Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Będą badania, konsultacje oraz szkolenia

W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu lubelski stadion oraz Plac Litewski zostaną oświetlone na niebiesko. Będzie też szereg bezpłatnych badań, konsultacji prowadzonych przez specjalistów oraz szkoleń.

W piątek 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który tylko w naszym kraju dotyczy około 400 tysięcy dzieci.

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Dzieci z autyzmem mają też problemy z mówieniem, postrzeganiem świata oraz rozumieniem relacji społecznych. Tak jak co roku Miasto Lublin również włączy się w obchody. W ramach międzynarodowej akcji „Zaświeć się na niebiesko”, na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami, w godzinach 18.00-21.00 na niebiesko podświetlony zostanie Plac Litewski oraz stadion Arena Lublin.

Ponadto z inicjatywy Miasta Lublin instytucje i organizacje, które na co dzień zajmują się wspieraniem osób z autyzmem i ich rodzin, przygotowały dodatkową ofertę pomocy. Przez cały kwiecień będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji prowadzonych przez specjalistów, czy szkoleń.

Środowiskowy Dom Samopomocy “Mozaika” w każdy poniedziałek kwietnia przeprowadzi konsultacje z psychologiem, pracownikiem socjalnym i terapeutą, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Głuskiej oferuje bezpłatne, telefoniczne konsultacje dla rodziców ze specjalistami, którzy pracują z dziećmi ze spektrum autyzmu, a przychodnia Sanus kompleksowe badania przesiewowe mające na celu ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Szkoła Podstawowa Specjalna przy ul. Bronowickiej, Krajowe Towarzystwo Autyzmu oraz Niepubliczne Przedszkole Specjalne “Tajemniczy Ogród” zaproszą na konsultacje dla rodziców, zaś Fundacja ALPHA na bezpłatne badania w kierunku trudności komunikacyjnych i społecznych dzieci do 18 miesiąca życia. Specjalny cykl wydarzeń przygotowały też: Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Akademickie Centrum Wsparcia, Zespół ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UMCS, Centrum Terapii i Diagnozy Inicjatywa oraz Szkoła Podstawowa nr 15.

(fot. lublin112)

4 komentarze

  1. Czego te lewaki nie wymyślą.

  2. Franiu, wszystkiego najlepszego, jutro twoje święto xaxaxaxa

  3. Wystarczy przestać szczepic dzieci w pierwszych godzinach Życia jak 97% europejskich Państw i autyzmu Nie bedzie