Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne, punktowo niszczące burze przejdą przez woj. lubelskie. Groźnie będzie w nocy i w środę nad ranem

Prognozy od kilku dni wskazują na ryzyko wystąpienia silnego załamania pogody na obszarze Polski wschodniej. Szczególnie groźnie będzie w nocy z wtorku na środę oraz jutro nad ranem.

Temperatura wyniesie dziś od 27°C do 30°C. W naszym regionie do końca dnia bez opadów i burz. Możliwe są one dopiero późnym wieczorem, bądź w pierwszej części nocy z wtorku na środę.

Dziś Polska znajduje się pod wpływem niżu o imieniu „DENA” z centrum znad Szetlandów. Zasadniczo nasza część Europy jest w ciepłym wycinku niżu. Napływa do nas gorąca i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W drugiej części dnia wkroczy od północnego-zachodu front chłodny do Polski. Tuż za frontem napłynie chłodniejsze powietrze polarne znad Atlantyku. W nocy dojdzie do rozwoju fali na froncie, która wkroczy od południa i wzmocni potencjał do rozwoju gwałtownych burz. Front poprzedzony ma być linią zbieżności wiatru, która doprowadzi do rozwoju burz w Polsce zwłaszcza po południu i wieczorem oraz w nocy z wtorku na środę. Aktywność burzowa utrzyma się również jutro w godzinach porannych.

W nocy z wtorku na środę nasz kraj będzie pod wpływem niżu z centrum nad Szwecją. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się front chłodny. Strefa frontowa stanowić ma granicę mas powietrza. Rozdzielając cieplejsze powietrze zwrotnikowe od chłodniejszego polarnego znad Atlantyku. Dodatkowym czynnikiem wspomagającym rozwój gwałtownych burz będzie obecność silnego prądu strumieniowego. Temperatura wyniesie w regionie od 21°C do 23°C. Najcieplej ma być na krańcach wschodnich. Będzie to noc tropikalna, gdyż na termometrach będzie ponad 20°C w nocy. Podczas burz możliwy spadek temperatury o 5-7 stopni, na skutek oddziaływania silnych prądów zstępujących chmur Cumulonimbus.

Front atmosferyczny sprzyjać będzie rozwojowi gwałtownych burz. Jednak główna aktywność burzowa ma zostać osiągnięta na linii zbieżności wiatru przed frontem.

Prognozowane są superkomórki burzowe oraz struktury wielokomórkowe. Niewykluczone jest powstanie zorganizowanego układu burzowego w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego. Zwłaszcza w drugiej części nocy z wtorku na środę. Nocne burze przemieszczać mają się na ogół zgodnie z przepływem mas powietrza z zachodu, południowego-zachodu na wschód, północny-wschód. Burze zawierające mezocyklon charakteryzować mogą się inną trajektorią przemieszczania.

Najpierw burze są prognozowane w powiecie puławskim, ryckim, opolskim, kraśnickim i lubartowskim. Główna aktywność burzowa w pierwszej części nocy jest prognozowana na zachodzie, częściowo na północy oraz centrum i wschodzie regionu. Niewykluczone, że zagrzmi też w powiatach na południu woj. lubelskiego. Najpóźniej zjawiska burzowe dotrą do wschodniej części regionu. Spodziewane są przynajmniej 2 strefy burzowe. Najpierw będą to burze superkomórkowe w pierwszej strefie, w drugiej natomiast bardziej zorganizowany system burzowy.

Nie można wykluczyć, że w środowisku nasilonego przepływu mas powietrza i dużych pionowych uskoków wiatru powstanie zorganizowany układ burzowy, nawet z wbudowanym bow echo. Wtedy ryzyko silnych, punktowo niszczących porywów wiatru powodujących znaczne szkody będzie podwyższone.

