były jedynymi w promieniu iluśtam kilometrów , a pszczoły miały służyć zapylaniu drzewek.

   • Czyny umyślne i nieumyślne mają zwykle inną kwalifikację prawną. Widzisz, dowiedziałaś się dzisiaj czegoś nowego.

    • Geniuszu, zamiast publikować tutaj swoje „mądrości” postaraj się zapoznać z obowiązującym prawem. Oprysk można „robić” (jako piszesz) w czasie kiedy pszczoły zakończyły oblot (wróciły do ula), więc w każdym przypadku działanie było umyślne.

   • Wy wiesnacy to jednak jesteście z innej planety. Tylko byście brali odszkodowania. A won do roboty w polu. Co nieplaca się? A może się niechce. Kiedyś na wsi pasly się krowy, byly kury, smierdzial wszedzie gnoj. A teraz? Unia was rozleniwila. Chłop to chłop jest stworzony do tego aby robić nie myśleć!

 7. Może prezes koła pszczelarskiego zainteresowalby się czy zostały przestrzegane środki ostrożności przez hodowcę tego dziadostwa ? Postawi sobie taki jeden kretyn z drugim ule i nie patrzą że za blisko sąsiada i uprzykszaja życie . jaki zdrowy miód z roslin które są pryskane . są pszczelarze , ale więcej jest dziadów który nawet wody nie postawi , nieda cukru . Jakby mógł to sam z podsiebie by zjadł !

  • Jakiego dziadostwa tak o zapylaczach mówisz? dzięki nim jesz owoce, warzywa. Też niereformowalny jesteś.

  • Gabriel dziad to z Ciebie. Bo nie używasz miodu. Bo za drogi lepiej cukrem słodzić. Jeżeli ten Pan pszczelarz miał 60n rodzin i w tym roku mu przeżyło to jest Porządnym Panem Pszczelarzem. Zimy nie było ten kto nie dał pokarmu na jesień pszczoły padły. A u tego Pszczelarza było 60 rodzin. Wiem co mówię sam jestem pszczelarzem. A TY Gabriel jesteś typowym Polakiem Januszem na wszystkim się znasz bo widziałeś na Galileo.
   Bandyta ten co otruł pszczoły powinien dostać 136 000zł w tedy by się nauczył i dał przykład innym jak nie robić.
   Współczuje tym Państwu sam to przeżyłem.

  • Brak słów pod twoją wypowiedzią…..

 8. A tyle się pisze i mówi żeby opryski robić po zachodzie słońca. Pszczoły dają około 70% żarcia pośrednio to co zapylą.Mam sąsiada co jedzie pryskać pole po 15 godzinie, ale to niereformowalny gość.W tamtym roku na pomorzu gość załatwił dużą rodzinę pszczelą.

 9. ,,nieda” ,,z podsiebie”. Półanalfabeto, kamieniami w szkołę rzucałeś a teraz w pszczoły? Wyginą pszczoły – wyginie ludzkość.

 10. Zatruł w ulach na posesji szkoda pszczół to pożyteczne robaczki

 11. Prezes klubu łubudubu

  Do jurny stefan :tu podobna sytuacja jak z kotem na obcej posesji który poczuł zapach wędliny… Nieproszone pszczoły przyleciały na prywatne pole rolnika który akurat miał chęć popryskać szkodniki rzepaku… Dlaczego pszczelarz nie upilnował swoich pszczół, dlaczego wyfrunęły poza obręb jego posesji….

 12. Żeby wam postawił jakiś ala pszczelarz obok działki to dziadostwo i żeby was ządliły to zmienicie zdanie o tych muchach z żądłami ! Na jakim wy świecie żyjecie , jasne one zginą i ludzkość umrze ? Co z was za zacofane tubylce ! ! !

  • nie słyszałem o pszczołach atakujących ludzi
   Takie przypadki to tylko w filmach klasy C z USA, kiedyś były Ptaki Hitchcocka (ale chyba o tym nie masz pojęcia)

 13. Prezes klubu łubudubu

  … I zapomniałem dodać że tu jest wielu expertów którzy wyznają zasadę nie wiem ale się wypowiem… Dzięki bez odbioru.

 14. Gabriel nie ośmieszaj się tłuku ,właśnie dzięki pszczołom żyjemy i mamy co jeść . Poczytaj zamiast się ośmieszać .

 15. Może niech Ciebie zapylą ….

 16. BRAWO. A coto było Glifosat? Pewien wiesniak mial tego we krwi przekroczona dawkę smiertlena! Czy ci wieśniacy piją ten glifosat? Ha ha.

