Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Najpierw wichury do 80 km/h. Potem gwałtowne i szybkie ocieplenie, będzie nawet 15°C

We wtorek Polska jest dalej w zasięgu cyrkulacji atlantyckiej atmosfery w powietrzu na ogół ciepłym i wilgotnym pochodzenia polarnomorskiego. Poza dzielnicami południowymi, gdzie obserwowano większe rozpogodzenia, występowała na ogół pochmurna aura z opadami deszczu o zróżnicowanym natężeniu, których najwięcej było w pasie województw północnych oraz częściowo w głębi kraju. Nachodzi znaczne ocieplenie.

Obserwowany jest dziś zaostrzony gradient ciśnienia atmosferycznego, który przekracza 20 hPa i objawia się występowaniem nasilonych porywów wiatru z sektorów zachodnich o prędkości do 50-70 km/h w woj. lubelskim. Już w nocy z wtorku na środę nad województwa północne Polski wkroczy chłodniejszy sektor powietrza, który spłynie za strefę chłodnego frontu atmosferycznego. Dlatego opady deszczu w pasie dzielnic północnych zaczną stopniowo przechodzić w formę mieszaną oraz w mokry śnieg. Front dotrze w pierwszej części jutrzejszego dnia nad Lubelszczyznę i przyniesie silne załamanie pogody oraz spadek temperatury.

Noc z wtorku na środę przyniesie dalszą dominację niżowej pogody. Prognozowane jest zachmurzenie całkowite, tylko na południu z większymi przejaśnieniami. Głównie na północy i centrum województwa lubelskiego, opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy od 5°C do 7°C. Wiatr będzie dość silny, w porywach do 60-75 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

W środę nasz kraj będzie pod wpływem niżów umiarkowanych szerokości geograficznych przemieszczających się znad Skandynawii w kierunku na południe i wschód naszego kontynentu, przynosząc duże i całkowite zachmurzenie oraz opady deszczu, miejscami mieszane, a także śniegu. W pierwszej połowie dnia zaznaczy się ciepłe masy powietrza polarnomorskiego z zachodu. Aczkolwiek z biegiem godzin sukcesywnie nastąpi zmiana cyrkulacji atmosferycznej i z północy zaczną spływać chłodne masy, co objawi się znacznym spadkiem temperatur. Przez województwo lubelskie przejdzie aktywny front chłodny związany z niżem Olga, przynosząc opady i silny wiatr. Ochłodzenie będzie jednak chwilowe i od piątku czeka nas napływ coraz cieplejszych mas z południa Europy.

Środa przyniesie w regionie zachmurzenie duże z postępującymi po południu od północy większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Zwłaszcza początkowo opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym w całym regionie od pierwszej części dnia. W najcieplejszym momencie dnia od 7°C do 9°C. Wiatr będzie umiarkowany, początkowo dość silny, w porywach do 60-70 km/h, jedynie początkowo możliwe porywy do 80 km/h, z przewagą kierunków zachodnich. Potęgować ma to wyraźnie odczucie chłodu.

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie duże. Prognozowane są opady śniegu, głównie na południu także deszczu ze śniegiem. W najchłodniejszej części nocy od -1°C do 1°C. Miejscami drogi i chodniki śliskie oraz oblodzone. Wiatr będzie w pierwszej połowie nocy umiarkowany i porywisty, później przeważnie słaby, zachodni i południowo zachodni.

Czwartek zapowiada się z zachmurzeniem dużym. Jednak na południu regionu możliwe opady śniegu i tam możliwy krótkotrwały przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. W najcieplejszym momencie dnia 0°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Jeszcze noc z czwartku na piątek przyniesie opady śniegu, deszczu ze śniegiem i przejściowo deszczu marznącego w woj. lubelskim. Od piątku ocieplenie w całym regionie. Na termometrach zobaczymy nawet 4-6°C, natomiast jeszcze cieplej będzie w sobotę, nawet 12-15°C. Szczególnie ciepło zapowiada się niedziela, gdy to dzięki napływowi bardzo ciepłej masy z południa temperatura będzie najwyższa od początku roku i iście wiosenna. Jeszcze w przyszły poniedziałek może być nawet 12-14°C.

Do połowy miesiąca utrzymają się wartości na termometrach wyższe od normy wieloletniej. Potencjalne głębsze ochłodzenie o nieznanej na ten moment skali pojawić może się w drugiej części lutego 2024 r., gdy to wzrośnie prawdopodobieństwo akcentów zimowych i częstszego większego mrozu, ale na bardziej precyzyjne prognozy jest jeszcze za wcześnie.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów nad krajem

4 komentarze

 1. … take zime to Ja lubie

 2. 12-15°C to uczciwa temperatura.

 3. Redakcja niech się nie podnieca, bo i tak porywy przeszacowane jak zwykle. Dmuchnęło w poniedziałek w 1 miejscu 79, i w trzech po 72………. tyle, reszta to zwykły wiaterek, a Polska była cała na żółto z ostrzeżeniami że o panie ho ho i do tego te fany pisały że zerwie dachy, poprzewraca drzewa, pozrywa linie ARAGEDON!!! hahahah ale bzdury. Istna debiliada clickbeitowa

  • Już Panu tłumaczyliśmy, nie ma obowiązku czytania naszych prognoz :). Radzimy komentować po sprawdzeniu faktów i tego, co działo się w pogodzie 😉
   Miłego dzionka.
   P.S. Prognozy są dla zainteresowanych 😉

Dodaj komentarz

Z kraju