Dzisiaj w nocy zmieniamy czas na zimowy. Kto zyska a kto straci?

Ci, którzy uwielbiają długo spać z pewnością będą zadowoleni. Jednak kto dzisiejszej nocy idzie do pracy, ten powodów do zadowolenia raczej miał nie będzie.

Dzisiaj w nocy cofamy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00, przechodząc na czas zimowy. Z tej zmiany z pewnością cieszą się ci, którzy narzekają, że nie mają kiedy się wyspać. Dodatkowa godzina snu, na pewno wpłynie pozytywnie na ludzki organizm. Jednak o wiele mniej zadowoleni będą ci, którzy dzisiejszej nocy będą musieli pracować. Dla nich oznacza to dodatkową godzinę spędzoną w pracy. Dotyczy to nie tak małej liczby osób, gdyż według danych PIP, około 20% zatrudnionych pracuje właśnie w nocy.

Zmiana czasu spowoduje wiele zmian w komunikacji. W Lublinie autobusy nocne swój kurs w trakcie zmiany czasu wykonają dwa razy. – Kursy komunikacji nocnej, widniejące w rozkładach jazdy po godzinie 2.00 zostaną wykonane podwójnie. Raz według czasu letniego i po raz drugi, po cofnięciu wskazówek zegarków na godzinę 2.00 – wyjaśnia Justyna Góźdź z ZTM-u. Podobnie będzie z pociągami, które tuż po zmianie czasu dojada do najbliższej stacji i tam zatrzymają się na godzinę. Podobne rozwiązanie zastosują kierowcy autobusów dalekobieżnych, którzy godzinę postoju wykonają na jednym z dworców na trasie przejazdu. Wyjątkiem będą kursy ekspresowe, które nie mają żadnych przystanków na swojej trasie. Te autobusy dojada do celu godzinę wcześniej.

Podstawowym powodem stosowania zmiany czasu jest oszczędność energii elektrycznej. Więcej światła słonecznego w godzinach popołudniowych sprawia, że mieszkańcy później włączają światła w swoich domach a to przekłada się na oszczędności. Po raz pierwszy zmianę czasu zastosowano w naszym kraju 95 lat temu a od 1977 roku obowiązuje ona nieprzerwanie. Na całym świecie stosuje ją 79 krajów. Na czas letni powrócimy za blisko 5 miesięcy, gdyż 29 marca 2015 r.

(fot. lublin112)
2014-10-25 11:57:49

Zobacz również

6 komentarzy

 1. Mam wrażenie że jest coś nie tak… a mianowicie będziemy zużywac więcej prądu bo dzień sie nie wydłuży a skruci.

 2. niestety oboje macie rację

 3. najbardziej zyskamy na nocnej komunikacji wszyscy zaplacimy dwa razy za 1 godzine po to mamy ZTM zeby dogadzal nawalonym studentom wrocic na stancje komunikacja nocna jest niepotrzebna w poniedzialek ,wtorek, srode i to moge udowodnic zgrywajac monitoring z autobusu kazdej linii

 4. Redakcjo coś tu nie tak z tą oszczędnością energii-jeśli przy czasie letnim o 18 się ściemnia to przy zimowym o 17 będzie już ciemno, wiec będziemy zużywać więcej energii elektrycznej-szczególnie w pracy,gdzie coraz więcej ludzie zaczyna pracę później niż ta 7 rano.

 5. Zamysł był taki że to w LECIE mamy zaoszczędzić na zmianie czasu bo wtedy dzień się miał wydłużać a zima to powrót do czasu prawidłowego . Oczywiście całkowicie się zgadzam z przedpiszącymi że to totalna bzdurna manipulacja nikomu nie potrzebna i nie przynosząca żadnej oszczędności a wręcz szkodliwa bo rozwala zegar biologiczny. .

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9764zł 0.6%
  • GBP 4.956zł 0.12%
  • EUR 4.4671zł 0.03%
  • CHF 4.2018zł 0.23%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka
   W Wojciechowie znów będzie wielkie kucie. Niebawem ruszają Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie
   Kiermasz Produktów Lokalnych w Kazimierzu Dolnym
   W niedzielę odbędzie się „Festiwal Młody Ziemniak”
   Pierwszy w sezonie zlot food trucków w Lublinie