 17. Wiesniactwo puste na wsi i puste na drodze, obciazycc chama zeby splacal do konca życia.

 18. A może redakcja ustali do kogo powinno się zgłaszać wyjazdy oprysków w nieodpowiednich godzinach?

  Najważniejsze zasady ochrony roślin bezpiecznej dla pszczół:

  nie stosować środków toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin;
  unikać opryskiwania plantacji, na których występują kwitnące chwasty;
  dobierać preparaty mało toksyczne dla pszczół;
  przestrzegać okresów prewencji;
  przeciwdziałać znoszeniu cieczy opryskowej podczas zabiegu;
  wykonywać zabiegi późnym wieczorem lub nocą, po zakończonych lotach owadów;
  zabezpieczać ule podczas wykonywania zabiegu, jeżeli istnieje zagrożenie ich kontaktu z cieczą roboczą.

  Im krótszy jest okres prewencji dla pszczół, tym preparat jest (w stosunku do nich) mniej toksyczny. Zabiegi preparatami o krótkich okresach prewencji (3 do 6 godzin) powinny być wykonywane tylko wieczorem.

 19. nic tak nie cieszy polaka jak nieszczście sąsiada 🙂

 20. obywatel tego chorego kraju gdzie sprawiedliwość jest tylko na papierze

  Chyba nie macie wątpliwosci że sąd nic mu nie zrobi ? Ja nie mam najmniejszych .W tym kraju policja zatrzymuje sprawców ,a sąd wspaniałomyślnie wypuszacza nie znajdując podstaw do ukarania .Chory kraj ,chore prawo …wszystko chore

 21. Narazie wstrzymajcie się od osądów bo nikt nikogo nie złapał. To tylko spekulacje. Zatargi sąsiedzkie. Znam jednych i drugich i nikt by się nie posunął tak daleko bo są granice. Policja jakoś tak bez badań bez śledztwa osąd postawiła. A teraz jadą po człowieku. A człowiek w porządku. Wstrzymajcie się do wyników.

  • No dokładnie. Sprawa z wczoraj, nikt się nie przyznał, próbki nie przebadane a policja już feruje wyrok. Pasiekę prowadzi starsze (i to bardzo) małżeństwo. Razem z córką uprawiają też maliny. Wieść gminna niesie ze pszczelarz chciał opryskać chwasty w pasiece i pomylił opryski (starość nie radość) . Gdy zorientował się co się stało zgłosił zatrucie żeby dostać odszkodowanie. A że jest skonfliktowany z sąsiadami to wskazał tego z którym ma najbardziej na pieńku. Policja nie pobrała nawet próbek z przed ULI. Podobno z takim wnioskiem wystąpił dzisiaj podejrzany. Policjanci po prostu poszli do Sąsiada zajęli opryskiwacz i opryski (gość też rolnik) i tego samego dnia ogłosili że są skuteczni i mają sprawcę. No kpina – jaki kraj taka policja. Gość miał za płotem pasiekę grubo ponad 30 lat i nagle nie wytrzymał, wziol opryskiwacz i wytrul pszczoły? A internet już to wszystko łykną szkoda gadać

   • Pana komentarze widzę praktycznie pod każdym artykułem. Chyba na prawdę zależy Panu, aby zamieść sprawę pod dywan. Umieszczone są informacje, że ule zostały zatrute, a gdyby stało się to przez opryski stwierdzono by to od razu, po ocenie pola (a jakimś cudem trucizna była akurat u oskarżonego) z resztą nie zginęłyby wszystkie pszczoły a jedynie część. Tylko się Pan pogrąża, jak to się mówi „winny się tłumaczy najmocniej” 🙂

    • A to ciekawe bo ja napisałem tylko jeden komentarz i tylko pod tym artykułem. I appsolutnie nie chce by zamieciona sprawę pod dywan tylko by ją wyjaśniono w sposób obiektywny. A wiem że oskarżana osoba nigdy by czegoś takiego nie zrobiła, i zapewne nawet sam poszkodowany pszczelarz o tym wie tylko pewnie jest w jeszcze w szoku i trudno mu oceniać obiektywnie sytuację. Zdaje sobie sprawę z tego że pasieka towarzyszyła mu przez większą część jego życia ale nie można przecież winy zrzucać na niewinnego człowieka. Życzę odbudowania pasieki i naprawy relacji sąsiedzkich.

