Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne zmiany w polskim systemie podatkowym

Wychodząc naprzeciw głosom i opiniom podatników oraz ekspertów, rząd zaproponował dzisiaj zmiany w systemie podatkowym. Ostateczny kształt przepisów zostanie wypracowany w porozumieniu ze stroną społeczną.

– Proponowane zmiany są odpowiedzią na sygnały płynące od podatników, w tym przedsiębiorców oraz ekspertów. Chcemy zapewnić większą przewidywalność rozliczeń podatkowych i kolejny raz obniżyć podatki – mówił wiceminister finansów Artur Soboń.

– Zachęcam wszystkich do aktywnego udziału w konsultacjach. Zależy nam na tym, by ostateczny kształt przepisów został wypracowany w porozumieniu ze stroną społeczną, w tym z organizacjami pracodawców, związkami zawodowymi, księgowymi i doradcami podatkowymi – podkreśla wiceszef MF.

12 proc. PIT na skali

Rząd zaproponował w czwartek obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. w progu podatkowym 120 tys. zł. Niższa stawka oznacza obniżenie podatku o 29,4%, czyli prawie o 1/3. Rozwiązanie dotyczy podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców. W sumie – 25 mln podatników. Na podstawie rozwiązań sprzed 2022 r. PIT nie płaciłoby niemal 6,7 mln podatników. Po zmianach podatku nie będzie płacić ponad dwa razy więcej osób, bo aż prawie 15,2 mln podatników.

Preferencje przy składce zdrowotnej

To rozwiązanie skierowane jest do przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Będą oni mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50% zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). W sumie zmiana dotyczy 1,4 mln podatników.

Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej

Rząd chce zrezygnować z tzw. ulgi dla klasy średniej. Jednocześnie da gwarancję, że zmiany będą dla podatników korzystne lub neutralne. Osoby dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, będą mogły rozliczyć podatek za 2022 r. na wcześniejszych zasadach (z tzw. ulgą dla klasy średniej). Przy okazji reformy chcemy tez zrezygnować z ulgi na zabytki (od 2023 r.) i tzw. abolicji podatkowej.

Korzystniejsze zasady stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach

Zmiany te mają rozwiązać problem podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie np. kilka umów o prace, umowę o pracę i dwie umowy zlecania, albo łączą pracę z emeryturą. Dzięki przyjętym rozwiązaniom będą oni mogli upoważnić nawet 3 płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (o kwotę wynosząca 3600 zł).

W przypadku 1 umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł. Dzięki temu wieloetatowcy będą mogli w pełni korzystać z kwoty wolnej już na etapie zaliczek na podatek.

Ma być również uchylony podwójny obowiązek wyliczania zaliczek za 2022 r. Obowiązywał będzie jednolity system obliczania zaliczek. Zwiększy się też rola płatnika w procesie składania oświadczeń PIT-2 przez pracowników. W zamian proponowane jest podwyższenie wynagrodzenia płatnika.

Dla samotnych rodziców

Przywrócona ma zostać możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Dzięki temu samotni rodzice dwukrotnie skorzystają z kwoty wolnej wynoszącej 30 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. ulgę w wysokości 1500 zł.

Preferencje dla rodzin i dzieci

Padła propozycja zwiększenia kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców. Kwota ta wzrośnie z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej).

Renty rodzinne małoletnich dzieci nie byłyby doliczane do dochodów rodziców. To oznacza, że dziecko będzie traktowane jako odrębny podatnik i obok rodzica korzystać będzie z kwoty wolnej 30 tys. zł.

Ulgi podatkowe (ulga dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+, pracujących seniorów) powinny obejmować również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie. Dzięki temu od zasiłków nie byłoby podatku – do ustalonego w tych ulgach limitu.

Wpływy z 1 proc. dla OPP

Przygotowany jest specjalny mechanizm łagodzący skutki zmniejszonego wpływu z 1% PIT dla sektora OPP. Dzięki niemu wyrównana zostanie różnica w sytuacji, gdy łączna kwota środków przekazanych z 1% PIT w danym roku dla OPP będzie niższa niż w 2022 r.

Bezpieczny budżet i wpływy do JST

Proponowane zmiany mają nie dotknąć samorządów. JST otrzymają rekompensatę polegającą na zwiększeniu subwencji rozwojowej lub uzupełnieniu subwencji ogólnej.

Dłuższy termin na JPK_PIT i CIT

Wydłużone zostaną termin na przekazywanie JPK_CIT i JPK_PIT. Nowy termin przekazywania JPK w zakresie ksiąg rachunkowych przesunięty zostanie na 2025 r.

Konsultacje społeczne

Planowane wejście w życie rozwiązań to 1 lipca 2022 r. Szerokie konsultacje potrwają od 24 marca do 2 kwietnia 2022 r. Projekt będzie konsultowany m.in. z Radą Dialogu Społecznego, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, Krajową Izbą Doradców Podatkowych, przedstawicielami przedsiębiorców w tym m.in. Rzecznikiem MŚP.

(fot. Krystian Maj/KPRM)

38 komentarzy

 1. Jak u ruskich najpierw tworzą problem potem go rozwiązują a TVPiS odbębni sukces blawo blawo

  • Jak każdy wyborca PO nic nie pojmuje. Tu nic nie rozwiązują, ale wprowadzają nowe dla nas lepsze rozwiązania i zmniejszają kolejne podatki. PO z PSL tylko podwyższali i zwalniali ludzi.

   • Kup sobie kalkulator, i dopiero wtedy zacznij durne wpisy wrzucać

   • to o ile % obniżyły się podatki po ograniczeniu możliwości odliczenia składki zdrowotnej ? Widzę że w liczeniu masz braki na poziomie klasy 2 szkoły podstawowej, ale to chyba standard u wyborcy pisu

 2. Minister Soboń już załatwił kontrakty w świdnickim PZL na dostawy śmigłowców dla armii a teraz załatwi polski ład.coś mi się wydaje że sobota szykują na miejsce Misiewicza wiadomo dla kogo i w jakim celu

 3. nawet jak za chleb będą płacić 500+ to nie zatrybi ciemnota

 4. Nigdy więcej rządów PO.

  • Tylko konfederacja, wrócimy do rządzenia elit. Kobietom zabierzemy prawa wyborcze. Putin będzie nam sprzedawał gaz, ropę i węgiel za pół darmo. Będziemy jak Białoruś, wiwat konfederacja.

 5. NIE: „Ja cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego Polskiego Ładu. I to jest dobre podejście, szanowni państwo. Bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się jego bać. Trzeba stosować nowe przepisy. Wszyscy, zwłaszcza księgowi, nie obawiajmy się.”

Z kraju