690 680 960

Można już składać wnioski o dodatek solidarnościowy

Dodatek solidarnościowy to nowe świadczenie dla osób, które po 15 marca, w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła. Wynosi 1400 zł i przysługuje od 1 czerwca, maksymalnie przez trzy miesiące.

O nowe świadczenie mogą ubiegać się osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony wygasła po tym terminie. Żeby otrzymać dodatek, trzeba podlegać ubezpieczeniom społecznym z umowy o pracę łącznie przez co najmniej 60 dni w 2020 roku. Z dodatku nie skorzysta osoba, która podlega ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników lub ubezpieczeniu zdrowotnemu – za wyjątkiem ubezpieczenia w urzędzie pracy (jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium) lub ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny.

1400 zł miesięcznie

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie. Przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia. Osoba uprawniona dostanie świadczenie najwcześniej za ten miesiąc, w którym złożyła wniosek. Jeśli złoży wniosek w czerwcu – otrzyma dodatek już za czerwiec. Jeśli wniosek wpłynie w lipcu, dodatek będzie przysługiwał od lipca.

Świadczenie przysługuje również bezrobotnym, już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji. Dodatek solidarnościowy będzie wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przeleje świadczenie na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu siedmiu dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania świadczenia.

Wniosek do ZUS tylko przez internet

Wniosek należy złożyć maksymalnie do końca sierpnia. Zgodnie z przepisami można to zrobić tylko przez internet.

– Jesteśmy w pełni gotowi do obsługi tego zadania. O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu szybko będziemy mogli wypłacić środki. W razie potrzeby do dyspozycji są pracownicy ZUS, którzy pomogą w zakładaniu profili na PUE – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu.

Wniosek ma symbol EDS. Trzeba go podpisać elektronicznie. Można to zrobić: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym, podpisem osobistym w e-dowodzie lub profilem PUE. Ten ostatni ma każda osoba zarejestrowana w PUE. Informacja o przyznaniu dodatku solidarnościowego albo decyzja o odmowie także pojawią się w platformie.

Już w niedzielę – pierwszego dnia po wejściu w życie ustawy – do ZUS w województwie lubelskim wpłynęło 185 wniosków o dodatek solidarnościowy. W całej Polsce – ponad 5 tysięcy wniosków. Szczegółowe informacje o dodatku solidarnościowym znajdują się na www.zus.pl.

Jak zarejestrować się w PUE?

Konto w Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest bezpłatne i może je założyć każdy klient ZUS. Dla bezpieczeństwa aktywacja dostępu do PUE wymaga potwierdzenia tożsamości. Można to zrobić osobiście w każdej placówce ZUS albo przez internet, z pomocą wybranego podpisu elektronicznego. Do rejestracji można też wykorzystać serwis bankowości elektronicznej kilku banków.

(fot. lublin112.pl)

12 komentarzy

 1. Co rząd ma przygotowane dla tych co pracowali na „czarno” lub na 1/4 etatu i co z rolnikami ?
  Na co mogą liczyć ??

  • spanish inquisition

   dla pracujących na czarno najlepiej grzywnę, a rolnikom co wirus zrobił zboże zjadł czy buraki wytłukł?

   • piszesz na czarno grzywne …….smieszny jestes duzo teraz pracuje tak i sie prosi o kase na koniec .

 2. Znowu kolejne rozdawnictwo… dość już sprzeniewierzyłeś Adrian… ale to Ci nie pomoże, pakujesz walizki i wypad hahaha

  • Gdyby nie rozdawnictwo, to ta partia miałaby poparcia 10%, i nadal rządziła by PO. A jak już się przyzwyczaiło Suwerena do tego, że coś mu się daję, to z czasem trzeba dawać coraz więcej. Co raz więcej nominalnie, bo w sile nabywczej do będzie coraz mniej, i tak aż do bankructwa kraju, w którym ludzie nie utrzymują się z pracy, lecz z zasiłków.

 3. Rolnikom Krus podwyższyli , zaraz po wyborach się dowiedzą …. Raty podatku od nieruchomości chociaż jednej też nic nie umorzyli a oni nadal będą na Dudę głosować …Żal …..

  • Skoro pracowałam i płaciłam wszystkie składki a w kwietniu zostałam zwolniona to wolę zagłosować na kogoś kto da mi jakieś wsparcie w tej sytuacji, niż na Traszkowskiego który te pieniądze przeznaczyłby na marsz LGBT.

 4. Tylko PIS i Andrzej wyzwolą nasz kraj z złodziejskich szpon opozycji.

 5. Nie popieram Dudy ale w tej sytuacji jeśli i tak już zabrał z mojego portfela pieniądze na ten dodatek to jeśli mogę to z niego skorzystam.

Kursy walut

 • USD 4.0202zł 0.73%
 • GBP 5.0656zł 0.47%
 • EUR 4.3382zł 0.34%
 • CHF 4.5982zł 0.64%

Polub nas