Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Jakie wyróżniamy rodzaje urządzeń poligraficznych?

Dynamiczny rozwój branży poligraficznej jest widoczny m.in. w różnorodności i stopniu zaawansowania urządzeń wykorzystywanych do druku. Na przestrzeni lat, wraz ze zmianą potrzeb i oczekiwań klientów, pojawiały się kolejne rozwiązania, które miały przyspieszyć produkcję materiałów drukowanych o charakterze informacyjnym, reklamowym, a także umożliwić ich kopiowanie w dużych ilościach. Gdy liczy się czas, powtarzalność oraz jakość, zastosowanie znajdują profesjonalne urządzenia. Dowiedz się, z czego obecnie korzysta branża poligraficzna.

Podział maszyn ze względu na metodę druku

Metody poligraficzne, z jakich korzysta obecnie branża, są dobierane w zależności od tego, jaką jakość i ilość wydruków chcemy otrzymać. A z tym z kolei wiąże się zaangażowanie urządzeń umożliwiających druk offsetowy, fleksograficzny, ale też grawerowanie czy składanie książek. Oto, jakie maszyny służą do realizowania prac w obrębie każdej z tych kategorii.

Druk offsetowy – z jakich maszyn i technik korzysta?

druku offsetowym, który nastawiony jest głównie na produkcję wielonakładowych opakowań tekturowych i pudełek, nacisk kładzie się na jakość, optymalizację kosztów oraz tempo pracy. Ważna jest też wysoka powtarzalność zadruku, którą uzyskuje się dzięki indywidualnie opracowanej matrycy. Do realizowania druku offsetowego zostały stworzone maszyny:

  • Arkuszowe – przeznaczone do zadruku większych formatów od A4 do A0. Nadają się do nanoszenia nadruków także na opakowaniach kartonowych i tekturze. Wysokowydajne urządzenia wykonują kilkanaście tysięcy odbitek na godzinę, pozwalają zatem znacznie przyspieszyć drukowanie.
  • Zwojowe/rolowe – przeznaczone do drukowania na zwojach o maksymalnej szerokości 2000 milimetrów i gramaturze od 35 do 80 gramów na metr kwadratowy. Duża liczba obrotów na godzinę pozwala drukować wydajnie i szybko. Te maszyny dzielimy jeszcze na heatsetowe (do druku ulotek, czasopism) oraz coldsetowe (do druku gazet).

Druk fleksograficzny – maszyny o różnych szerokościach wstęg

Jeżeli mowa o druku fleksograficznym, to wykorzystujemy do niego maszyny z szybkoschnącymi farbami ciekłymi, które są przenoszone na elastyczne podłoża. Zadruk następuje więc na materiałach takich jak folie oraz innych, które są nienasiąkliwe. Metoda znajduje zatem zastosowanie w druku etykiet samoprzylepnych, nadruków na kartonach – ogólnie w branży opakowań. Drukarki fleksograficzne działają rotacyjnie, są jedno- lub wielocylindrowe, wyposażone w formy drukowe w systemie konwencjonalnym lub CTP. Obsługiwane farby to farby wodne, fotoutwardzalne lub rozpuszczalnikowe. Zazwyczaj materiał do zadruku jest podawany z roli, więc najpopularniejsze są drukarki zwojowe.

Sprawdzanie jakości składów książek

Branża poligraficzna to także oprawy książek oraz sprawdzanie poprawności składania magazynów. Dzisiaj każda z tych czynności jest zautomatyzowana, co pozwala w pełni kontrolować procesy, usprawniać je i przyspieszać, a potencjalne błędy wyłapywać na wczesnym etapie, zanim zostanie uruchomiona produkcja seryjna. Jednym z urządzeń, które jest rekomendowane do tego typu prac jest Pull-tester marki Mecmesin Ltd.