Kolejne dwa wilki z Roztocza nie żyją. Wszystkie zginęły od strzału z broni palnej

Już trzy przypadki strzelania do wilków zostały potwierdzone na terenie Roztocza. Zwierzęta nie przeżyły. Sprawą zajęła się prokuratura. Wciąż nie wiadomo, co się dzieje z pozostałą częścią watahy.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu zajmie się sprawą zastrzelenia wilków na terenie Roztocza. Jak się bowiem okazuje, nie tylko Kosy stracił w ten sposób życie. Jak informuje Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, wcześniej, gdyż w marcu 2019 r. z broni palnej zastrzelono młodziutką samicę. Miało to miejsce także w okolicach Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Wykonane analizy genetyczne wykazały, że była ona córką siostry Kosego, rozmnażającej się w sąsiedniej grupie rodzinnej. Bytowała ona na terenach na wschód do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Co więcej, po sprawdzeniu nagrań i zdjęć wykonanych przez zamontowane na Roztoczu fotopułapki naukowcy ustalili, że istnieje uzasadnione podejrzenie, iż kolejny wilk z watahy Kosego został poważnie zraniony z broni palnej. Miało to miejsce w tej samej okolicy, a w konsekwencji doprowadziło do śmierci zwierzęcia.

Miłośnicy przyrody nie ukrywają, że wszystkie te zdarzenia można łączyć ze śmiercią najbardziej znanego z roztoczańskich wilków – Kosego. Martwe zwierzę zostało z raną postrzałową znalezione w połowie września w okolicach miejscowości Lipowiec-Kolonia i Brody Małe w gminie Szczebrzeszyn. Natknęli się na nie pracownicy parku narodowego. Wilk Kosy stanowił chlubę nie tylko Roztoczańskiego parku Narodowego, lecz całego Roztocza. Z uwagi na to, że był samcem alfa i dowodził całą watahą, przez lata na jego życiu skupiali się zarówno miłośnicy przyrody, jak też naukowcy.

Obserwowali oni życie Kosego i jego wędrówki głównie dzięki fotopułapkom montowanym w leśnych ostępach. W styczniu udało się im go odłowić i wyposażyć w obrożę z nadajnikiem GPS. Dzięki niej można było na bieżąco obserwować gdzie wilki się przemieszczają czy też na co polują. Wciąż nie wiadomo, co się dzieje z pozostałą częścią watahy.

(fot. SdN Wilk)

Zobacz również

37 komentarzy

 1. Nie powinno być cenzury na zdjęciu? Jeszcze nie ma 22 a dzieci typu Franio oglądają. Martwe psy czy dziki z górek czechowskich przecież były cenzurowane.

  • Popieram, takich zdjęć nie powinno się zamieszczać.

   • Ale chyba takie dzieci jak Franio mają rodziców a rodzice maja kontrole nad tym co robią ich dzieci i nie dają Franiowi telefonu czy laptopa dla świętego spokoju żeby głowy nie zawracał.

    • Cenzura to powinna być na wasze pier**lenie. Nic bardziej nie kaleczy środowiska ludzkiego, i nic tak bardzo nie jest niebezpieczne dla przyszłości rasy ludzi jak przyzwolenie idiotom i analfabetom do publicznych wypowiedzi.

 2. co to za skur….iel strzela. obciąć jaja takiemu!

 3. To świetna wiadomość. Te wilki siały postrach w okolicznych miejscowościach . Rzucały się na zwierzęta domowe . Zagryzły krowę i kilka owiec. Chyba też jakieś kozy … . Bogu dzięki że jakiś dobry człowiek posiadający broń zrobił porządek z tymi potworami.

 4. A podobno te wilki andzejowi waginę nadgryzły

 5. Wojciech Rożynek

  Andrzej puknij się w łeb ja tu mieszkam jaki postrach ?I drugie jakie owce jakie bydło tu mało kto kury trzyma?

 6. Głodny myśliwy nie będzie się dzielił mięsem z wilkami

 7. Wojciech Rożynek

  Andrzej skąd te info?Jakoś wilki nie biegają po ulicach gorzej boję się psów na grzybach chłopie idź do lekarza ?

 8. Niech prokuratura sorawdzi logowania telefonów strazników łowieckich z dnia kiedy zastrzelony zostal ten wilk z nadajnikiem. Straznicy nie wpisują sie do książek polowań wiec argumetn mysliwych ze to musisl byc klusownik bo nikt nie byl wpisany w książke w tym momencie by upadla.

 9. Co by sek pomyśloł górol?

 10. Powinni prawdzic myśliwych w danym okregu lowieckim. Niestety myslywymi sa lekarze prokuratorzy policjanci…

 11. ano właśnie, k..wa k..wie łba nie urwie
  pomijając aspekt moralno-humanitarny, wilki są pod ochroną i ich zabicie to przestępstwo
  ale kto ścignie prokuratora czy sędziego za to, że jest prawdziwym polaczkiem (celowo z małej) i prawdziwym mężczyzną i upolował sobie wilka?
  jak widać – NIKT
  oczywiście w Polsce prawej i sprawiedliwej, a jakże

 12. Dopaść łajze, która to zrobiła i odstrzelić… Zaczynając od kończyn, by dotarło za co. Wielcy myśliwi… Bydło zwykłe, bo zabić zwierzę bezcelowe, pomijając, że pod ścisłą ochroną…

  • Co ja tu czytam.. Podżeganie do zabójstwa? Gratuluję odwagi. Albo głupoty. Mi też jest trudno z powodu utraty tak cudnych zwierząt ale chyba trzeba panowac nad emocjami, nie? Zniżyłeś się niżej niż ten „myśliwy”.

 13. jedna rada odstrzelić gnojowi powiedzmy ręce, albo po nogach, albo od razu tam gdzie dał wilkowi i po sprawie

 14. Miłośnik przyrody

  Jakim trzeba być krety.. m, żeby strzelać do gatunku chronionego i to jeszcze w okolicy Parku Roztoczańskiego.Ma tyle pożywienia w miejscu gdzie mieszka, że nie potrzebuje wchodzić do wiosek i polować na zwierzęta udomowione. Wilk jest zwierzęciem inteligentnym, nie da się odstrzelic pierwszemu lepszemu kłusolowi z łapanki. Sprawa dosyć dziwna, Wilk alfa zastrzelony. Przywódca stada?

 15. Dziękujemy Lublin 112 za kolejne uraczenie nas drastycznymi zdjęciami. Oczywiście jako media musicie szokować, ale pomyślcie, jakby zdjęcia były zamazane to byłyby tak samo intrygujące.

 16. Mam nadzieję że sprawcą zostanie odnaleziony i surowo ukarany

  • A co Ty myślałeś, że w internecie będzie tylko świat odpicowanych lanserów blogerów z podrasowanymi zdjęciami? To jest właśnie prawdziwy świat i prawdziwe życie. I dobrze, że pokazują okrucieństwo naszego gatunku.

 17. Witam raczej nie znacie pojęcia łowiectwo ,trzeba wiedzieć coś o temacie żeby się wypowiadać ,,.Wilk to tajemnicze zwierzę i prawdziwy myśliwy nie zrobił by mu krzywdy ,ale tak po za tym to mięsko smakuje wszystkim ze sklepu tak i nie myslicie skąd się tam wzieła .Ktoś musiał zabić zwierzątko ,świnkę albo cielątko na cielęcinkę,dla kotka .

 18. Małe szanse na znalezienie sprawcy.A powód jest prosty bo ta cała burżuazja to sędziowie,adwokaci i policja.Tylko oni mają taki sposób rozrywki.Rączka rączkę myje.

 19. Odstrzelić tych wszystkich myśliwych!!!. Jak można być takim gnoje……i zabijać bezkarnie zwierzęta!. Wszyscy myśliwi powinno być odizolowani od normalnych ludzi i zwierząt, bo to, co wyprawiają w ostatnim czasie, to przechodzi ludzkie pojęcie!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9573zł 1.16%
  • GBP 4.9536zł 0.71%
  • EUR 4.4347zł 1.11%
  • CHF 4.119zł 1.37%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online