Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

IPN rusza z kolejnymi poszukiwaniami na górkach czechowskich. Tym razem prace potrwają dłużej

Rozpoczyna się kolejny etap prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na górkach czechowskich. Naukowcy chcą wydobyć szczątki, na które natrafili w ubiegłym roku, jednak wówczas ich podjęcie było niemożliwe.

W poniedziałek, na terenie górek czechowskich Instytut Pamięci Narodowej zaplanował rozpoczęcie kolejnych prac mających na celu poszukiwanie szczątków ofiar II wojny światowej. Chodzi o osoby, które zginęły w wyniku egzekucji, jakie były przeprowadzane w okresie niemieckiej okupacji. Działania Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN związane są z ostatnimi pracami w tym miejscu, jakie miały miejsce pod koniec ubiegłego roku.

Dokładnie sprawdzana była wówczas centralna część wąwozu w rejonie tzw. mogiły legionisty. Inicjatorami prac byli społecznicy broniący tego terenu przez zabudową. Dostarczyli oni szereg informacji jak też zapisów z archiwalnej dokumentacji. Sporo wniosły ustalenia poczynione w latach 70. i 80. XX w. przez płk. Rudolfa Ostrzyńskiego, który w oparciu o zebrane świadectwa i przeprowadzone wizje lokalne określił orientacyjne lokalizacje miejsc, w których na przełomie 1947 i 1948 r. dokonano ekshumacji. Podejrzewano jednak, iż nie została ona przeprowadzona całościowo.

Już pierwszego dnia naukowcy natrafili na fragmenty ludzkich kości. Były one silnie rozproszone. Do tego dochodzi szereg łusek i pocisków. Odsłonięte wówczas szczątki zostały zabezpieczone do badań, jednak naukowcy w trakcie prowadzonych prac dostrzegli kolejne, w ścianach bocznych wykopu. Dlatego też postanowili rozpocząć kolejny etap poszukiwań.

– Skupisko kości zawierało szczątki przemieszczone w układzie częściowo anatomicznym, partiami w nienaturalnym ułożeniu. Część z nich, które w całości odsłonięto w ramach badanej przestrzeni, została podjęta i przekazana do dalszych badań. Pozostałe zlokalizowane w profilach bocznych, pozostawiono do następnego etapu badań, zabezpieczając je w odpowiedni sposób przed zniszczeniem czy przemieszczeniem, jakie mogłyby nastąpić podczas zasypywania wykopu. Ich podjęcie w czasie obecnych prac, ze względu na konieczną do zastosowania metodologię badań oraz niezbędny do ich przeprowadzenia czas było niemożliwe – wyjaśniał Artur Piekarz z lubelskiego IPN-u.

Społecznicy wielokrotnie podkreślali, iż rozstrzelania odbywały się na tym terenie często i cyklicznie, do tego w różnych lokalizacjach. Życie miało tam stracić ponad 1500 osób, a ekshumacje objęły tylko część ofiar. Dlatego też jest duże prawdopodobieństwo, że podobnych znalezisk będzie więcej. Tym razem działania na dawnym poligonie mają potrwać 11 dni.

(fot. IPN/archiwum)

7 komentarzy

 1. Lubelskie Palmiry.
  Najbardziej wstrząsające jest to, że plac zabaw postawili na szczątkach pomordowanych.
  Nie ma już żadnych świętości? Tylko kasa się liczy?

 2. W wąwozie przed os.Czuby rozstrzelano ponad 300 osób a wyżej 200 od mogiły stoja bloki . Można było mozna

 3. Jakie tu płaczki się zebrały. Jeden z drugim lata do plazy i mu nie przeszkadza, że stoi na cmentarzu. Płaczą tylko ci, co łażą tam z kundlami aby się wysrały.

  • Dziadek ze Slamsowa

   Plaza stoi na terenie po byłym obozie, filii Obozu na Majdanku, który po wojnie uzytkowany był przez zbrodniarzy z NKWD i „naszych” UB’eków. Cmentarz był i jest obok tego terenu.

  • Mylisz się, Ci co chodzą z kundlami maja na te poszukiwania w… Plączą natomiast wszyscy co maja działki graniczące z górkami bo boja się, że ich chatki z goowna straca na wartości jak obok powstaną bloki i to Ci najbardziej drą jape i protestują łapiąc się wszystkiego. Z ekologia nie wyszło to teraz IPN wciągnęli do swojej wojenki z deweloperem.

 4. Naukowcy chcą wydobyć szczątki, na które natrafili w ubiegłym roku…
  I to sie qur…a, nazywa : WIECZNE ODPOCZYWANIE.
  Nie daj mi takiego, Panie.

 5. kronikidewelorozwoju

  Żadne odkrycia IPN nie będą w stanie powstrzymać budowy dewelo-getta. Uratować GCz przed betonowaniem może albo koniec manii na kurniki ynwestystycjne, albo odebranie władzy P0lsK0-Wolskiej Zjednoczonej Partii Deweloperskiej. To drugie jest mało prawdopodobne, ale to pierwsze już się dzieje.

Dodaj komentarz

Z kraju