690 680 960

Łosie spacerowały przy samej drodze. Zimą zwierząt na poboczach jest nadzwyczaj dużo (wideo)

W okresie zimowym podczas jazdy warto zwracać uwagę na to, co się dzieje nie tylko na jezdni, lecz również na poboczu drogi. Wszystko dlatego, że bardzo często znajdują się tam dzikie zwierzęta zlizujące sól.

W niedzielę jeden z naszych czytelników jadąc drogą wojewódzką nr 850 Tyszowce – Tomaszów Lubelski dostrzegł znajdujące się kilka metrów od jezdni łosie. Zderzenie z tym, jednym z największych ssaków, bardzo często kończy się zniszczeniem auta a również poważnymi obrażeniami lub nawet śmiercią podróżujących nim osób. Szczególnie zimą dość często dochodzi do wypadków drogowych z udziałem dzikich zwierząt.

Wszystko dlatego, że zwierzęta upodobały sobie okolice dróg. Kierowcy mogą zaobserwować na poboczach dziki, sarny, jelenie oraz właśnie łosie. Związane jest to z obecnością soli, której ich organizmy potrzebują do prawidłowego metabolizmu. Zdarza się nawet, że zwierzęta wchodzą na jezdnię, aby zlizywać z nawierzchni wysypaną przez drogowców sól.

Zwierzęta w okresie zimowym mają znacznie utrudniony dostęp do wody, a sól zatrzymuje ją w organizmie. Dlatego też spożywając ją oprócz zapewnienia mikroelementów, chcą instynktownie zatrzymać w organizmie jak najwięcej wody. Warto wiec podczas jazdy zwracać uwagę, czy na poboczu nie znajdują się dzikie zwierzęta. Bowiem przestraszone potrafią wbiec na jezdnię tuż przed nadjeżdżające auta.


 

(wideo – nadesłane – Paweł)

7 komentarzy

  1. Jakie łosie ? Wyraźnie widać dwie sarny .

  2. Jaka sól co za temp… pisał ten artykuł mieszczuch za biurka nie ma pojęcia a chce dużo napisać . Te zwierzęta są blisko dróg na polach bo widać na filmie że tam była pryzma z burakami ? więc pomiędzy solą a cukrem jest chyba różnica chyba że ktoś nie rozpoznaje to i to białe smacznego…

    • Zanim zacznie Pan/Pani obrażać kogokolwiek, radzimy dowiedzieć się nico więcej. Łatwo obrażać za ekranu monitora, trudniej poczytać na temat zachowań dziki zwierząt. Raczej czytelnik zza biurka mało widzi 🙂 skoro nie widział dzikich zwierząt zlizujących sól z dróg.

  3. Potwierdzam że zwierzęta lubią sól i jej potrzebują, podobnie ptaki zbierają jej kryształki, ale że sól zatrzymuje wodę w organizmie to bajka :). Proszę doczytać i nie powtarzać bzdury.

Kursy walut

  • USD 4.4827zł -0.63%
  • GBP 5.4185zł -0.57%
  • EUR 4.6835zł -0.1%
  • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie