Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Od nowego roku zmienią się nazwy niektórych miejscowości. Jedna jest w naszym regionie

Na wniosek mieszkańców i Urzędu Gminy od nowego roku kosmetycznej zmianie ulegnie nazwa jedna z miejscowości w naszym regionie. W całym kraju tego typu zmian jest ponad 200. Właśnie ogłoszono projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawił projekt rozporządzenia dotyczącego ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Postulowane korekty dotyczą 219 przypadków w całym kraju. Wśród nich jest ustalenie nazw czterech miejscowości, zmiana nazw i określeń rodzajów 21 miejscowości oraz 8 obiektów fizjograficznych.

Na liście jest też jedna z miejscowości w województwie lubelskim. Chodzi o Wyryki w powiecie włodawskim. Wyryki wraz z przysiółkami Wyryki Kolonia i Wyryki Małorolne mają mieć jedną nazwę Wyryki – Kolonia. Zmiana dotyczy tylko tej części miejscowości. Nazwy Wyryki – Wola, Wyryki – Połód i Wyryki – Adampol pozostaną bez zmian.

Przygotowania do zmiany nazwy trwają już od wielu miesięcy. W marcu odbyły się w tej sprawie konsultacje społeczne. Jak wyjaśniał Wójt Gminy Wyryki, miejscowość została określona jako Wyryki, rodzaj miejscowości kolonia. Nazwa jest niepełna, a korzystają z niej m.in. Urząd Skarbowy, czy Urząd Stanu Cywilnego. To z kolei powoduje np. problemy meldunkowe mieszkańców.

W projekcie przewidziano również zniesienie nazw trzech miejscowości oraz 183 obiektów fizjograficznych m.in. jezior, wzgórz, łąk i nieużytków. Te zmiany jednak nie dotyczą już naszego regionu. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

(fot. Google Street View)

10 komentarzy

  1. Redakcjo a nie można napisać na początku tekstu o jaką miejscowość chodzi? Czy tekst nie wasz tylko kopia?

  2. Pamiętajcie, że z Wyryk się ani żony nie bierze, ani nawet krowy nie kupuje??

  3. to już ukraina:-)

  4. Zamiast wydać kasę na remont drogi to się na zmianę nazwy wydaje, ja pier….

    • Bo na tym Państwo moze spompowac dodatkowa kase na mieszkańcach, która i tak nie zostanie przeznaczona na remont drogi, ale może chociaż na 500+.