Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nie klikaj w podejrzane linki, nie podawaj kodów BLIK! Kolejni mieszkańcy regionu ofiarami oszustów internetowych

Kolejni mieszkańcy woj. lubelskiego padli ofiarami oszustów działających w sieci. Przestępcy posłużyli się dobrze znanymi metodami. Po raz kolejny przypominamy, aby nie podawać nikomu obcemu swoich danych wrażliwych i nie klikać w obce linki!

Włamanie na konto społecznościowe i prośba o BLIK-a

Historia rozpoczęła się od włamania na konto na portalu społecznościowym niczego nieświadomej 31-letniej mieszkanki gminy Spiczyn. Oszust podszywając się pod nią, wysłał 24 wiadomości do jej znajomych. Treść dotyczyła zapytania, czy mają możliwość płatności BLIK-iem. Cyberprzestępca uwiarygodnił swoją wiadomość poprzez używanie imion odbiorców, co wywołało podświadomie poczucie, że druga strona konwersacji to znajomy.

Nieświadoma niczego 26-latka, myśląc że rozmawia ze swoją znajomą oznajmiła, że ma możliwość dokonywania płatności za pomocą kodu BLIK. Przekonana, że pomaga koleżance wygenerowała cztery kody na łączną kwotę blisko 2 tysięcy złotych. Kiedy nabrała podejrzeń skontaktowała się telefonicznie z 31-latką, która uświadomiła jej, że padły ofiarami oszusta.

Sprzedaż felg zakończona utratą 20 tys. złotych

37-latek chciał sprzedać w Internecie felgi do samochodu. Do mężczyzny przez komunikator odezwała się kobieta zainteresowana zakupem. Oświadczyła, że chce kupić felgi i ona zamówi kuriera. 37-latek przystał na jej ofertę. Na jej prośbę przesłał kobiecie numer telefonu i adres e-mail.

W kolejnym kroku, na podany adres przyszła do niego wiadomość, że wszystko zostało opłacone i trzeba kliknąć w link i zaakceptować przelew. Gdy 37-latek kliknął w ,,potwierdź”, został przekierowany na stronę do wyboru banku, a następnie zalogował się na swoje konto bankowe.

Pokazał mu się komunikat, o tym, że trwa przetwarzanie informacji. Mężczyzna myśląc, że transakcja nie została zrealizowana postanowił ponowić próbę później. Poprzedni link wygasł, więc kobieta przesłała kolejny. Ponownie otworzyła się ta sama procedura i znowu informacja o przetwarzaniu informacji.

Po tym czasie oszust oświadczył, że aktualnie nie ma już czasu i że odezwie się po pracy. Po jakimś czasie na numer telefonu poszkodowanego 37-latka przyszła informacja z banku o potwierdzeniu zmiany limitów dla płatności BLIK. Wtedy też mężczyzna zorientował się, że został oszukany. Jak się okazało, oszust wszedł na jego konto i dokonał 6 transakcji płatności poprzez BLIK, na łączną kwotę 20 000 złotych.

Chciał sprzedać drona, niepotrzebnie kliknął w link

37-latek z gminy Łuków zamieścił na popularnym serwisie ogłoszeniowym ofertę dotyczącą sprzedaży drona. Już po 15 minutach otrzymał wiadomość od zainteresowanego kupnem tego sprzętu. W kolejnej widomości mężczyzna otrzymał link „ze zrealizowaną płatnością”, który przekierował go na jego stronę bankową.

Jednak zabezpieczenia bankowe uniemożliwiły zalogowanie się do konta z tego linku. Niestety nie wzbudziło to żadnych podejrzeń u 37-latka. Mężczyzna poprosił o pomoc mamę i wykorzystując podesłany link zalogowali się na jej konto bankowe. Po chwili kobieta otrzymała wiadomość sms z kodem weryfikującym transakcję.

Niestety nie zwróciła uwagi na wskazaną tam kwotę. Zamiast oczekiwanych 600 złotych wpłaty kobieta zatwierdziła wypłatę blisko 3 tysięcy złotych ze swojego konta. Zreflektowała się, gdy po chwili otrzymała kolejną wiadomość, dotycząca weryfikacji kolejnej transakcji opiewającej na prawie 2 tysiące złotych. Oczywiście chodziło o wypłatę z jej konta. Chcąc uniknąć kolejnych „podejrzanych” transakcji 37-latek i jego mama zablokowali konto bankowe, a o oszustwie powiadomili łukowskich policjantów.

7 komentarzy

 1. 3 razy i 3 jełopy z gmin oszukane na własną życzenie. Brawo ,cdn….

 2. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Kolejni mieszkańcy regionu ofiarami oszustów internetowych.
  kto by pomyślał, że w naszym regionie tylu dobrych ludzi. Oddaje ostatnią kasiorkę bardziej potrzebującym na hasło:”Trzeba, żeby twój syn, wnuczek*, córka wnuczka uniknął/ęła odpowiedzialności za swoje czyny”.

  * – niepotrzebne skreślić

 3. nie klikać , nie oglądać TVPis , czas złodziejstwa się kończy

 4. Teraz jak będzie rządził Tusk to oszustwa się skończą ?

 5. ale dobre ludzie w regionie xD

 6. Bzdury piszą ja zawsze klikam i zawsze podaje kody blik wygrałem już dwa iPhone i Samsunga

Dodaj komentarz