Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin może pochwalić się najczystszą komunikacją miejską w Polsce, gorzej jest z bankomatami i w galeriach handlowych

Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przeprowadził badanie w 10 największych miastach Polski polegające na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia.

Badanie zostało przeprowadzone w 10 największych miastach Polski. Polegało ono na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, na które każda osoba jest najbardziej narażona każdego dnia.

Badaniom zostały poddane bankomaty (ekrany i przyciski), komunikacja miejska (poręcze w autobusach), sklepy spożywcze (wózki), galerie handlowe (klamki) oraz dworce PKP (poręcze), z których uzyskano konkretne wartości znalezionych bakterii. Następnie badacze zsumowali liczbę znalezionych bakterii na wszystkich powierzchniach tworząc ranking najczystszych miast w Polsce.

Raport obejmuje również subrankingi miast w 5 wybranych kategoriach (przebadanych powierzchniach), co jasno pokazuje, które miasta posiadają najczystsze galerie handlowe, komunikacje miejską, sklepy oraz dworce. Ranking również pokazuje ciemniejszą stronę – które miasta posiadają np. najbrudniejsze bankomaty.

Raport zawiera także ranking najbrudniejszych miejsc w przestrzeni publicznej wraz z identyfikacją wybranych bakterii, które stanowią lub mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Wśród zidentyfikowanych bakterii znaleziono m.in. gronkowca złocistego oraz paciorkowca kałowego, które jak powszechnie wiadomo mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia.

Przeprowadzone badanie jakościowe świetnie obrazuje jak ważne jest zachowanie środków ostrożności w postaci np. częstej dezynfekcji rąk w miejscach publicznych. Obecnie trwająca pandemia zmobilizowała wielu ludzi do zachowania tego typu środków ostrożności, ale niestety nie wszystkich. Raport ma za zadanie przypomnieć, że z punktu widzenia nauki na każdym kroku w przestrzeni publicznej istnieje bardzo wiele zagrożeń związanych z zakażeniem różnymi chorobami

Próbki do badań zostały pobrane w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu i Katowicach. Raport zawiera spersonalizowane opisy poszczególnych miast odnoszące się do tego jak dane miasto wypada w ogólnym rankingu, jak również w poszczególnych kategoriach.

Oto kilka najciekawszych faktów wynikających z raportu badaczy:

– Łódź, Bydgoszcz oraz Kraków na podium najczystszych miast w Polsce
– Poznań, Katowice i Gdańsk najbrudniejszymi miastami w Polsce
– Łódź najczystszym miastem w Polsce
– Warszawa posiada najbrudniejsze bankomaty w Polsce
– Łódź, Poznań i Katowice posiadają najczystsze sklepy w Polsce
– Kraków Łódź i Lublin może pochwalić się najczystszą komunikacją miejską w Polsce
– Dworce PKP najbrudniejszą kategorią spośród wszystkich przebadanych
– Galerie Handlowe z najmniejszą liczbą znalezionych bakterii

Całość raportu można przeczytać pod adresem https://profesjonalneozonowanie.pl/polska-pod-mikroskopem-ranking-czystosci

Jak wypadł Lublin w poszczególnych kategoriach?

Badania wykazały, że w Lublinie najbardziej powinniśmy się obawiać powierzchni w galeriach handlowych – 1000 bakterii oraz na bankomatach – 900 bakterii.

Miejsce 3 przypadło wózkom sklepowym z wynikiem 500 bakterii, a miejsce 4 zajmuje dworzec PKP (420 bakterii). Najmniejszą liczbę bakterii w stosunku do pozostałych powierzchni znaleziono na poręczy w autobusie – 300 bakterii.

Wyniki jasno pokazują, że w miejscach publicznych należy zachować szczególne środki ostrożności w postaci np. dezynfekcji rąk po każdym bezpośrednim kontakcie z daną powierzchnią, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia bakterii.

(fot. pixabay.com)

20 komentarzy

  1. MKK staje na wysokości zadania jeśli chodzi o dbanie o czystość, BRAWO BRAWO BRAWO

  2. Przystanki i wiaty tez są bardzo często szorowane, jeżdże z Akademickiej 🙂