Piątek, 21 czerwca 202421/06/2024
690 680 960
690 680 960

Minister rolnictwa złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie Kampol-Fruit. Jest nadzieja dla rolników

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że zajął się sprawą spółki Kampol-Fruit. Zapewnił, iż resort postara się pomóc rolnikom.

Minister rolnictwa złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez spółkę Kampol-Fruit. Firma ta posiada swoje zakłady w Rykach i Milejowie, a także Białej Rawskiej koło Łodzi i Nasielsku na Mazowszu. Obecnie spółka boryka się z poważnymi problemami finansowymi, na skutek czego rozpoczęła się jej restrukturyzacja, co ma być ratunkiem na jej przetrwanie.

I tu pojawia się problem. Rolnicy wskazują bowiem, że zadłużoną firmę postanowiono ratować ich kosztem, okradając ich z pieniędzy. Nie dość, że od kilku miesięcy czekają na pieniądze za dostarczyli do zakładu owoce i warzywa, to teraz dowiedzieli się, iż mają otrzymać tylko połowę należnych im środków, do tego w nieoprocentowanych ratach wypłacanych przez okres nawet do 3 lat.

Wierzycieli zadłużonej firmy podzielono bowiem na grupy. W pierwszej z nich znalazły się m.in. banki, ZUS i Urząd Skarbowy, które to otrzymają wszystkie należne im środki, do tego z odsetkami. Natomiast dla rolników i poddostawców, którym firma zalega nawet po kilkaset tysięcy złotych, przewidziano spłatę jedynie połowy należności. Tymczasem całe zadłużenie wobec rolników, których jest kilkuset, przekracza 70 milionów złotych.

W poniedziałek, przez zakładami Kampol-Fruit w Rykach odbyła się pikieta rolników. Informowaliśmy o tym TUTAJ. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wyjaśnia również, że oprócz zawiadomienia do prokuratury, resort dołoży wszelkich starań, aby rolnicy odzyskali swoje należności.

(fot. nadesłane/Monika)

10 komentarzy

 1. Leonardo Daj Wincyj

  Pewnie … Y e b a ć „chłopa” ,który ciężko pracował żeby te warzywa i owoce dostarczyć .
  Najważniejsze to żeby darmozjady z zusu dostały pieniądze i to z odsetkami ,bo paniusie za biurkiem styrane pracą. W jakim kraju my żyjemy ?

 2. zawiadomienie do plokulatuly, lojej, strach się bać bo jeszcze Kampol-Fruit zostanie orzeknięty poszkodowanym

  • A to zależy, czy trafi się odpowiednio „rozgrzany” prokurator, a później sędzia. Albo nawet sąd orzeknie po myśli rolników, ale jakiś kodziarz dopatrzy się w składzie sędziowskim niesłusznego sędziego, i w myśl ustawy podsuwanej nam przez komisarzy z UE wyrok taki będzie nieważny.

 3. Dziadek ze "slamsowa"

  Czuję w swoich starych gnatach, że chłopi (od wiosny, wieśniacy) swoich pieniędzy jeszcze przez lata nie dostaną.
  Wiadomo, że nasz, niewątpliwie „kochany” wymiar sprawiedliwości, nie należy do najszybciej działających.

 4. Będzie temat zastępczy, żeby się znowu rolnikom zboże z ukr nie przypomniało…

 5. Sposób działania wskazuje na powiązania z obecnie nam nieszczęśliwie panującymi.

 6. Wygra ten co więcej zapłaci.

 7. witam pomarzyć zawsze można a kasy jak nie bylo tak nie będzie

 8. znając naszych jastrzębi … to i firma zbankrutuje i rolnicy nie otrzymają pieniędzy …. zarobią za to komornicy, prawnicy, skarbowy i zus …

 9. Zlodziej w polsce czuje sie jak paczek w masle Polacy sa jak kury w kurniku gdzie grasuje tysiac lisów a wladza czeka tylko na jajka