Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ile czasu powinieneś oglądać telewizję?

Od czasu pojawienia się telewizji ludzie zaczęli się zastanawiać jak długo można spędzać czasu przed odbiornikiem. Problem ten jest aktualny i dziś. Gdy kuszą Cię coraz lepsze telewizory smart, z coraz ciekawszymi funkcjami i możliwościami. Zatem, zanim skusi Cię któryś z nowoczesnych modeli TV i przeglądniesz w poszukiwaniu telewizora 55 cali ranking takich urządzeń z zamiarem kupna urządzenia dla siebie, zastanów się ile planujesz czasu przed nim spędzać i czy Twój organizm to wytrzyma. Jak oglądanie telewizji wpływa na Ciebie i Twoje zwyczaje?

Telewizja skłania do zakupów i generuje koszty

Pierwsze koszty, jakie telewizja generuje to zużycie prądu, za jaki musisz zapłacić. Jednak to nie wszystko. Telewizja, aby spełniała Twoje oczekiwania musi być odpowiedniej  jakości, więc kupujesz rozmaite pakiety telewizyjne, za które zobowiązujesz się płacić co miesiąc, Włączasz programy na żądanie, które generują dodatkowe koszty. Innym – trudno mierzalnym kosztem jaki generuje Ci telewizja, to fakt emitowania przez programy telewizyjne reklam produktów. Są one tak skonstruowane, abyś Ty, jako potencjalny kupujący stwierdził, że potrzebujesz tego produktu koniecznie. To nic, że po kupieniu okaże się on mało przydatny, pieniądze zostały wydane, a rola telewizji sprawdziła się – tyle że u reklamodawcy. 

Informacje telewizyjne skupiające się na tragediach

Czy zauważyłeś, że filmy, które mają największą oglądalność skupiają się na rozmaitych tragediach i ratowaniu dobra przed złem. Powiesz – to tylko film – to fikcja. Spójrz więc na programy informacyjne. Czy zauważyłeś, że najwięcej jest tych o katastrofach, powodziach, dramatach i nieszczęściach? Takie informacje się najlepiej sprzedają jako sensacje. Jednak takie negatywne obrazy również są przyczyną produkcji negatywnych emocji w naszym umyśle. Informacja telewizyjna wpływa na nasze zachowania. Boimy się wojny, która wybuchła tuż za miedzą, choroby które ogarnia świat – nasze działania obronne są zdeterminowane przez informacje zasłyszane w telewizji. 

Zaburzenie systemu wartości

Telewizja też idealizuje pewne sfery życia. Każdy z aktorów i prezenterów staje się niedoścignioną pięknością i mądrością. Przez pryzmat wartości piękna kreowanego w telewizji zaczynamy własną osobę, o zwykłych ludzkich cechach – czasem niewyspaną, z podkrążonymi oczami, o nie nienagannej sylwetce, postrzegać jako tą, która nigdy nie doścignie prezentowanych ideałów na ekranie. Spada nasze poczucie wartości, a w ślad za nim już tylko krok do niepowodzeń życiowych. 

Kontakty z innymi ludźmi

Również w tej sferze telewizja może nam namieszać. Spędzając  godziny przed szklanym ekranem tracimy poczucie czasu, przestajemy prowadzić jakiekolwiek życie towarzyskie. Zamiast spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną i budować więzi społeczne, bez których trudno funkcjonować w społeczeństwie globalnym, Ty siedzisz oglądając wyreżyserowaną fikcję przeżywając swoje życie życiem bohaterów z ekranu, a nie własnym. To kontakty z ludźmi dają nam prawdziwe szczęście i poczucie przynależności do pewnej grupy. Telewizor w przypadku awarii systemu zasilania pozostawi Cię samemu sobie z pustką, której nie da się wypełnić przy braku energii w gniazdku. 

Uzależnienie od telewizji

I tu przechodzimy do uzależnienia. Jeśli w przypadku awarii elektryczności bez telewizji nie wiesz co ze sobą zrobić, świadczy to już o uzależnieniu od oglądania telewizji. Telewizor dostarcza nam tak kompleksową i zróżnicowaną w treściach rozrywkę, że przestajesz szukać innych rozrywek. Jednak jest to rozrywka bierna – leżysz na kanapie i oglądasz. W tym czasie aż prosi się, aby ręce miały coś do roboty z przekąskami wędrującymi do buzi. 

Zatem zanim kupisz nowy odbiornik zastanów się, czy telewizja to tylko rozrywka. Ile przynosi w Twoim życiu dobra, ile uzależnień i trudnych emocji. Pytanie więc brzmi nie: „ile czasu powinieneś oglądać telewizję?” tylko: „jak powinieneś oglądać telewizję?”, albo: „co poza oglądaniem telewizji powinieneś robić?”