Ludzie przyjeżdżają z całego kraju. Nowe muzeum cieszy się sporym zainteresowaniem

Przed pięcioma tygodniami otwarte zostało Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu. Obiekt ten odwiedziło już tysiąc osób. Jest czynne tylko w okresie wakacyjnym, zatem czasu na odwiedzenie obiektu zostało już niewiele.

Przed kilkoma dniami, uruchomione 17 lipca Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu, przyjęło tysięcznego gościa. Był to turysta, który przyjechał do muzeum z Otwocka. Został przywitany prezentami o tematyce PRL, otrzymał również symboliczny banknot o nominale 1000 zł sprzed denominacji z pamiątkową pieczątką muzealną.

Jak wyjaśniał turysta, do odwiedzenia muzeum zachęciły go liczne publikacje na Facebooku. Przyjechał specjalnie prawie 250 km, by zwiedzić muzeum, a także przy okazji poznać Zamość i Roztocze, gdyż w tym rejonie kraju był po raz pierwszy. Adrian Krogul, który na co dzień jest nauczycielem w szkole i trenerem piłki nożnej dodał również, że będzie polecał to miejsce znajomym, a kiedyś na pewno przyjedzie tu z grupą swoich uczniów.

– W tym krótkim czasie pojawili się u nas turyści z różnych stron Polski. Byli goście ze Szczecina, Zielonej Góry, Wrocławia, Krakowa, Warszawy, Gdańska, ale – co bardzo cieszy – na zwiedzanie wybrało się też wiele osób z pobliskich miejscowości. Byli starsi, którzy przypomnieli sobie swoje lata młodości, i młodsi, którzy mieli okazję poznać historię Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, wszak tak nie odległą. Najważniejsze, że turyści byli zadowoleni, co potwierdzają chociażby wysokie oceny w Google oraz bardzo miłe opinie i komentarze w mediach społecznościowych. Miałem pewne obawy czy otwieranie muzeum w czasie pandemii to dobry pomysł, ale ostatni miesiąc pokazał, że było warto. Dobra frekwencja daje szansę na rozwój muzeum – opowiada Tomasz Pakuła, założyciel muzeum.

Roztoczańskie Muzeum PRL mieści się przy ul. Weteranów w Zamościu. Znajduje się w nim pięć pomieszczeniach, które zostały tak przygotowane, aby wiernie oddawały klimat ówczesnych czasów. Jest to: kuchnia, pokój dzienny z lat 70., łazienka, pokój dzienny z lat 80. oraz gabinet urzędnika. Do tego dochodzi kilkanaście wystaw tematycznych. W środku znajdują się pokaźne zbiory, które pochodzą głównie z terenów Roztocza i Zamojszczyzny, jednak nie brakuje w nich przedmiotów z innych części Polski. Muzeum jest czynne tylko w okresie wakacyjnym, od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, bilety wstępu kosztują: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł.

(fot. nadesłane)

2 komentarze

 1. Pomysł świetny. Dodam tyko, że takich obiektów jest jeszcze wiele, przynajmniej na terenie Lubelszczyzny. I nadal funkcjonują …i to bez napisu „muzeum”. 🙂 Mam tu na myśli wszelkie „gminne spółdzielnie” i „rolnicze spółdzielnie pracy”. Można śmiało powiedzieć, że od 40 lat czas tam się zatrzymał. Wygląd i wyposażenie pomieszczeń rodem z lat 60-tych i 70-tych. Panie tam „pracujące” spokojnie popijają kawkę, a gdy minie 14-ta, to już regularnie spoglądają na klamkę drzwi wyjściowych. Po 14:30 przeważnie nie ma już tam żywego ducha, pomimo że formalnie pracują do 15:00. Jedyne co zakłóca tę sielankę, to widok komputerów …które nie każdy pracownik takiego grajdołka potrafi obsłużyć. Ale to przeważnie w niczym nie przeszkadza, aby tam „pracował” i pensyjkę przyjmował. 🙂

 2. Dla niektórych atrakcja, a dla niektórych codzienność, bo pewnie jeszcze w wielu mieszkaniach wystrój nie zmienił się znacząco od lat 70/80.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6943zł -0.54%
  • GBP 5.2367zł -0.46%
  • EUR 4.5143zł -0.07%
  • CHF 4.077zł -0.46%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”