690 680 960

Jak usunąć rysy z lustra?

Lustra służą nam nie tylko do podziwiania w nich swojego odbicia, ale często są doskonałą opcją dekoracyjną przy urządzaniu małych pomieszczeń. Powierzchnie odblaskowe to sposób na wizualną ekspansję, powiększenie wnętrza i uczynienie go bardziej przestronnym. Ale cały efekt może się nie udać, jeśli na materiale pojawią się mikropęknięcia, więc pilnie trzeba poprawić sytuację i poszukać rozwiązania problemu: jak usunąć rysy z lustra.

Cechy luster – co trzeba wiedzieć o materiale?

Porysowane lustro, jak usunąć rysy? Lustra są dość trwałymi materiałami z efektem odblaskowym. Mogą być wykonane w jasnej tonacji lub kolorowe, ozdobione wyszukanymi ramkami, a nawet bez wykończenia i profilu. Wszystko zależy od tego, gdzie dokładnie ma być zainstalowany ten element dekoracyjny. Ale pomimo całej swojej wytrzymałości lustro jest również bardzo delikatne. Dlatego problem usuwania rys z lustra jest dość powszechny. Należy postępować bardzo ostrożnie i precyzyjnie, zgodnie z technologiami krok po kroku sugerując się rozwiązaniami poniżej.

Gdzie zacząć? Jak pozbyć się rys z lustra?

Aby ułatwić naprawienie powierzchni lustra należy usunąć go z ramy. Aby to zrobić, trzeba użyć śrubokrętów i małego młotka, aby usunąć gwoździe mocujące ostrze i odkręcić uchwyty samogwintujące.

Najłatwiejszym sposobem na usunięcie rys z lustra jest:

Metoda 1 – wykorzystanie płynu do mycia szyb

  • Nałożyć go na powierzchnię i dokładnie wysuszyć niestrzępiącą się szmatką. Upewnić się, że lustro jest suche i czyste.
  • Nałożyć uszczelniacz silikonowy bezpośrednio na wgłębienie rysy za pomocą wykałaczki równomiernie go rozprowadzić.
  • Poczekać, aż mieszanina wyschnie.
  • Usunąć nadmiar niezbyt ostrym nożem, trzymając go pod kątem 45 stopni.

Metoda 2 na usunięcie rys z lustra

Można również samodzielnie usunąć rysy z lustra, używając specjalnej pasty przeznaczonej specjalnie do tego celu. Stosuje się ją w następujący sposób:

  • Nałożyć pastę na wacik i nanieść grubą warstwę bezpośrednio na uszkodzony obszar lustra
  • Ostrożnie wypolerować ten obszar nowym wacikiem – co najmniej 10-15 minut.

Metoda 3 na usunięcie rys z lustra

Do usunięcia rys z lustra przydadzą się konkretne materiały i narzędzia. Pełna lista zestawu do renowacji lustra wygląda następująco: śrubokręt, nożyce, szpatułki, nóż, folia aluminiowa, środek do czyszczenia szkła, uszczelniacz silikonowy, przezroczysta samoprzylepna taśma montażowa, wykałaczki i ręczniki papierowe.  W rzeczywistości nie usunie się wady, ale po prostu umiejętnie ją zamaskuje. Technologia jest takim algorytmem krok po kroku:

  • Zdjąć lustro z ramy
  • Odciąć kawałek folii – powinien być nieco większy niż sama wada i idealnie gładki
  • Na odwrotnej stronie lustra przykleić kawałek folii taśmą bezpośrednio w miejscu rysy. Obrócić element dekoracyjny i upewnić się, że rysy nie są widoczne.

Metoda 4 – pasta do zębów, jako dobry sposób na usunięcie rys z lustra

Rysy z lustra można spróbować usunąć pastą do zębów z wykorzystaniem miękkiej flaneli. Pastę należy nałożyć na powierzchnię lustra i wykonując okrężne ruchy wcierać. Poczekać aż pasta wyschnie a następnie delikatnie wypolerować powierzchnię aż lustro uzyska idealny połysk. Jest to doskonały sposób na usuwanie niewielkich rys, które staną się zupełnie niewidoczne.

Metoda 5 – tlenek ceru na rysy

Tlenek ceru należy do składników chemicznych, posiadający zdolność optycznego wygładzania obrabianej powierzchni. Dlatego też dobrze sprawdzi się podczas wizualnego usuwania rys z lustra. Substancję w proszku należy połączyć z niewielką ilością wody aż powstanie pasta, którą następnie należy nałożyć na rysę, po czym wypolerować cały ten obszar wilgotną szmatką.

Podsumowanie

Znając już różne sposoby usuwania rys z lustra, trzeba pamiętać, żeby odpowiednio dbać o taki przedmiot, aby nie pojawiły się rysy w przyszłości i nie stwarzały problemów. Więcej informacji na temat luster oraz ich pielęgnacji, można przeczytać na stronie Ceneo.pl. Ważne! Nie wolno używać twardych, ostrych przedmiotów do czyszczenia lustra, nie używać substancji ściernych i proszkowych, regularnie myć lustro specjalnymi środkami czyszczącymi lub domowymi środkami – amoniak, woda mydlana. Dzięki takiemu podejściu nie trzeba będzie myśleć o potrzebie nowego zakupu, a dom zawsze będzie piękny, w każdej chwili będzie można podziwiać swoje odbicie i czerpać z niego prawdziwą przyjemność.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!
ZooCentrum wraz ze Schroniskiem dla Zwierząt w Lublinie organizują Jesienny Piknik dla miłośników zwierząt