Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Nocna wyprawa łosi do Lublina. Potężne zwierzęta biegały po ulicach miasta (wideo)

Wczoraj późnym wieczorem na jedno z lubelskich osiedli znów zawędrowały łosie. Dwa potężne zwierzęta dostrzec można było jak spacerowały po ulicach.

Po raz kolejny w ostatnich dniach do Lublina zawędrowały łosie. W piątek po godzinie 22.00 zwierzęta zostały zauważone w rejonie ronda Reagana, czyli skrzyżowania ul. Sławinkowskiej i Willowej. Przemieszczały się jezdnią, wyraźnie można było dostrzec, że są wystraszone sytuacją, w jakiej się znalazły. Usiłowały też przeskoczyć przez ogrodzenia pobliskich posesji. Ostatecznie oddaliły się w stronę ul. Zbożowej, skąd miały już niedaleko do znajdującego się nieopodal pól i lasu.

Ponad tydzień temu łoś spacerował przy al. Solidarności, zapuścił się też w rejon ul. Puławskiej. Wcześniej zwierzęta te napotkali też mieszkańcy ul. Koncertowej. Są też miejsca, gdzie łosie pojawiają się tak często, że nikogo nie dziwi ich obecność. Mowa tu np. o okolicach ul. Janowskiej.

Populacja łosia coraz bardziej się rozrasta, więc ich wizyty na terenie miejskim stają się coraz częstsze. Dodatkowo zwierzęta te lubią się przemieszczać i to na duże odległości w poszukiwaniu lepszych żerowisk. Pokonanie 10-20 km nie stanowi dla nich żadnego problemu. Żerując głównie nocami, kiedy ruch na ulicach jest niewielki, potrafią zapuścić się nawet w okolice centrum.

W przypadku Lublina należy też pamiętać, że bloki i zabudowania zajmują jedynie 47 procent powierzchni. Jedna trzecia miasta, gdyż dokładnie 5 318 ha, to tereny rolnicze, z czego 4 430 ha stanowią grunty rolne. Pozostałe 12 procent to lasy. Łosie to zwierzęta roślinożerne, więc teoretycznie dla człowieka nie stanowią zagrożenia.

Jednak są to największe ssaki kopytne z rodziny jeleniowatych, ich waga potrafi sięgać do 700 kilogramów. Więc spłoszone może stratować człowieka. Dodatkowo bardzo groźne jest potrącenie łosia przez samochód. Często tego typu zdarzenia kończą się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią kierowcy lub pasażerów.

(wideo nadesłane – Bartek)

10 komentarzy

 1. Chłop z Charlęża

  Łosie zgłodniały

 2. Ludzie idąc na grzyby głęboko w las potrafią zabłądzić a łosie zrobiły to w mieście 😉

 3. elektorat po szuka paliwa po 5,19 ha ha ha

  • jahira18 maja 2024 o 08:22 za to wyborcy pis nie muszą już szukać paliwa, bo jeżdżą milionem aut elektrycznych od premiera morawieckiego

 4. Ale ogrodzenia niegodne z prawem skutecznie zmniejszają populację łosi w okrutny sposób.
  „Warunki, jakie powinno spełniać ogrodzenie
  Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.
  Umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione”

 5. TE – ŁOSIE – to wyborcy PiSu – szykują się na głosowanie !

 6. Gdzie mieszkają łosie ?
  Na łosiedlu 😉

Dodaj komentarz