 22. U mnie sąsiad postawił bez mojej zgody kilka uli na mojej działce. Chciałem na początku kazać mu to zabrać, ale pomyślałem sobie a niech sobie stoją nie przeszkadzają mi, bo jakieś 60 m od domu. Może miodu za to da parę słoików 🙂

 23. Witam. Znam z widzenia obie rodziny. Zastanawia mnie tylko, skąd osoby w niektórych komentarzach znają wnioski podejrzanego.
  Hmmm czyżby rodzina postanowiła wykorzystać swoje gminne znajomości i zrzucić winę na pszczelarza?
  Trochę wstyd. Tym bardziej że poszkodowany nie szczuje w internecie, w odróżnieniu od strony przeciwnej.

 24. Wszyscy którzy bronią tego pszelarza nie znają go, a do świętych to on nie należy. Zapewne sam to zrobił (możliwe że przez przydadek), a że starsze osoby uważa się za święte i bez winy to zrobił z siebie ofiarę czyimś kosztem. Zobaczył co zrobił, a winą obarczył tego którego najbardziej nie lubi. Szkoda tylko że potępiono już domniemanego sprawcę bez udowodnienia mu winy i obarczono go tymi oszczerstwami.

  • To, że zmienisz nick, nie oznacza, że ludzie się nie zorientują, że pisze to jedna i ta sama osoba.
   Wjeżdżasz na człowieka, któremu wytruto całą pasiekę, życzliwy sąsiad z ciebie jak nic. Dorabiasz teorie tylko po to, żeby zrzucić winę na starszego pszczelarza, który i tak wiele już przeszedł, zamiast spojrzeć na dowody.
   Policja miała dowody i postawiła zarzuty. Z tego o zrozumiałem, pies policyjny złapał trop i zaprowadził policjantów prosto do oskarżonego, gdzie znaleziono środki chemiczne. Nie ma opcji, że pszczoły zginęły w kilka godzin przez opryski (mówię to jako doświadczony pszczelarz, od oprysków są częściowe szkody nie całość), więc daruj sobie wjeżdżanie na ofiarę tej całej sytuacji. A no to tak, zapomniałem żyjemy przecież w kraju, gdzie broni się winnych, a nie ofiary :p

   • Osobiście znam obie rodziny i uwiez mi, że poszkodowany mimo podeszłego wieku jak i jego żona potrafią zajść mooocno za skórę wszystkim sąsiadom i nikt sympatią do nich nie pała! W przeciwieństwie do rodziny Krzysztofa D. Rodzina miła, pomocna każdemu, serdeczną dla wszystkich! Nie wierzę, że zrobił by coś takiego! Przez 30 lat jego córki były uczulone na ukąszenia pszczół a mimo to nigdy nie było takiego incydentu a teraz Waszym zdaniem posunął by się Pan D. do takiego czynu! Nie wierzę! W jakim celu !!!!dzieci opuściły rodzinny dom! Poszkodowany Pan W. Nie znosił sasiadow i specjalnie chcąc pogrążyć rodzinę to wskazał nielubiącego sąsiada!! Proste!!!!

 25. Wszyscy którzy bronią tego pszelarza nie znają go, a do świętych to on nie należy. Zapewne sam to zrobił (możliwe że przez przydadek), a że starsze osoby uważa się za święte i bez winy to zrobił z siebie ofiarę czyimś kosztem. W ogóle by mnie nie zdziwiło gdyby się okazało że była to zamierzona i zaplanowana akcja żeby otrzymać odszkodowanie. Szkoda tylko że potępiono już domniemanego sprawcę bez udowodnienia mu winy i obarczono go tymi oszczerstwami, które prędzej czy później i tak okażą się być nieprawdą.

 26. Brak slow, jak mozna byc tak nieodpowiedzialnym. W momencie jak umrze ostatnia pszczoła to i ludzie zaczną wymierać. Czas zapylania pomidorów, ogórków, kwiatów. Jeszcze wiosna, a pszczół coraz mniej….opryski zabijaja pszczoly i jest to duzy problem wielu pszczelarzy, ale nigdy nie gina wszystkie przeciez. W tym przypadku wyginely wszystkie rodziny, wiec musial ktos podziałać od środka. Życzę żeby sprawa się rozwiązała jak najszybciej, wyrazy wspolczucia dla wlascicieli.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9121zł -0.46%
  • GBP 4.9186zł -0.3%
  • EUR 4.3859zł -0.1%
  • CHF 4.0635zł -0.95%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online