Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nasz własny ogródek – dlaczego warto?

Żyjemy w takich czasach, że własny domek z uroczym ogródkiem powoli staje się jednym z najpopularniejszych marzeń na liście Polaków. Własny ogródek jest niesamowitą formą rekreacji na świeżym powietrzu i sposobem na odreagowanie stresów dnia codziennego. Dlaczego warto go mieć i jak go zagospodarować?

Dla kogo własny ogród?

W teorii własny ogród jest dla każdego, kto chce i ma odrobinę miejsca – czy to za domem, czy na tarasie, czy na balkonie. W praktyce jest on dla tych, którzy są w stanie poświęcić pół godziny dziennie na zaopiekowanie się swoimi roślinami. Oczywiście czas jest tu względny i w dużej mierze zależy od metrażu naszego ogrodu, jak i rodzaju uprawianych roślin. Warto zauważyć, że ogród mogą uprawiać emeryci, osoby aktywne zawodowo (zwłaszcza te, które już się powoli wypalają), młodzież i dzieci. Nie jest tajemnicą, że człowiek najlepiej odpoczywa i wycisza się, gdy jest w stanie skupić umysł na czymś przyjemnym i jednocześnie pożytecznym. Uprawa ogródka niesie ze sobą ogromną satysfakcję. W końcu naszymi działaniami i wysiłkiem sprawiamy, że rosną owoce, warzywa i zioła, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić sobie i rodzinie trochę zdrowego jedzenia. Własny ogród jest zatem propozycją dla osób pragnących spędzić czas w nietuzinkowy sposób, na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury.

Dlaczego warto?

To, co zrobimy sami, smakuje najlepiej. Przypomnijmy sobie eksperymenty z dzieciństwa polegające na nalewaniu wody do słoika i odkrywaniu go gazą, na której kładliśmy kilka ziarenek fasoli. Każdy dzień przynosił coś nowego. A to pękające ziarenko, a to zielone łodyżki czy rosnące na dole korzenie. Własny ogród – na początku nawet jedna skrzynka lub kilka doniczek – da jeszcze więcej satysfakcji. Prace w ogrodzie uczą pokory, ponieważ pozwalają poczuć prawdziwą wdzięczność dla natury. Z małego, niepozornego ziarenka wyrasta fantastyczna roślina, której owoce wspaniale smakują i dostarczają ciału mnóstwo witamin i minerałów. Kupując warzywa w supermarkecie, nie czujemy tej satysfakcji; są to dla nas anonimowe warzywa, często uprawiane na nie wiadomo jakich nawozach i odżywkach. Ogródki widzimy coraz częściej w przestrzeni miejskiej – czy to pod blokami, czy w specjalnie przystosowanych do tego strefach. Nic dziwnego, w końcu do ludzi przemawiają postulaty ekologów i przeciwników konsumpcyjnego stylu życia. Pomidory, ogórki, papryka i cebula z własnej uprawy może nie zawsze wyglądają tak okazale, jak ich marketowi kuzyni, ale w smaku pozostawiają konkurencję daleko w tyle. Warzywa ze skrzynki są po prostu soczyste i mają wyrazisty smak.

O czym pamiętać?

Pamiętajmy, by zacząć od małych rzeczy. Jeśli nigdy nie próbowaliśmy sił w ogrodnictwie, łatwo nam będzie się zniechęcić, jeśli przyjdzie nam się zmierzyć z trudnościami. Uprawa roślin jest sztuką, a bez odpowiedniego przygotowania i sprzętu prędzej poczujemy frustrację niż dumę. Zaopatrując się w sklepach dla ogrodników, takich jak sklepdlaogrodu.pl, celujemy w opakowania nasion opatrzone instrukcją, ziemię dostosowaną do potrzeb konkretnej rośliny, doniczki czy proste narzędzia takie jak nożyczki ogrodowe, podpory, spinki, taśmy do podwiązywania roślin czy odzież ochronną.