W czasie burz porywy wiatru osiągną do 80-90 km/h. Nie można wykluczyć jednak, że punktowo porywy wiatru przekroczą 100-115 km/h. Taka sytuacja może mieć miejsce zwłaszcza w drugiej części nocy, bądź nad ranem w środę, gdy prognozowany jest zorganizowany układ burzowy. Groźną pogodą jest zagrożony cały region. Niewykluczone, że w obrębie zorganizowanego układu burzowego wystąpią superkomórki burzowe. Zwłaszcza w południowo-wschodniej części systemu konwekcyjnego. Wtedy ryzyko opadów gradu powyżej 4 cm będzie podwyższone.

W czasie burz opady do 20-30 mm, nie można jednak wykluczyć, że miejscami w województwie lubelskim dojdzie do większej akumulacji opadów. Wtedy sumy opadowe sięgnąć mogą 50-60 mm, prowadząc do podtopień, a nawet rozległych zalań. Duża aktywność burzowa jest prognozowana przez całą noc. Nie można jednak wykluczyć, że groźnie będzie również w pierwszej części dnia w środę.

Jutro Polska wschodnia znajdzie w zasięgu zatoki niżowej. Front chłodny opuści nasze województwo po południu. Tuż za frontem, w strefie osiadania suchszego powietrza rozbuduje się wyż. Temperatura wyniesie w środę od 22° do 26°C. Najwyższe wartości są prognozowane na wschodzie województwa, najniższe w zachodniej części regionu.

W pierwszej części dnia lokalne burze możliwe są na obszarze całego regionu. Sprzyjać będzie temu dynamiczne wymuszanie ruchów wstępujących w obrębie frontu chłodnego. Możliwe są dobrze zorganizowane układy wielokomórkowe. W ich zasięgu niewykluczone ulewy do 40 mm, grad oraz wiatr do 90 km/h. Lokalnie niewykluczone podtopienia. Na wschodnie, południowym-wschodzie woj. lubelskiego burze występować mogą do końca dnia. Jednak w nocy ze środy na czwartek nie są prognozowane już zjawiska burzowe. Cała Polska znajdzie się w chłodnej masie powietrza polarnej, w zasięgu rozbudowującego się wyżu. W czwartek dalej chłodno. Niewykluczone są przelotne opady deszczu. Temperatura wyniesie od 21°C do 23°C.

Piątek przyniesie kontynuacje napływu powietrza znad Atlantyku. Nie zabraknie chmur, temperatura wyniesie od 19°C do 21°C. Nie można wykluczyć przelotnych opadów deszczu o słabym natężeniu. Początek kolejnego miesiąca dalej chłodny z temperaturą nie przekraczającą 23°C. Nie można wykluczyć opadów deszczu.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

  1. Pieczychlebek Garncarz

    eeeeeeeeee…

  2. Srali muchy bedzie wiosna. Nic nie będzie. Nakręcacie tlko atmosferę tymi piepszonymi burzami.

  3. Wrozenie z /ty/fusow .
    ???

  4. Brawo! Pierwszy raz widzę tak dokładną, szczegółową prognozę którą zapewne pisał professionalista. Artykuł ten powinien się sprawdzić. Trzymajcie kapelusze, bo późną nocą może być groźnie!

  5. Ale wczoraj byly mcsy pksy niszczace wiatry punktowo do 482km/h…. kropla nie spadła. 2 strefy burzowe… we śnie chyba

  6. 0 deszczu,nawet 1mm a wiekszosc lubelskiego mialo 2 stopien. Poczatek nocy, troche popadalo na NW województwa i nad ranem, pozostala czesc woj. 0, o burzach i zadymach nie było nawet mowym, wszystko zdychalo.

    • Aha w woj. nie padało… Zalecamy korzystnie z narzędzi pogodowych, żeby wiedzieć o czym się pisze.

      No i burz nie było? Aha…

  7. Wg. Twojej mapki u mnie padało… chmury były owsxszem ale ani kropli z nich, wszystko padło idąć z zachodu. Dobra nie ma co sie kopać, wczorajsze prognozy były chybione i to bardzo, tu rozmawiamy czy padało czy nie a mowa była o nawałnicach więc……. Pozdrawiam.

Z kraju